SAVAK (İRAN GİZLİ SERVİSİ) DOSYASI : İran İstihbaratı Muhalefeti Ortadan Kaldırmak için Suç Örgütlerini Kullanıyor


İran İstihbaratı Muhalefeti Ortadan Kaldırmak için Suç Örgütlerini Kullanıyor

İran’ın istihbaratının son zamanlardaki “başarısının” sırrı, uluslararası suç örgütlerini, dünyanın her yerinden sürgün edilmiş siyasi aktivistleri ve gazetecileri kaçırmak ve infaz için İran’a nakletmek için kullanmasıdır.

İranlı “Kırlangıç” ajanı Sabreen Saeedi, Assyud’u Zindaşti’nin çetesine teslim ettiğinden şüpheleniliyor. (Newsmanza)

Dişi Sununuh [“kırlangıç ​​kuşu”] ajanlarının rolü nedir?

Son zamanlarda Türk, İngiliz ve Amerikan medyasında yayınlanan bir dizi makale, İran istihbaratının, başta diasporadaki muhalifleri yakalamak olmak üzere hedeflerini ilerletmek için birçok ülkedeki büyük uluslararası suç örgütlerinden ve uyuşturucu kartellerinden etkili bir şekilde yararlandığını gösteriyor. Bu örgütlerin başka ülkelerde, örneğin üst düzey bir İranlı yargıcın yakın zamanda gizemli bir yolculuk sırasında suikasta kurban gittiği bir ülke olan Romanya’da bağlı kuruluşları var.

İngiliz ve Amerikan haber kaynakları, Türk polisinin yakın zamanda uluslararası bir suç örgütünün en az 13 üyesini İran’ın istihbarat servisleriyle işbirliği yapmak suçlamasıyla tutukladığını bildirdi.

Böyle bir örgüt, İran istihbaratının uzun kolu haline geldi. Oroumieh, İran’da doğan ve bir Peşmerge savaşçısının oğlu olan Naji Sharifi Zindashti tarafından yönetiliyor. Zindashti, 20 yaşında uyuşturucu kaçakçılığı suçundan mahkum olduğu Evin cezaevinde tutuldu.

Cezaevinden kaçtı ve uzun yıllar Türkiye’de yaşadı. Zindaşti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP partisinde Türk siyasilerle temaslarda bulundu, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet eden sürgündeki Fethullah Gülen’in başkanlığındaki örgüte maddi olarak bağış yaptı. Zindaşti’nin Ergenekon davasında gizli tanık olduğu ve Türk hükümetini devirmeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandığı bildirildi. 2007 yılında Türkiye’de 75 kg eroin bulundurmaktan tutuklanmasının ardından 2010 yılında cezaevinden esrarengiz bir şekilde serbest bırakıldı.

Türkiye’nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı, geçtiğimiz günlerde İran istihbarat bakanlığının Zindaşti’nin teşkilatını Türk topraklarında İranlı muhaliflere suikast düzenlemek ve kaçırmak için kullandığını doğruladı. Türkiye, Zindaşti’nin elçilerinin en az 2015’ten beri İranlı sürgünlere karşı kesintisiz hareket ettiğinden şüpheleniyor.

“Bal kapanı” mı? İranlı “Kırlangıç” Tarafından Yapılan Son Kaçırma

16 Aralık 2020’de Sky News’de yayınlanan bir video, Türkiye’de Habib Assyud olarak bilinen Habib Farajula Kaab’ın (Ekim 2020’de) ağın “bal tuzağı” dediği yerde kaçırılmasını anlattı. Assyud, İcra Kurulu Başkan Yardımcısıydı. İran’daki Arap azınlığın hakları için çalışan bir parti olan Ahvaz’ın Kurtuluşu için Arap Mücadele Cephesi (ASMLA) Komitesi. Türkiye Adalet Bakanlığı, Habib Assyud’un kaçırılmasına karışan Sabreen Saeedi (görünüşe göre bir “Kırlangıç” ajanı) olan bir kadın Sabreen Saeedi’yi tutuklamak için Interpol’den bir “Kırmızı Bildirim” yayınladı. Video görüntüleri, Saeedi’yi Assyud’u İsveç’ten Türkiye’ye uçmaya ve İstanbul’a 80 km uzaklıktaki bir benzin istasyonunda buluşturmaya ikna ederken gösteriyordu. Daha sonra Naji Sharifi Zindashti’nin çetesi tarafından kaçırıldı ve mahkemeye çıkmak için İran’a 1.600 km yol gitti.

Gazeteci Ruhollah Zam ve baştan çıkarıcı olduğu iddia edilen Sununuh Sherine Nahafi


Sherine Najaf’ın, muhalif gazeteci Ruhollah Zam’ı baştan çıkartarak Belçika’dan Irak’a gelmeye ikna ettiğinden şüpheleniliyor. Zam, 12 Aralık 2020’de asılarak idam edildi.

Kaçırma Elebaşı, Naji Sharifi Zindashti

2018’de Zindashti ve çetesinin üyeleri Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığı, JAM TV kanallarının kurucusu ve yöneticisi Saeed Karimian adlı başka bir İranlı ex-pat’ın öldürülmesi ve uyuşturucuya bağlı cinayetlerle suçlandı. Görünüşe göre yasaları çiğneme, rüşvet, delil yetersizliği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın kaynaklardan uygulanan siyasi baskı sonucu kısa süre sonra serbest bırakıldılar.

Londra’daki İran Uluslararası televizyon kanalı için çalışan sürgündeki İranlı gazeteciler, Zindashti’nin Haziran 2020’de Romanya’nın başkentindeki bir otelde kıdemli bir İranlı yargıç olan Gholamreza Mansouri’nin öldürülmesine de karıştığına dair belirtiler aldıklarını bildirdi. İstasyona göre, Zindashti İran’dan, Romanya’da tanınmış bir uluslararası suçlu olan kuzeni Hossein Karimi Rickabadi’ye, üst düzey İranlı rejim figürlerinin yolsuzlukları hakkında önemli bilgilere sahip olan yargıcı ortadan kaldırması için bir emir verdi. Mansouri’nin ölümü, Bükreş’teki otelinin beşinci katından atladıktan sonra intihar olarak kabul edildi, ancak ailesi, ölüm nedeni ve İranlı diplomatların bir Alman hastanesinde tıbbi tedavi gördükten sonra ona Almanya’dan Romanya’ya gitme talimatı verdikleriyle ilgili birçok soru sordu. Alman topraklarındaki tasfiyesinin İran rejimine yüksek diplomatik, siyasi ve ekonomik zarar verebileceği için Romanya’ya gizemli transferinin onu orada ortadan kaldırmak için yapıldığını söylediler.

Zindashti ve eşi Burhan Kuzu ile birlikte

Arzu Sharifi Zindashti

Naji Sharifi Zindashti, Avrupa tarihindeki en büyük eroin sevkiyatında bulunmasının ardından 2014 yılında Yunanistan’da da aranıyordu. Bir yük gemisinde iki tonluk sevkiyatın ortaya çıkarılmasının ardından, çeşitli ülkelerde de bir dizi gizemli cinayet işlendi. Eylül 2014’te Zindashti’nin 19 yaşındaki kızı Arzu Şerifi Zindashti, İstanbul Üniversitesi’ne giderken İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde vurularak öldürüldü. Uyuşturucu anlaşmasındaki ortakları kendilerini mafya patronunun öfkesine kapılırken buldular. Türkiye, Yunanistan ve diğer ülkelerdeki medya kuruluşları parmağını en az on cinayetin arkasındaki Zindaşti’yi gösterdi.

Zindaşti, muhaliflerini öldürdüğü için Türkiye’de 13 yıl gözetim altında tutulduktan sonra, muhtemelen İran’a dönmenin daha akıllıca bir hareket olacağını anladı ve İran istihbaratıyla işbirliği yaparsa, Türkiye’deki organizasyonunu İran’dan da yönetebilir, böylece geleceğini güvence altına alabilirdi.

Uluslararası gangster ve İran istihbarat işbirlikçisi Zindaşti (solda) ve karısı hem Erdoğan’ın danışmanı hem de Türk rakibi Fethullah Gülen’in arkadaşlarıydı. Burada AKP Parti Milletvekili Burhan Kuzu ile birlikte (kravatlı) resmedilmiştir.

Zindashti’nin Cinayet ve Kaçırma Çılgınlığı

İranlı sürgünlerin yüksek profilli birçok cinayeti ve kaçırılması, Zindashti’nin örgütüne atfediliyor:

30 Mayıs 2017’de Saeed Karimian ve Kuveytli ortağı Muhammed Mutayeb Salihi, İstanbul’un Kartal semtinde özel bir araca düzenlenen saldırıda öldürüldü. Saldırganlar, Türk polisi tarafından bildirilen Zindaşti’nin şoförü ve korumasının da bulunduğu iki kişiydi. Türkiye, suikastçının (muhtemelen İran’a) kaçtığını söyledi.

İran istihbaratıyla ilgili bilgiler yayınlayan Telegram Black Box’ın kurucusu Masoud Mulvey 14 Kasım 2019’da İstanbul’un önemli bir caddesinde öldürüldü. Türk güvenlik yetkililerine göre, silahlı adam Zindaşti’nin İstanbul’daki villasında bahçıvanlık yapıyordu. Fail görünüşe göre tutuklandı.

23 Ekim 2020’de Asyoud, Zindashti çetesine ait bir ekip tarafından Türkiye’den kaçırılarak İran’a sevk edildi. 13 kişilik mürettebat geçtiğimiz günlerde Türk güvenlik güçleri tarafından tutuklandı.

Bu bağlamda, Ocak 2019’da Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, hükümetinin gizli servisinin “İran’ın 2015’te Almere’de ve 2017’de Lahey’de İran kökenli iki Hollanda vatandaşına yönelik suikastlara karıştığına dair güçlü göstergeler olduğunu” açıkladı. İran’ın eylemlerini “Hollanda egemenliğine açıkça zarar veren ve tamamen kabul edilemez” olarak tanımladı. Kurbanlar, Kasım 2017’de Lahey’deki evinin eşiğinde öldürülen üst düzey bir ASMLA yetkilisi olan Ahmad Molla Nissi ve Aralık 2015’te Almere’deki evinin yakınında öldürülen Ali Motamed’di. Hizbullah, çeşitli alanlarda Hollandalı suç unsurlarıyla bağlarını sürdürüyor. uyuşturucu kaçakçılığı dahil.

Son yıllarda, Avrupa istihbarat servisleri – İsrail istihbaratının yardımıyla – İran’ın Avrupa topraklarındaki İranlı muhalif aktivistleri hedef alma girişimlerini ortaya çıkardı.
2018’de Arnavutluk, İran’ın büyükelçisini ve ülkedeki muhalefet figürlerini hedef alma çabalarında yer aldığını iddia ettiği başka bir diplomatı sınır dışı etti. Ardından Ocak 2020’de Arnavutluk, iki İranlı diplomatı “Arnavutluk’un ulusal güvenliğini tehlikeye attığı için sınır dışı etti. İkili, İran Devrim Muhafızları’nda bir yetkili ve İran İstihbarat Teşkilatı MOIS’in bir üyesi olarak tanımlandı. Kudüs Gücü komutanı General Qassem Soleimani’nin yardımcıları oldukları bildirildi.

Ekim 2018’de Danimarkalı ve İsviçreli yetkililer, Kopenhag’da bir ASMLA aktivistine suikast düzenlemeyi planlayan İranlı bir ajanı ortaya çıkardılar.

İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları (özellikle İran dışında faaliyet gösteren El-Qod kuvveti) dahil olmak üzere İran’ın istihbarat servisleri, istihbarat ve terörizm faaliyetleri için çeşitli “örtüler” kullanıyor. İran büyükelçilikleri, konsoloslukları ve yurtdışına seyahat eden heyetler, terörist faaliyetler ve istihbarat toplama için koruma sağlarken, İran da benzer amaçlarla İran Hava uçağını kullanıyor. İran istihbarat yetkilileri ayrıca suikastları gerçekleştirmek, istihbarat toplamak ve uyuşturucu parasını kullanarak İran’ın resmi katılımını gizleyen faaliyetlerini finanse etmek için uluslararası suç ve uyuşturucu kartellerine (2011’de 18’de Suudi Arabistan büyükelçisini öldürme girişimi gibi) başvuruyor. narko-terörist faaliyet.

Bu arada, gangster Naji Sharifi Zindashti Türkiye’den İran’a kaçtı ve İran İstihbarat Bakanlığı ile açık bir şekilde çalışarak ve uyuşturucu işini yürüten “bilgili kaynaklara” göre kamusal bir hayat yaşıyor.

İran, onlarca yıldır, istihbarat servislerinin “isimsiz askerlerinin” ülke genelinde ve ötesinde konuşlandırıldığını iddia ediyor. Bu “isimsiz askerlerin” en azından bir kısmının büyük suç ve uyuşturucu kaçakçılığı örgütleri aracılığıyla faaliyet gösterdiği artık açıktır.

Şunu da belirtmek gerekir ki, İran Avrupa ülkelerinde suikastlar gerçekleştirmiş olsa bile, bu Batılı milletler İran’da tekrarlanan insan hakları ihlallerini ve onun dışındaki küresel terörist operasyonları görmezden gelerek onunla ticari ilişkilerini sürdürdüler. Şimdi bile, İran İstihbarat Bakanlığı’na uygulanan yaptırımlara rağmen, Avrupa Birliği’nin birincil çıkarı İran ile ekonomik bağları sürdürmektir. Bu, insan hakları gruplarının ekonomik işbirliği konusunu rejimin insan hakları ihlalleri alanındaki davranışını iyileştirmeye koşullandırması yönündeki baskıya rağmen. İran’ın “Teflon kalkanı”, ABD Başkanı seçilen Biden’ın Ocak ayında Beyaz Saray’a girmesinden önce daha fazla dokunulmazlık ve ABD’nin 2021’de JCPOA nükleer anlaşması çerçevesine geri dönme olasılığını sağlayabilir.

Kaynak: Jerusalem Center for Public Affairs

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s