DIŞ POLİTİKA DOSYASI : Çavuşoğlu’nun özrü kabahatinden büyük


Çavuşoğlu’nun özrü kabahatinden büyük

14 Aralık 2020

Fars Haber Ajansının iddiasına göre Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumartesi günü akşam saatlerinde İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif’i telefondan aramış.

Bakan Çavuşoğlu Zarif’le telefon görüşmesinde, iki ülke arasında yakın ve dostane ilişkilere ve iyi komşuluk ilkesine vurgu yaparak, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’ın milli egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu ve okuduğu şiirin hassasiyet uyandıracağından haberdar olmadığını ve şiir sırf Laçin ve Karabağ’la ilgili bildiğini ve bu yüzden Bakü’de düzenlenen törende okuduğunu belirtti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Zarif de iki ülke arasındaki dostane ilişkilere ve ayrıca Erdoğan’ın İranlı üst düzey yetkililerle samimi ilişkilerine vurgu yaparak ikili ilişkilerin karşılıklı güven zemininde daha da gelişmesini diledi. İfadeleri kullanıldı.
Kafkassam bu konu ile alakalı “
Bölge hassasiyetlerini çok fazla dikkate almadan Erdoğan’ın promtörşörleri devreye girdi Bakü sokaklarında askeri geçidi izlemek için gelen halkı galeyana getirmek için küçük bir jest yapmak adına o şiiri promtere yerleştirdiler. Erdoğan’ın konuşma metnini yazan ekibin İran hassasiyeti öteden beri bilinir. Hatta bir çoğunun eski tabir ile söylemek gerekirse İrancı olduğu ifade edilir. Erdoğan’ın konuşma metni coşku ritmine uymayan o şiiri Erdoğan okumakta adeta zorlandı. Anlaşılan o ki bu şiir ile askeri gösterinin ihtişamına gölge düşürmek, bölgedeki gelişmeleri kendi görüş ve çıkarlarına göre sabote etmek isteyenlere de iyi bir koz verilmiş oldu. Rusya bölgenin kazananı olarak NATO üyesi bir devletin kendi etki alanı ülkesinde askeri gösteri yapmasına sessiz kalırken tepki İran’dan gelmesi beklenen bir sonuç olmasına rağmen İranın eline verilen bu koz askeri geçit törenine bir anlamda gölge düşürülme sürecini de başlatmış oldu.” diye bir analiz yazmıştı.

LİNK : https://kafkassam.com/erdogan-diplomasi-siir-ve-iran.html

Dışpolitikada bu tür krizler basın yolu ile strateji merkezlerinin analizleri ile yatıştırılmaya çalışılır. Çavuşoğlunun Zarifi ile yaptığı iddia edilen görüşme diplomasi tarihi açısından son derece isabetsiz ve Erdoğan’ı küçük düşürücü bir telefon görüşme olmuş. Biz bu görüşmenin olmadığını düşünüyor ve Çavuşoğlu gibi tecrübeli bir dışişleri bakanının konuşması İran tarafından çarpıtıldığına kanaat getiriyoruz. Yoksa Çavuşoğlu’nun özrü kabahatinden büyüktür.
“Aras’ı ayırdılar

Kum ile doldurdular;

Ben senden ayrılmazdım

Zor ile ayırdılar,

Ay Tebriz,

can Tebriz,

Men sene kurban Tebriz”

Kafkassam

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s