EGE ADALARI SORUNU DOSYASI /// E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : SAHİPSİZ VATAN


30 Aralık 2020

E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : SAHİPSİZ VATAN

Yunanistan, Türk adalarını teker teker işgal ederken hem iktidarın hem de muhalefetin sessiz kalması dikkat çekiyor. Yunan askerleri elini kolunu sallayarak tek kurşun atmadan Türk adalarını işgal ediyor. Hem de göstere göstere. Milli Savunma Bakanlığı vatan topraklarını savunmuyor. Türkiye, İkinci Selanik Faciasını yaşıyor. Yunanistan, işgal ettiği Türk adalarında egemenlik ve bayrak gösterisi yapıyor. Türk kara ve deniz sınırları, Türk karasuları ve Türk hava sahası kevgire döndü.

Türkiye’de, iktidarın ve muhalefetin sessiz kalmasından istifade eden Yunanistan, 23 Aralık 2020’de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Floros’u işgal altındaki Koyun, Eşek ve Bulamaç adalarına göndererek Adalar (Ege) Denizi’nden Türkiye’ye meydan okudu. Org. Floros’un meydan okuması ile eş zamanlı olarak Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu da Muğla Ardıççık Adası’na gelerek Türkiye’ye meydan okudu. Madam Katerina’nın, Ardıççık Adası’na yaptığı ziyaret, Yunan Cumhurbaşkanlığı resmi twitter sayfası ve Yunan basını üzerinden bütün dünyaya duyuruldu. Madam Katerina’ya Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis de refakat etti.

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina’yı Muğla Ardıççık Adası’na getiren Cougar Askeri Helikopteri, Türk hava sahasını 6 mil ihlal etti.

Cumhurbaşkanı Katerina, Ardıççık Adası sakinlerinden Rini Katsotourhis ile birlikte adayı dolaştı. Katerina’nın ada turu sırasında Yunan SAT Komandolarının güvenlik önlemi alması dikkat çekti.

Ardıççık Adası’nda yaşayan Rini Katsotourhis’in evinin çatısına çizilen Yunan bayrağı uydudan bile görülüyor. Ayrıca evin önünde Yunan bayrağı dalgalanıyor.

Cumhurbaşkanı Katerina, Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis ile birlikte Ardıççık Adası’na, üç yıl önce 2017’de dikilen Yunan anıtını ziyaret etti. Yunan Cumhurbaşkanları bugüne kadar defalarca Türk adalarına gelip giderken, dünya lideri olduğu iddia edilen Tayyip Erdoğan, Türk adalarına bir kez bile gidemedi.

Yunan Anıtı’nın üzerinde, 11 Şubat 2016’da Muğla Ardıççık Adası’na düşen helikopterde hayatlarını kaybeden Yunan subaylarının rölyefleri ile isimleri yer alıyor.

MUĞLA ARDIÇÇIK ADASI, NASIL İŞGAL EDİLDİ ?

Türk Karasuları ve Türk Hava Sahası’nda, ASTRAPI (Yıldırım)-2016 askeri tatbikatını icra eden Yunanistan’ın savaş gemisinden havalanan bir askeri helikopter, 11 Şubat 2016’da Muğla’nın Ardıççık Adası’na düştü. Yunan Genelkurmayı NOTAM yayınlayarak arama/kurtarma çalışmalarına başladı.

İstanbul’dan aynı gün yayınlanan karşı NOTAM ile Yunan helikopterinin düştüğü bölgenin Türk Deniz Arama/Kurtarma Bölgesi olduğu ve arama/kurtarma çalışmalarının Türk yetkilileri ile koordine edilerek yapılması gerektiği bildirildi.

Türk Genelkurmay Başkanlığı’nın sorumluluk alanındaki arama/kurtarmayı, Yunan Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 1995’te, Muğla’daki Türk Kardak Kayalıklarında Yunanistan’ın arama/kurtarma çalışmalarına müsaade etmeyen Türkiye, 2016’da, Muğla’daki Türk Adası Ardıççık’ta Yunanistan’ın arama/kurtarma çalışmalarına seyirci kaldı.

Yunanistan, helikopter kazasından bir ay sonra 09 Mart 2016’da Muğla Ardıççık Adası’na gelerek adamızı işgal etti. Vatan toprağı savunulmadan Yunan askerine teslim edildi.

1943 Tarihli İngiliz haritasında Ardıççık Adası’nın, 12 Ada deniz sınırları dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösteriliyor. Ayrıca, Türk Tarih Kurumu, Türk Deniz Kuvvetleri, Türk Genelkurmay Başkanlığı, Türk Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’ndaki haritalara göre Ardıççık Adası Türkiye’ye aittir.

Türkiye’nin duyarsızlığından cesaret alan Yunanistan, işgal ettiği Muğla Ardıççık Adası’na bir de anıt dikti. Cumhuriyet tarihinde ilk defa AKP Hükümetleri döneminde Türk topraklarına Yunan anıtı dikildi.

Helikopter kazasında hayatını kaybeden üç Yunan subayının anısına dikilen anıtın 27 Eylül 2017’deki açılış törenine Yunan Savunma Bakanı Kammenos ile birlikte Yunan Genelkurmay Başkanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Donanma Komutanı ve ASDEN (Adalar) Komutanı katıldı.

Muğla Ardıççık Adası’nı, tek kurşun atmadan, elini kolunu sallayarak işgal eden Yunan askerleri Türkiye’ye meydan okuyarak süngü gösterdi.

Vatan topraklarına hem iktidar hem de muhalefet sahip çıkmıyor. Milli Savunma Bakanlığı vatan topraklarını savunmuyor. Peki vatana kim sahip çıkacak? Türk vatanı bu kadar sahipsiz mi?

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s