DIŞ POLİTİKA DOSYASI /// Mariya Koleda : İngiltere, Türkiye ve Ukrayna, Karadeniz’de Rusya Kar şıtı İttifak Kuruyor


Mariya Koleda : İngiltere, Türkiye ve Ukrayna, Karadeniz’de Rusya Karşıtı İttifak Kuruyor

16 Aralık 2020

Pandemi ve koronavirüs krizine rağmen dünya sahnesinde siyasi entrikalar yoğunlaşıyor. Bu yılın yaz ortasında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere ile Türkiye arasındaki ticari bağları güçlendirmek için İngiliz başkentine resmi ziyaret gerçekleştirdi.
Ancak bu ziyaret askeri nitelikteki “buzdağının” gizli bir parçası içermekteydi. Bu bağlamda Ukrayna’nın İngiliz ordusunu kendi topraklarında konuşlandırmaya hazır olduğunu ifade etmesi dikkat çekicidir. Aynı zamanda, Erdoğan’ın ‘Ukraynalı’ Kırım konusundaki tutumu, Kiev ile Ankara’yı birbirlerine yakınlaştırmaktadır. Bu bağlamda “Greek City Times” uzmanları, Rusya karşıtı bir ittifakın kurulduğuna dikkat çekiyor.
Londra ve Ankara taktiksel dostluk için birçok ortak zemin buldu. Brüksel, Türkiye’deki insan hakları durumunu eleştiriyor, bu nedenle Türkiye’ye Avrupa Birliği’nin kapıları kapalı tutmaktadır. Aynı zamanda Avrupalı politikacılar da Erdoğan’ın Doğu Akdeniz ve Libya’daki pozisyon iddialarından hoşlanmıyor. Türkiye ayrıca Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın alarak ABD ile anlaşmazlığa düştü.
Londra Avrupa Birliği için ciddi bir sorundur. Bu, İngiltere’nin Batı ülkeleriyle arasını bozan Brexit’ten kaynaklanıyor. Dost devletler arasında İngiltere’ye sadık kalan tek ülke Türkiye. Bu nedenle onların çıkarları kesişir. AB üyesiyken, İngiltere ısrarla Türkiye’nin Avrupa toplumuna dahil edilmesini istedi ve Ankara’nın kendi iç siyasi sorunlarına yönelik çözümlerini onaylayarak değerlendirdi.
İngilizler avro bölgesini terk ettikten sonra, Birleşik Krallık yetkilileri, Türkiye’ye liderlik rolü verildiği bir tür kendi ittifak sistemini kurdular. Ancak Londra, Ankara’nın Suriye ve Kuzey Afrika’daki eylemlerini kolayca onaylamak için de acele etmiyor.
Moskova’da, Karadeniz kıyısındaki Ukrayna’nın Nikolaev kentinde İngiliz askerlerini konuşlandırma niyetine ilişkin sık sık meydana gelen raporlar endişe uyandırmaktadır. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba BBC gazetecileriyle yaptığı konuşmada, “İngiliz birlikleri oraya iner ve kalıcı olarak kalırsa, biz karşı çıkmayacağız” dedi.
Ayrıca, Kırım konusunda Kiev’in Ankara ile yakınlaşması ve Ukrayna’da Türk İHA üretimi Moskova’yı büyük ölçüde endişelendiriyor. Yayının uzmanları, son altı ayda meydana gelen olayların analizlerinin, Karadeniz’de Rusya’ya yönelik resmi olmayan bir üçlü ittifak kurma sürecine işaret ettiğinden eminler.

Mariya Koleda
Anna News Rusya

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s