USULSÜZLÜK DOSYASI : AKP’li Mangan’ın şirketi TOKİ ve AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nden 58 milyo n TL’ik ihale aldı


AKP’li Mangan’ın şirketi TOKİ ve AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nden 58 milyon TL’ik ihale aldı

"İBB eski bürokratı, AKP milletvekili adayı ve Başbakanlık eski Müşaviri Mihmail Mangan’ın şirketi, aldığı büyük ihalelerle yeniden gündem oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski bürokratı olan ve Başbakanlık Müşavirliği de yapan AKP milletvekili adayı Mihmail Mangan’ın şirketi TOKİ’den 16 milyon 661TL, AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nden ise 41 milyon 475 bin 114 TL’lik ihale aldı. Daha önce İBB’ye bağlı İSFALT A.Ş. Genel Müdürlüğü görevi yapan Manhan’ın şirketinin aldığı iki ihalenin bedeli 58 milyon TL’yi geçti Karar gazetesinin haberine göre, TOKİ’den 2020 yılı başında 16 milyon 661 bin TL’ye, Zeytinburnu Millet Bahçesi ihalesini alan Mim Doğal Kaynaklar İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şirketi, yılın son günlerinde de AKP Bahçelievler Belediyesi’nden 41 milyon 475 bin 114 TL’ye park yapımı ihalesi aldı. Geçmiş yıllarda da, çeşitli belediyelerden 2-3 milyon TL’yi geçmeyen ihaleler alan Mim Doğal Kaynaklar firması geçen yıl büyük bir sıçrama yaptı. Geçen yıl aldığı iki büyük ihalenin toplam bedeli, 58 milyon 136 bin 114 TL’yi buldu.

3. BÖLGE ADAYIYDI AMA SEÇİLEMEDİ

AKP’den, İstanbul 3. Bölge 14. sıradan milletvekili adayı gösterilen ancak seçilemeyen Mangan için, köşe yazarı Mahmut Övür, 16 Eylül 2004 tarihinde “2 milyar dolarlık adam” başlıklı bir yazı yazmıştı. O tarihte İBB Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı olan Mangan’a, İBB’nin 18 şirketi bağlı idi ve bu şirketlerin toplam bütçesinin 2 milyar doları aştığı iddia edilmişti. Kadir Topbaş tarafından Daire Başkanlığı’na getirilen Mihmail Mangan ile ilgili Övür’ün yazısında daha sonra şöyle denilmişti: “İşte bizim sözünü ettiğimiz ‘2 milyarlık dolarlık adam’ da Mihmail Mangan’dan başkası değil. O da İBB’nin yabancısı değil. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Mangan, İSFALT A.Ş Genel Müdürlüğü görevindeydi. Belediye kulislerinde o günler dedikodu ayyuka çıkmış, Mangan’ın özel şirketleri konuşulmaya başlamıştı . İşte tam da bu sıralarda, yani 1996 yılının sonlarında Tayyip Erdoğan, Mangan’ı görevden almıştı. Aradan 8 yıl geçti. Şimdi yeniden görev başında… Sırrı nedir derseniz bir bilen yok.”

MANGAN REDDETMİŞTİ

Övür’ün yazısına Mangan’ın gönderdiği yanıt, aynı yerde 24 Eylül 2004 tarihinde yayınlanmıştı. Mangan yanıtında özetle şunları söylemişti: “İSFALT A.Ş.’de bulunduğum yıllarda hiçbir özel şirketim olmamıştır. Genel Müdürlükten, Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmadım; istifa ederek ayrıldım. İSFALT A.Ş.’den ayrıldıktan sonra da Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile aramda herhangi bir problem olmamıştır. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti Bayburt milletvekili adayı idim. 7 Şubat 2003 tarihinde Başbakanlık Müşavirliği’ne getirildim. İBB’de huzur ve barış ortamı hâkimdir. Daha güzel ve daha mutlu bir İstanbul için büyük bir özveriyle projeler üretmekte ve çalışmaktayız.” KİMDİR? Halen Mihmail Mangan ve Mehmet Selim Mangan ortaklığına ait olan Mim Doğal Kaynaklar şirketi 1996 yılında Mihmail Mangan ve Mustafa Mangan tarafından kuruldu. Mihmail Mangan 2002 yılında hisselerini oğlu Mehmet Selim Mangan’a devrederek şirket ortaklığından ayrıldı. 1948 Bayburt doğumlu ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü mezun olan Mihmail Mangan, 1994-1997 yılları arasında İSFALT A.Ş. Genel Müdürlüğü yaptı. 1996 yılı ortalarında kendi özel şirketini kuran Mangan, 2002 yılı sonunda şirketindeki hisselerini oğluna devrederek, 2003 yılında İBB İştirakler Daire Başkanlığı’na getirildi. 2007 yılına kadar bu görevde kalan Mangan, 2017 yılında eski şirketine yeniden ortak olarak geri döndü.

Gelecek Gündem : http://www.gelecekgundem.com/gundem/akp-li-mangan-in-sirketi-toki-ve-akp-li-bahcelievler-h9960.html

Gelecek Gündem

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s