AKADEMİK DOSYA /// İspanya İç Savaşında Bir Rektörün Onurlu Direnişi : Miguel de Unamuno “Vencer eis pero no convencereis!”


İspanya İç Savaşında Bir Rektörün Onurlu Direnişi : Miguel de Unamuno “Vencereis pero no convencereis!”

Posted on January 9, 2021 by Nacikaptan

İspanya İç Savaşında Bir Rektörün Direnişi: Miguel de Unamuno

Aşağıdaki yazı, günümüzde gittikçe siyasallaşarak yozlaşan ve içi boşalan aydın/Rektör/Dekan/Üniversite kavramlarına geçmişten bir yol haritasıdır.
Yapılacak her bir görev ne olursa olsun, atanılan görevde liyakat, bilgi, kültür, tecrübe ve adanmışlık gerekir. Bu değerlerin ayrıca çıkarsız, umarsız vatan sevgisiyle taçlandırılması işin gereği ve ruhudur.
İspanya’da iki büyük savaş arasının büyük kavgasında,Faşizme karşı direnen ve güçlülerin yanında değil, özgürlüklerin ve demokrasinin Cumhuriyetçi cephesinde yer alan, haksızlık, hukuksuzluk ve diktaya karşı özgürlüğü savunan Salamanca Üniversitesi rektörü Miguel de Unamuno‘nun aşağıdaki konuşmasını, faşizme ve güçlüye karşı onurlu duruşunu, ülkemizde siyasi çıkar amacıyla akademisyen ve hatta rektör olanlara, bu sistemi “şahsımın kararıdır” diyerek topluma ve üniversitelere dayatarak ülkemizi bilim ve çağdaşlıktan koparanlara, duruma sessiz kalan Rektörlere , akademisyenlere ve sözde aydınlara armağan ediyorum…
Naci KAPTAN

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s