MİT DOSYASI : MİT’İN BELGELERİ UZAN’IN KASASINDA


MİT’İN BELGELERİ UZAN’IN KASASINDA

Mali Polis ekiplerinin, TMSF uzmanları ile birlikte Uzan ailesi bireylerine ait villa ve çiftlik evlerinde yaptığı baskınlarda, devlete ait "Kozmik kasalar"da saklanan belgeler bulundu.

TMSF tarafından, Uzan Grubu’na ait 219 şirkete el konulmasının ardından Uzan ailesi bireylerinin evlerine yapılan baskınlarda, "devletin kozmik" belgeleri bulundu. Mali Polis ve TMSF uzmanlarını şok eden "kozmik belgeler" arasında, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’in yazışmaları ve raporları da bulunuyor.

TMSF tarafından Uzan Grubu’nun 219 şirketine el konulmasının ardından, Mali Polis TMSF uzmanlarıyla birlikte, baba Kemal Uzan, Cem Uzan ve Hakan Uzan tarafından kullanılan evlere ardı ardına baskın düzenlemişti. Baskınlarda, Kemal Uzan ve Hakan Uzan tarafından kullanılan evlerde üç adet çelik kasa bulunmuştu. Çelik kasalar, uzmanlar tarafından açılarak içindeki evraklara el konulmuştu.

Yeni Şafak’ın edindiği bilgiye göre, çelik kasalarda şirketlerin bilançolarının yanısıra, devletin kozmik kasalarda saklanan ya da ilgili kişiye ulaştıktan sonra imha edilen, çok gizli belgeler çıktı. Belgeler arasında, MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na yazdığı yazılar ve Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği raporlar da bulunuyor. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan raporlar, çeşitli dönemlere ait Uzan Grubu’na ait şirketlerde yapılan incemelerle ilgili yazışmalarda çelik kasalarda çıkan belgeler arasında yer aldı. Ayrıca, Uzan Grubu’nun el konulan ÇEAŞ ve Kepez Elektrik ile ilgili çok sayıda rapor ve yazışma da çelik kasalardan çıktı. Tüm bu belgelerin üzerinde, "gizli" ibaresinin bulunması dikkat çekti. TMSF tarafından el konulan İmarbank ve Adabank ile ilgili de, murakıp raporların Uzanlar’ın elinde olması dikkat çekti.

MİT raporları nasıl sızdı?

Uzanlar’ın evlerinde ele geçirilen kozmik belgeler, TMSF uzmanlarını şok etti. Yeni Şafak’a bilgi veren üst düzey bir emniyet yetkilisi, Uzanlar’ın evlerinde çıkan MİT’e ait rapor ve yazışmaların, üçüncü bir kişinin eline geçmesinin mümkün olmadığını belirterek, bu belgelerin ancak özel kuryelerle ilgili kişilere ulaştırıldığını ve şifreli olduğunu vurguladı. Yetkili, "Bu belgeler, ilgili kişiye ulaştıktan sonra ya imha edilir ya da kozmik kasalarda saklanır. Çok özel yöntemlerle bu evraklar korunur. Bu belgelerin Bu belgelere, biz bile ulaşamayız" şeklinde konuştu.

Villalarda elegeçirilen kozmik raporlar

 Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nun raporları

 Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin, Uzan Grubu firmalarla ilgili çeşitli kurumlara gönderdiği yazılar.

 Başta Uzanlar’la ilgili olmak üzere MİT raporları.

 MİT’ten devletin üst düzey birimlere gönderilen yazışmalar.

 Murakıplar tarafından, İmar Bankası ve Adabank ile ilgili hazırlanan raporlar.

 Yine bu bankalarla ilgili, gizli yazışmalar.

 Çeşitli ülkelerin emniyet birimlerinden gelen, Uzan Grubu’na ait gizli yazı ve raporlar.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s