PSİKOLOJİ DOSYASI /// İLHAN VARDAR : Sıfır İntihar – (BÖLM 1-2-3 -4-5-6)


Sıfır İntihar – I

İlhan Vardar tarafından 10 Aralık 2020 tarihinde yayınlandı

Sıfır İntihar: Yıllar önce bir belgeselde duymuştum ilk kez bu terimi.

18 yaşındaki Edward Mallen, 9 Şubat 2015’te Cambridge yakınlarındaki Meldreth demiryolu geçidinde hayatına son verir.

İntiharından iki hafta önce GP(1)’sine intihar düşüncelerinden bahsetmiş ve doktoru çocuğun 24 saat içinde akıl sağlığı uzmanları tarafından görülmesi gerektiğini söylemişti, ancak NHS (2) bu öneriyi önemli bir risk olarak saymıyor.

Edward Mallen’in babası Steve, tıbbi personelin ona bunu söylemeye rıza göstermesine rağmen oğlunun intihar düşüncelerinden haberdar edilmediğini söylüyor.

Kendi canına kıyan bir gencin babası, ölümünün İngiltere’deki ruh sağlığı sisteminin “amaca pek uygun olmadığını” kanıtladığını ve “yetersiz finanse edildiğini” söylüyor.

“Bazen depresyona güçlülerin laneti diyorlar, başka bir deyişle, ne kadar güçlü, daha dayanıklı, daha zeki ve daha yetenekli olursanız, yaşayabileceğiniz zorlukları o kadar iyi gizleyebilirsiniz,” diyor baba Mallen.

“Benim anlayışıma göre, zeki ve sevimli oğlumuz, ailesini ve arkadaşlarını koruyarak, aslında hiçbir zaman alamadığı uygun müdahale olmadan asla iyileşemeyeceği bir hastalığı örtbas etmeye çalışıyordu.”

Belgeselde hastalığın bipolar olduğu belirtiliyordu.

Baba Mallen; “Oğluma kilisede tabutunun yanında dururken bir söz verdim. Trajedisini araştıracağıma ve onun adına reform isteyeceğime dair”

Ve baba Mallen oğlunun ölümünden beri akıl sağlığı hizmetlerinde reformlar için kampanya yürütüyor .

Yardım kuruluşu MindEd Trust aracılığıyla, çeşitli hükümet departmanları ile “siyasi sistem aracılığıyla” çalışıyor.

“Oğluma verdiğim sözü yerine getirmek için adımlar atıyorum ve aynı zamanda benzer zorluklar yaşayan binlerce aileye yardım etmeyi umuyorum.”

İntihardan kaynaklanan ölü sayısı ne kadar azaltılabilir?

Sıfır intihar – gerçekleşebilir mi?

Dünya üzerinde belki ama bizim ülkemizde maalesef gerçekleşemez. Çünkü siyasiler, aydınlar konu hakkında kafa yormadıkları gibi “akıl mı kalmış, sağlığı ile uğraşacağız” mantığındalar. İntiharlarında ekonomik kaygılardan kaynaklandığı düşüncesi hakim. Ruh sağlığı dediğimiz rahatsızlıkların da beyinsel yani fiziksel rahatsızlık olduğunun bilincinde olmadıkları gibi öğrenme çabaları da yok.

Neyse biz gelelim konumuza.

Baba Steve Mallen’in kurucu ortağı olduğu Zero Suicide Alliance (Sıfır Ölüm ittifakı)’ı başlatan kampanyacılara göre, İngiltere’de her yıl intihar sonucu ölümler, 20 uçağın düşmesi durumunda meydana gelen olası ölüm sayısına eşdeğer .

Samaritans’tan alınan rakamlar, 2015 yılında İngiltere’de günde ortalama 17 intihar olmak üzere yılda 6.188 intihar kaydedildiğini gösteriyor.

Yaslı aileler için tüm trajik sonuçlarla birlikte bu yaşam kayıpları ne kadar önlenebilir?

Sıfır intihar, gerçekçi bir yaklaşım mı?

Yeni ittifakın amacı, intihar ölümlerini azaltmak için belirli taahhütler almak ve NHS kuruluşlarının tedavilerindeki hastalar arasında sıfırı hedeflemektir.

Lansmanda, baba Steve Mallen ateşli bir konuşma yapıyor.

“Yeter artık” diyor, “şu anda olduğundan daha fazla hayat kurtarabiliriz”. Akıl sağlığı sisteminin mevcut durumunu “toplum hakkında bir iddianame” olarak nitelendiriyor ve cephe hizmetlerinin “korkunç bir durumda” olduğunu söylüyor konuşmasında..

Bay Mallen akıl sağlığı hizmetinin durumuna ilişkin sert yorumları ve eleştirilerini dönemin sağlık Bakanı huzurunda yapıyor.

Sağlık bakanı ise, kriz tedavisinde bir gelişme olduğunu savunuyor, ancak “yapılacak çok şey olduğunu” ‘da ekliyor.

Detroit Başarısı

Westminster’de (4) yeni girişim yani sıfır intihar için partilerde destek vermektedir.

İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar her milletvekilini sadece 20 dakika süren yeni bir çevrimiçi intiharı önleme eğitim programına kaydetmeye çalışacaklarını vaat ediyorlar.

Amaç, intihar düşünceleri olabilecek kişileri belirlemeye ve onlarla açıkça konuşmaya ve ardından onları uygun destek hizmetlerine yönlendirerek yardımcı olmaya çalışmaktır.

Hedef, ülke çapında bir milyon insanın çevrimiçi eğitimi almasıdır.

Zero Suicide Alliance, kendi ivmesini kazanmış, ilgi çekici bir taban girişimidir. Bu kesinlikle Whitehall’da (5) tasarlanan ve daha sonra NHS’ye taş tablet olarak gönderilen bir plan değildir.

İngilterede ki bu ittifak fikri Detroit’te Henry Ford Hastane Sisteminde yapılan ve intiharın on yılda önemli ölçüde azaldığı ve sıfıra ulaştığı öncü çalışmalardan aldı.

Yine belgeselde Henry Ford Hastanesinde yapılan çalışmalar şu şekilde anlatılıyor. Hastahane yönetimi aile hekimlerine herhangi bir rahatsızlık için gelen hastalarının psikolojik durumları ile ilgili sorularda sormasını talep ediyor. Ve sonuçları kendilerine iletmelerini istiyor.

Zihinsel hastalık için taranan çok çeşitli fiziksel koşullar için görülen hastalarla, önleme en önemli önceliktir.

Yine de, hastane sisteminin hastalarının sağlık sigortası olanlara yönelik olma eğiliminde oldukları ve toplumdaki en yoksulların çoğunu içermeyebilecekleri kaydediliyor.

Mersey Care Vakfı, sıfır intihar planını 2015’te başlattı. Bu, kapsamlı personel eğitimini içeriyor.

Güven hizmetleriyle temasa geçen her hasta intihar riski açısından değerlendiriliyor.

Güven yöneticileri, hangi değişikliklerin gerekli olabileceğini öğrenmek için intihar sonrası incelemeleri 72 saat içinde gerçekleştiriyor. “Suçlama veya eleştiri yok” söz var, ancak personel ve yöneticilerin incelemelerle işbirliği yapması gerekiyor.

Henüz politikayı gözden geçirmek için yeterli veri yok, ancak güven ilerleme kaydedildiğini söylüyor.

Mersey Care’in CEO’su Joe Rafferty lansman etkinliğinde izleyicilere NHS’nin “sıfırın gücünden korkmaması gerektiğini” söylüyor.

Zero Suicide Alliance’ın destekçileri, intihar konusunda “halkın bilinçlendirilmesi” gerektiğini söylüyorlar.

Sosyal medya tarafından artırılan kamu bilincinin, NHS oyununu yükseltirken önlemeye yardımcı olacağını umuyorlar.

Her şeyden önce, diyorlar ki, yaslı ailelere bir borcu geri ödemek onların birincil görevidir.

Koronavirüs salgınından önce ülke çapında hedeflenen bir milyon insanın çevrimiçi intiharı önleme eğitimine alınması hedefi salgından sonra ‘intiharı önleme eğitimine’ 3 haftada yarım milyondan fazla kişi katılıyor.

İntihar eğitimine üç hafta içinde, üç yıldakinden daha çok ilgi gösterildi.


İngiltere’de bir yardım kuruluşu, internet üzerinden verdiği “intiharı önleme eğitimine” son üç hafta içinde 503 bin kişinin girdiğini bildirdi. Eğitime, daha önce son 3 yıl içinde bu kadar kişi katılmıştı.

Zero Suicide Alliance (Sıfır İntihar İttifakı) adlı yardım kuruluşu tarafından hazırlanıp internete konulan eğitim programı, katılanları, insanların psikolojik desteğe ihtiyacı olabileceğini gösteren belirtiler konusunda bilgilendirip uyarıyor.

Koronavirüsle mücadelede zor koşullar altında işlerini sürdüren sağlık çalışanlarının zihin sağlığı sorunları yaşayabileceği yolundaki uyarılar üzerine Ulusal Sağlık Hizmetleri, personelinin başvurabileceği bir telefon yardım hattı oluşturmuştu.

Sağlık Bakanlığı ile yardım kuruluşu Zero Suicide Alliance’ın işbirliği ile hazırlanan intiharlara karşı eğitim programı internete 2017 yılında konmuştu.

Son üç hafta içinde yükselen ilgiyle birlikte, o tarihten bugüne dünyanın dört bir yanından eğitime katılanların sayısı ikiye katlanarak toplam 1 milyona ulaşmış oldu.

Dünya genelinde sıfır intihar konusu ile ilgili çalışmaları elimden geldiğince paylaşarak ülkemizde de farkındalık yaratabilmek en büyük idealimdir.

İlhan VARDAR

DİP NOTLAR :

 • GP ; (General Practitioner terimi, tıp dilinde kullanılan Latince bir kelimedir. General Practitioner teriminin tıbbi anlamı; Pratisyen doktor, ihtisası olmayan doktor.)
 • NHS ; (National Helth Service- Ulusal Sağlık Sistemi-Birleşik Krallığın SGK’sı),
 • Samaritans (Merhametliler-İngiltere’de 1953 yılında Chad Varah adlı kilise papazı tarafından kurulan gönüllü dinleme derneğidir. Derneğin ‘dinleyici’ olarak barındırdığı gönüllüler vardiya usulu 24 saat boyunca arayan insanların dertlerini dinleyerek bu sayede bir çok insanı intiharın eşiğinden döndürmüştür. Dernek bugün İngiltere ve İrlanda’da 202 şubesi ve 17000 dolayında gönüllü ve özel eğitimli çalışanı ile sadece yerleşik değil, aynı zamanda hapishanelerde, okullarda, orduda ve iş dünyasında duygusal destek hizmetlerini sürdürmektedir.-İ.V.)
 • (Westminster sistemi, Birleşik Krallığın demokratik parlamenter sistemine verilen isimdir. Bu sistem ismini İngiltere Parlamentosu’nun merkezi olan Westminster Sarayı’ndan almaktadır.-İ.V.)
 • (İngiliz Hükümeti-İ.V.)

Kaynakça : BBC, Bipolar ve sıfır intihari Belgesel ; Zero Suicide Alliance (Sıfır İntihar ittifakı) kaynakları; Detroid Henry Ford Hastahanesi

Sıfır İntihar – II

İlhan Vardar tarafından 17 Aralık 2020 tarihinde yayınlandı

221 views

(MindEd Trust)

MindEd Trust, Şubat 2015’te Edward Mallen’in trajik ölümünün ardından kuruldu. Edward, Cambridge Üniversitesi’nde kendisine yer verilen, akademik olarak yetenekli bir genç ve yetenekli bir piyanistti. Ölümüne giden haftalarda ani ve acımasız klinik depresyon başlangıcından sonra demiryolunda kendi canına kıydı.

MindEd Trust, gençlerde akıl hastalığının önlenmesine ve travma yaşayanlar için erken müdahale stratejilerine odaklanan bir Hayır Kurumudur.

HEDEFLERİMİZ

Bunları başarmak için, aşağıdakileri içerebilecek özel ve geniş kapsamlı önlemler gereklidir:

-Tüm siyasi partilerde Ruh Sağlığı Birimi oluşturulması .

-Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı, uygun şekilde finanse edilen ve derin kaynaklara sahip akıl sağlığı işlevlerini ve yürütme yetkisine sahip sekreterlikleri açmalı.

-Fiziksel sağlıktaki gelişmeleri yansıtan ulusal tedavi standartları ve bekleme süresi sınırları oluşturma yönündeki düzenlemelerin hızla yapılması.

-Kapsamlı ve akredite edilmiş bir zihinsel ve duygusal eğitim ve yönetim profili olmadan hiçbir okula “iyi” veya “seçkin” Ofsted (1) statüsü tanınmaması.

MindEd Trust, araştırması aracılığıyla zihinsel zorluk yaşayan kişiler konu ve sektör hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, özellikle gençlerle ilgili olarak aşağıdaki bağlantıları önermektedir. Bu liste kapsamlı değildir ve bağımsız araştırma şiddetle tavsiye edilir.

ULUSAL DESTEK

Samaritans : Her altı saniyede bir yardım çağrısına yanıt veriyoruz. Yargılama yok. Baskı yok. Birine ihtiyacı olan herkes için buradayız. Sorun ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, sizi rahatsız eden herhangi bir şey hakkında iletişime geçebilirsiniz.”

NHS Moodzone : “Ne olursa olsun senin stres, anksiyete ile başa çıkma hakkında bilmen gerekenler için veya depresyon ya da sadece normal duygusal iniş ve çıkışlarda, NHS Moodzone yardım etmek için var . Pratik öneriler sunuyoruz, etkileşimli araçları, videolar, yardımcı ses kayıtları ile zihinsel ve duygusal olarak kontrolün sende olduğunu hissediyoruz. “

Youngminds : “Zorluklar ne olursa olsun, tüm genç beyinlerin desteklendiği ve güçlendirildiği bir gelecek için mücadeleye liderlik ediyoruz. Akıl sağlığı krizi yaşayan bir gençseniz, ücretsiz 7/24 destek için habercimize mesaj gönderebilirsiniz.”

Children&Young People’s : “Çocuklar ve Gençlerin Ruh Sağlığı Koalisyonu, çocukların ve gençlerin ruh sağlığı ve refahı konusunda ortak kampanyalar yapmak için önde gelen hayır kurumlarını bir araya getiriyoruz. Herhangi bir zamanda, her 10 çocuk ve gençten 1’inde teşhis edilebilir bir ruh sağlığı sorunu vardır. Sorunları erken ele almak bireylere ve topluma yardımcı olur – bu mesajın güçlü bir sese ihtiyacı vardır. “

Mind for beter mental healt : “İnsanları, durumlarını ve kendilerine sunulan seçenekleri şu yollarla anlamaları için güçlendiriyoruz: destek arayanlara yerel bir arama ücreti karşılığında gizli yardım sunan, o ruhani sağlıkla ilgili yasalar hakkında halka ve hizmet kullanıcılarına bilgi sağlayan Hukuk Hattımız , aile üyeleri / bakıcılar, akıl sağlığı uzmanları ve akıl sağlığı savunucuları,ödüllü yayınlarınız ve artık Bilgi Standardı tarafından onaylanan web sitesiyiz.”

YEREL DESTEK

Centre33 : “Merkez 33, Cambridgeshire ve Peterborough’daki gençleri çok çeşitli konularda desteklemek için buradayız. Yaptığımız işin temelinde sizi dinlemekten gurur duyuyoruz. Yargılayıcı değiliz ve elimizden gelen her şekilde yardımcı olmak için buradayız. . Herhangi bir konuda endişeleniyorsanız veya desteğe ihtiyacınız varsa, size yardımcı olabileceğimiz birkaç yol vardır. “

Yukarıda anlatılanların ülkemizle ilgisi ne diye sorabilirisiniz.

En azından bu konuda ülkem insanını bilgilendirmek ve farkındalık yaratabilmek konusunda karınca misali (2) destek olabilmek.

Belki bir özlem!

Ülkem insanının neden değersiz olduğu bu tür çalışmaların dernek ve kurumların kurulmamasının kızgınlığı!

Siyasilerimizin gündemi tartışmadan başka eylemleri olmaması!

Aydınların siyasilerin gündemlerinden başka sırça köşklerinde ki bencilce mutluluklarından başka şeyleri görmemeleri!

Basına değinmeyeceğim bile!

Özellikle masa başında memleket kurtarmaya çalışan sözde insan severlere sözüm aslında.

Yine siyasete girmek üzereyim sanırım girersem duramayacağım o yüzden kesiyorum.

Yukarıda kısaca tanıttığım İngiltere de ki kurumların neler yaptıklarını ve dünyadaki bu tür kurumların tanıtımlarını ileriki yazılarımda paylaşmaya çalışacağım.

Ve uzun bir yazı dizisi olacak sanırım.

İlhan VARDAR

 • (1) Office for Standards in Education’ın kısaltmasıdır. Ofsted İngiltere’deki devlet okullarını, bazı özel okulları, yuvaları, anaokullarını ve child minder(Çocuk bakıcı)larını belirli aralıklarla denetler ve sonuçlarini yayınlar. Böylelikle hangi okulun daha iyi hangisinin iyileştirmeye ihtiyaci olduğunu görebilir ve kararınızda size yardımcı olabilir.-İ.V
 • (2) Ağzında bir damla su ile devasa ateşi söndürmeye giden karıncanın onu küçümseyenlere verdiği yanıt: “En azından safımı belirliyorum ve deniyorum”

Sıfır İntihar – III

İlhan Vardar tarafından 24 Aralık 2020 tarihinde yayınlandı

Hepimiz İntiharı Önleyebiliriz

Her yıl 800.000’e yakın kişi intihar nedeniyle ölüyor. Bu her 40 saniyede bir kişi demektir. Ayrıca her intihar için 20’den fazla intihar girişimi vardır.

Dünyada 15-29 yaşındakiler arasında intihar ikinci ölüm nedenidir.

İntiharlar ve intihar girişimlerinin aileleri, arkadaşları, meslektaşları, toplulukları ve toplumları etkileyen bir damgalanma etkisi vardır.

İntiharlar önlenebilir. Birey, toplum ve ulusal düzeyde intiharı önlemek için çok şey yapılabilir.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ‘nün intiharı önleme yaklaşımı LIVE LIFE (hayatı yaşa) olarak bilinir.

Birinin intihara teşebbüs edebileceğine dair uyarı işaretleri

Bir insanın içten içe ne hissettiğini göremezsiniz, bu nedenle birinin intihar düşüncelerine sahip olduğunu belirlemek her zaman kolay değildir . Bununla birlikte, bir kişinin intiharı düşündüğünü gösteren bazı dış uyarı işaretleri şunları içerir:

 • Umutsuz, kapana kısılmış veya yalnız hissetmekten bahsetmek
 • Yaşamaya devam etmek için hiçbir nedeni olmadığını söylemek
 • Bir vasiyetname hazırlamak veya kişisel eşyalarını vermek
 • Silah satın almak gibi kişisel zarar verme yolları aramak
 • Çok fazla veya çok az uyumak
 • Çok az yemek veya çok fazla yemek, (önemli kilo alımı veya kaybı ile sonuçlanır)
 • Aşırı alkol veya uyuşturucu tüketimi dahil olmak üzere dikkatsiz davranışlarda bulunmak
 • Başkalarıyla sosyal etkileşimlerden kaçınmak
 • Öfke veya intikam alma niyetini ifade etmek
 • Aşırı kaygı veya ajitasyon belirtileri göstermek
 • Dramatik ruh hali değişimleri yaşamak
 • Bir çıkış yolu olarak intihardan bahsetmek

Korkunç gelebilir, ancak harekete geçmek ve birine ihtiyaç duydukları yardımı almak; intihar girişimini veya ölümü önlemeye yardımcı olabilir.

İntihara meyilli biriyle nasıl konuşulur

Bir aile ferdinin veya arkadaşınızın intihar etmeyi düşündüğünden şüpheleniyorsanız, endişeleriniz hakkında onunla konuşun. Sohbete yargılayıcı olmayan ve yüzleşmeyen bir şekilde sorular sorarak başlayabilirsiniz.

Açıkça konuşun ve “İntiharı mı düşünüyorsun?” Gibi doğrudan sorular sormaktan korkmayın.

Konuşma sırasında şunlardan emin olun:

 • Sakin olun ve güven verici bir tonda konuşun
 • Duygularının meşru olduğunu kabul edin
 • Destek ve cesaret verin
 • Onlara yardımın mevcut olduğunu ve tedavi ile kendilerini daha iyi hissedebileceklerini söyleyin

Sorunlarını en aza indirgemediğinizden veya fikirlerini değiştirmeleri için onları utandırmaya çalışmayın. Onlara yardım etmenin en iyi yolu dinlemek ve desteğinizi göstermek. Onları bir uzmandan yardım almaya da teşvik edebilirsiniz.

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı bulmalarına, telefon etmelerine veya onlarla ilk randevularına gitmelerine yardımcı olmayı teklif edin.

Önem verdiğiniz birinin intihar belirtileri göstermesi korkutucu olabilir. Ancak yardım edebilecek bir konumdaysanız harekete geçmek çok önemlidir. Bir hayat kurtarmaya yardımcı olmak için bir konuşma başlatmak, almaya değer bir risktir.

Yakın tehlike durumlarında

WHO’(Dünya Sağlık Örğütü)’ne göre, aşağıdakilerden herhangi birini yaptığını fark ederseniz, derhal ilgilenilmesi gerekir:

 • İşlerini düzene koymak veya mal varlıklarını vermek
 • Arkadaşlara ve aileye veda etmek
 • Umutsuzluktan sakinliğe doğru bir ruh hali değişimi yaşamak
 • Ateşli silah veya ilaç gibi bir intiharı tamamlamak için gerekli araçları planlamak, satın almak, çalmak veya ödünç almak

Birinin aniden kendine zarar verme riski altında olduğunu düşünüyorsanız:

 • 182’yi arayın.
 • Yardım gelene kadar kişiyle birlikte kalın.
 • Zarar verebilecek her türlü silah, bıçak, ilaç veya diğer şeyleri ortadan kaldırın.
 • Dinle, ama yargılama, tartışma, tehdit etme veya bağırma.

İntihar riskini artıran faktörler nedir?

Genelde birinin kendi canına kıymaya karar vermesinin tek bir nedeni yoktur. Akıl sağlığı bozukluğu gibi çeşitli faktörler intihar riskini artırabilir.

Fakat yarıdan fazla -İntihar sonucu ölen- tüm insanların ölüm anında bilinen bir akıl hastalığı yoktur.

Depresyon , zihinsel sağlık açısından en önemli risk faktörüdür, ancak diğerleri bipolar bozukluk , şizofreni , anksiyete bozuklukları ve kişilik bozukluklarını içerir .

Akıl sağlığı koşullarının yanı sıra, intihar riskini artıran diğer faktörler şunlardır:

 • Hapsetme
 • Zayıf iş güvenliği veya düşük iş tatmini seviyeleri
 • İstismar veya sürekli istismara tanık olma geçmişi
 • Kanser veya HIV gibi ciddi bir tıbbi durum teşhisi konulması
 • Sosyal olarak izole olmak veya zorbalık veya taciz kurbanı olmak
 • Madde kullanım bozukluğu
 • Çocukluk tacizi veya travması
 • Aile intihar öyküsü
 • Önceki intihar girişimleri
 • Kronik bir hastalığa sahip olmak
 • Önemli bir ilişkinin kaybı gibi sosyal kayıp
 • İş kaybı
 • Ateşli silahlar ve uyuşturucular dahil olmak üzere ölümcül araçlara erişim
 • Yardım veya destek aramada zorluk
 • Akıl sağlığı veya madde kullanımı tedavisine erişim eksikliği
 • İntiharı kişisel sorunlara çözüm olarak kabul eden inanç sistemlerini takip etmek

İntihar düşünceleri nasıl önlenir

İntihar düşünceleriniz veya duygularınız varsa, utanmayın ve bunu kendinize saklamayın. Bazı insanlar intihara meyilli düşünceler içindeyken, herhangi bir eylemde bulunma niyeti olmasa da, bazı önlemler almak yine de önemlidir.

Umut Olabilirsiniz

İntihar, kimse için bir çözüm değildir.

Sohbet başlatarak, destek sağlayarak ve ihtiyacı olanlara yardıma yönlendirerek intiharları önleyebilir ve hayat kurtarabilirsiniz.

İlhan Vardar

Kaynakça : WHO (Dünya Sağlık Örgütü)

healthline.com

mentalhealth.org.uk

Sıfır İntihar – IV

İlhan Vardar tarafından 7 Ocak 2021 tarihinde yayınlandı

COVID-19 Sonrasında Ruh Sağlığını Güçlendirme ve İntiharı Önleme Eylem Planı

2020 yılının Nisan ayında başlatılan Action Alliance’ın (Eylem İttifakı) Ruh Sağlığı ve İntiharı Önleme Ulusal COVID-19 Tepkisi (Ulusal Müdahale) eşi görülmemiş bir ortaklıktır. Önde gelen kamu ve özel sektör kuruluşlarından oluşan dinamik, çeşitli, siyasal ve partizan olmayan gruplardan oluşan işbirliği, liderlik ve eylem yoluyla anlamlı ve kalıcı bir değişim sağlamaya kararlıdır.

Akıl sağlığı ve intiharı önleme, çok sektörlü perspektifler ve çözümler gerektiren karmaşık halk sağlığı sorunudur. Bu nedenle, bu çalışmaya rehberlik eden Ulusal Müdahale Yönlendirme Komitesi bilim, yenilik, iletişim ve düşünce liderliğinde en iyisini getiren kıdemli liderlerden oluşmalıdır.

Ulusal Müdahale, pandeminin ardından ülke çapında akıl sağlığı ve intiharı önlemeye yardımcı olacak altı stratejik önceliğe odaklanmalıdır.

Akıl sağlığı ve intiharı önleme, ülkenin genel sağlığı ve refahı için hiç bu kadar kritik olmamıştı. Bu dönüm noktası, ulusa, herkesin ihtiyaç duyduğu ve hak ettiği bakım, destek ve hizmetlere – nerede ve ne zaman ihtiyaç duyduklarına – erişebilmesini sağlayan kalıcı sistemler ve politika değişiklikleri ile ortaya çıkması için eşsiz bir fırsat sağlayacaktır.

ÖNCELİK 1

Ruh sağlığı ve intihar hakkındaki ulusal stratejimizi değiştirmeliyiz.

Duygusal sıkıntı, akıl hastalığı ve intihardan etkilenen insanların seslerini ve deneyimlerini dinlemeli ve yükseltmeliyiz.

Akıl sağlığı ve intiharı önleme konusundaki konuşmayı ve kültürel anlayışı değiştirmek, dönüştürücü bakımın önünü açmak için çok önemlidir. Ulusal senaryomuzdaki değişim, bu tür koşulların ne kadar yaygın olduğunu, etkilenenlerin çeşitliliğini ve sayısının ve sayının arkasındaki hikayeleri açıklamalı ve aynı zamanda dayanıklılık mesajları sağlamalıdır.

Ulusal Müdahale ortaklarımızı, iletişim çabaları etrafında ruh sağlığı ve madde kötüye kullanımı paydaş grupları arasında işbirliğini destekleyen bir mekanizma oluşturmaya çağırmalıyız.

 • Ulusal Müdahele’nin, ulusal ortakları aracılığıyla, ruh sağlığının teşviki ve intiharın önlenmesi hakkında etkili bir sohbeti ateşleyen koordineli ve uyumlu bir Ulusal Müdahale kampanyası uygulamaya çağırmalıyız.
 • ……’i (ruh sağlığı krizleri için yeni ulusal çağrı numarası oluşturularak) uygulamakla görevli ulusal kurumları, savunuculuk grupları ve özel sektör şirketleriyle, projenin lansmanı ile koordine edilen kapsamlı bir iletişim kampanyası tasarlamak ve uygulamak için işbirliği yapmaya çağırmalıyız.

ÖNCELİK 2

Uzmanlık ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde madde kullanımı ve ruh sağlığı bozuklukları için kanıta dayalı tedavilere erişimi artırmak.

Uzmanlık ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde davranışsal sağlık koşullarının etkili bir şekilde tanımlanması ve tedavisini genişletmeliyiz. Birinci basamakta madde kullanımı ve ruh sağlığı bozuklukları olan birçok bireyi tedavi etmek için etkili bakım modelleri mevcuttur. Kamu ve özel sektör paydaşları – politika yapıcılar, ödeme yapanlar, akreditörler ve diğerleri – bu etkili uygulamaları bakım standardı haline getirmek için gerekli adımları atmalıdır.

İnsanların bakıma ne zaman ve nerede ihtiyaç duyarlarsa erişmelerini sağlamak, ülkelerin genel sağlığı ve refahı için çok önemlidir. Ulusal Yanıt, özellikle ulaşılması zor topluluklar için tarama, tedavi ve birinci basamak sağlık hizmetlerine erişimi artırmak için sürekli teknoloji kullanımını savunmalı.

Birinci basamakta ve yenilikçi uzmanlık bakımı yoluyla ruh sağlığı ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerin etkili bir şekilde tanımlanmasını ve tedavisini genişletmeli.

Ruh sağlığı ve madde kullanım bozuklukları için tele-sağlık hizmetlerini kalıcı olarak erişilebilir hale getirilmelidir.

ÖNCELİK 3

Cezalandırıcı olmayan ve destekleyici kriz müdahale hizmetlerinin kullanımının artırılması.

İnsanlara güvenli ve şefkatli bir şekilde yanıt vermek için eğitimli profesyonellerle (ör. Mobil kriz birimleri, meslektaş destekleri ve dinlenme merkezleri) birlikte, kriz müdahalesi ve istikrar için en iyi uygulamaları oluşturmaya yönelik devlet çabalarını destekleyen kapsamlı bir kriz müdahale sistemi kurmalı ve buna yatırım yapılmalı.

ÖNCELİK 4

İntihar oranındaki, aşırı dozdaki ve diğer önemli olaylardaki ve bu sonuçlardaki kümelerdeki veya ani artışlardaki değişiklikleri hemen belirlemek için neredeyse gerçek zamanlı veri toplama sistemleri kurulmalı.

İntiharı ve intihar sıkıntısını daha iyi tanımlamak, müdahale etmek ve hafifletmek için akıl sağlığı ve intihar hakkında neredeyse gerçek zamanlı verilere erişim sağlamalıyız. COVID-19 enfeksiyonları ve ölümleriyle ilgili gerçek zamanlı veriler sağlandığı gibi, pandeminin ruh sağlığı ve intiharla ilgili etkilerini ele almak için neredeyse gerçek zamanlı verilere ihtiyacımız vardır.

ÖNCELİK 5

Dezavantajlı gruplar için kapsamlı ve etkili intiharı önleme ve akıl sağlığı hizmetlerinin adil bir şekilde sunulmasını sağlamak; lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel, queer ve sorgulayan (LGBTQ) bireyler; ve pandemiden orantısız bir şekilde etkilenen diğerleri için bu yapılmalıdır.

Irk, etnik köken, coğrafya, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili sağlık hizmeti eşitsizlikleri gibi birçok nedenden ötürü pandeminin orantısız bir etkisini yaşamış topluluklara yatırım yapmalıyız. Bu, sağlık hizmetlerinin ötesine geçmeli ve konutlarda, okullarda, işyerlerinde ve sağlık sonuçlarının sosyal belirleyicileri olan diğer birçok kurumda sistemik ve yapısal ırkçılığa odaklanmalıdır.

ÖNCELİK 6

İntihar ve akıl sağlığı sorunlarının temel nedenlerini tedavi eden önleme ve erken müdahale yaklaşımlarına yatırım yapılmalı.

Okullar, istihdam yerleri ve topluluk alanları dahil olmak üzere bir dizi ortamda önleme ve erken müdahale yaklaşımlarına yatırım yapmalıyız. Ek olarak, COVID-19’un akıl sağlığı etkisi sadece marjinal toplulukları sert bir şekilde etkilemekle kalmadı, aynı zamanda teslimat işçilerinden sağlık uzmanlarına ve ilk müdahale ekiplerine kadar cephede savaşanların hayatlarını gereksiz yere zorladı. Bu pandeminin bu bireyler üzerindeki zihinsel ve duygusal etkilerini ölçerek temel işlerin ve ilk müdahale ekiplerinin ihtiyaçlarını değerlendirmeli ve önemsemeliyiz.

Okullar, istihdam yerleri ve topluluk alanları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda önleme ve erken müdahale yaklaşımlarına yatırım yapılmalı.

Pandemiden etkilenen temel çalışanların ve ilk müdahale ekiplerinin ihtiyaçlarını değerlendirip bunlara özen gösterilmeli.

 • Ulusal Müdaheleyi, ilk müdahale ekiplerinin, sağlık uzmanlarının ve kamu güvenliğinin akıl sağlığı ve intiharı önleme ihtiyaçları ve salgının ruh sağlığı ve sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin verileri değerlendirmeye, derlemeye ve yaymaya çağırmalıyız.
 • Hapishaneler gibi temel çalışanları olan kurumların denetimine sahip olan ulusal kurumları, Operasyonların Sürekliliği Planlarına ruh sağlığı, duygusal stres ve travma desteği için kaynakları, finansmanı ve rehberliği dahil etmeye çağırmalıyız.
 • Kuruluşların virüs yayılma riskini azaltmak ve travma bilgisine dayalı kanıta dayalı destek sağlamak için kurumların yerinde protokollere sahip olmasını ve etkinleştirilmesini sağlamak için (denetlenmesi gereken belirli gereksinimleri dahil ederek) temel çalışanların çalışma koşullarını denetlemekten sorumlu akreditasyon organlarını çağırmalıyız.

Bu oluşumun ülkemizde olduğunu mu düşündünüz?

Daha “Ruh Sağlığı Yasasını” çıkaramayan bir ülkeden mi bu eylem planını bekliyorsunuz?

Ama şu soruyu sorabiliriz ? Neden biz yapamıyoruz bu tür eylem planları ?

Evet TPD (Türkiye Psikiyatri Derneği) Ruh Sağlığı Yasa Taslağını birkaç kez meclise taşıdı hala sümen altı.

Ama TPD, TTB ( Türk Tabipleri Birliği), ilgili dernekler, platformlar bu tür çalışmalarla halkın bilinçlenmesi konusunda en azından etkili olabilirler diye düşünüyorum.

Dikkat ederseniz siyasileri katmıyorum işin içine çünkü onların bir çoğuna göre “akıl mı kalmış ki sağlığını düşüneceğiz” mantığı geçerli. Bu düşünce yapısından destek beklemek abesle iştigal etmek olmaz mı?

İlhan Vardar

Kaynak : Action Alliance- ABD

National Mental Health Response

SIFIR İNTİHAR – V

İlhan Vardar tarafından 14 Ocak 2021 tarihinde yayınlandı

COVID-19 Salgınında İntiharı Önleme – 1

Tehdidi Fırsata Dönüştürmek

İntihar konusunda uluslararası ve ABD’li uzmanlar, koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) salgınının, bir dizi köklü intihar risk faktörü üzerindeki etkileriyle intihar riskini artırma potansiyeline ilişkin endişelerini dile getirdiler.

Çoğu ülkedeki intihar izleme sistemleri gerçek zamanlı veri sağlayamaz. İntihar oranlarındaki artışlar, pandeminin olumsuz etkileriyle birlikte bile kaçınılmaz bir sonuç olmamalıdır. Salgın sırasında ve sonrasında intiharı önleme araştırmalarından alınacak dersler dikkate alınırsa, bu artan risk potansiyeli büyük ölçüde azaltılabilir. Ayrıca pandeminin intiharla ilgili koruyucu faktörleri artırabilecek birkaç olumlu sonucu da vardır.

Pandemiden önce, küresel intiharı önleme çabalarında adımlar atıldı, ancak çoğu ülke ulusal intiharı önleme planlarını yalnızca kısmen uyguladı. Pek çok ülke, nüfusun ruh sağlığı ihtiyaçları ile hizmet sunma yeteneği arasında gittikçe artan boşluklar yaşamaktadır.

Pandeminin getirdiği ek ekonomik, sosyal ve kişisel yüklerle, dünya çapındaki pek çok ülkede intihar riskinde artış yaşayabilir. Bununla birlikte, geniş bir intiharı önleme perspektifinden bakıldığında, COVID-19, siyasi iradeye, ulusal yatırımlara ve küresel topluma intiharı önlemenin hayati zorunluluğuna odaklanmak için yeni ve acil bir fırsat sunuyor.

Pandeminin İlk 6 Ayında Gelişen Olaylar

Virüs ortaya çıktıkça ve ardından dünyanın dört bir yanına olağanüstü bir hızla yayıldıkça, psikolojik tepkiler birçok aşamadan geçti. Bu yeni virüsün doğası ve etkilerine ilişkin belirsizlik ve korku, çeşitli biçimler alan, örneğin disfori, anksiyete, uykusuzluk ve bazıları için travmatik stres ve intihar düşünceleri gibi artan oranlarda sıkıntı yarattı. Salgının başlarında, ABD’li yetişkinlerin ulusal düzeyde temsil edildiği bir anket, % 21’inin, COVID-19 ile ilgili stres ve endişenin zihinsel sağlıkları üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olduğunu bildiriyor. Pandemi devam ederken, zihinsel sağlıkları üzerinde zararlı etkiler bildiren katılımcıların oranı, Mayıs 2020’de% 39’dan Temmuz 2020’de% 53’e yükselmeye devam ediyor..

Pandeminin etkisi ile, çoğu ülke viral yayılma ve ölüm, ekonomik daralma ve bazı durumlarda ulusal ve yerel liderlerden karışık mesajlar aldı. Yeniden açılma ve eğitimdeki düşüş planları ile ilgili büyük endişeler, salgının halkın ruh sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin endişelere de katkıda bulundu. Test etme, karantina altına alma ve maske takma gibi temel halk sağlığı stratejileri bazı ülkelerde siyasallaşmış, ek belirsizlik, hastalık ve ölüm katmanlarına yol açmıştır.

İntihar Gözetimi ve Ulusal Stratejiler

Küresel olarak, intihar ölümleri; veri gözetimi önemli ölçüde değişiklik gösterir ve dünyanın çoğu bölgesi için gerçek zamanlı olarak bu veriler mevcut değildir. Bu nedenle, COVID-19 sırasında artan intihar oranlarına ilişkin iddialar çoğunlukla temelsizdir. Aslında, birkaç ülkeden gelen veriler, şimdiye kadar pandemi sırasında intihar oranlarının arttığına dair hiçbir kanıt sunamadı. Uluslararası intihar verileri en az 2 nedenden dolayı eksiktir.

Birincisi, tüm ülkelerde intihar verileri dahil olmak üzere kaliteli verileri toplamak için mevcut sistemler yoktur.

İkinci olarak, veri toplamayla ilgili tıbbi ve yasal sistemlerin damgalanması ve karmaşıklığı, rapor edilen sayıların doğruluklarını değişken kılar.

Bu salgından önceki on yıllarda birçok ülkenin intihar oranlarında düşüşler yaşadığını biliyoruz. Özellikle, ulusal intihar önleme planlarının tam olarak uygulandığı 4 ülke (Finlandiya, Norveç, İsveç ve Avustralya) ulusal intihar oranlarında düşüşler görmüştür.

Bununla birlikte, ABD’de, ulusal intihar oranı 1999’dan bu yana toplamda% 35 oranında istikrarlı bir şekilde artmaktadır. ABD’de dezavantajlı gruplar; uzun süredir daha yüksek risk taşımaktadır (örneğin, orta yaşlı ve yaşlı Beyaz erkekler, kırsal bölge sakinleri) ve bazı gruplar, intihar oranlarında artışlar yaşıyor (örneğin, Siyah gençlik). Ağustos 2020’de yayınlanan bir ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) anketinde, ABD’li yetişkinlerin% 40’ının COVID-19 sırasında depresyon, anksiyete veya artan madde kullanımı semptomları bildirdiğini ve katılımcıların % 10.7’si intihar düşüncesi bildiriyor. Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın birçok bölgesi için stres ve anksiyetedeki benzer artış ölçümlerini rapor etmektedir.

Ulusal İntihar Riskine Yönelik Spesifik COVID-19 Tehditleri

COVID-19 çağında intiharı önleme, yalnızca pandemiye özgü intihar risk faktörlerinin (örneğin, artan sosyal izolasyon, kişisel ve ekonomik kayıplar) değil, aynı zamanda pandemi öncesi risk faktörlerinin (örneğin, akıl sağlığı ihtiyaçları ve etkili sağlık arasındaki artan hizmet boşluğu) ele alınmasını gerektirir.). Daha da önemlisi, bu faktörler daha önce keşfedilmemiş şekillerde etkileşime girebilir. Örneğin, pandemi sırasında yerleşik bir intihar risk faktörü (örneğin, ölümcül araçlara erişim) artmıştır.

İntihar anlayışımızı bilgilendiren bilim dünyasına dayanarak, pandemi ve takip eden halk sağlığı önlemleriyle bağlantılı birkaç risk faktörü vardır; intihar uzmanlarının fikir birliği, bu riskleri azaltmak için önemli çabalar olmaksızın ulusal intihar riskini artırabilecek tehditler olarak görmektedir. Ulusal intihar riskine yönelik bu tehditler arasında, pandeminin zihinsel ve / veya fiziksel sağlıkta bozulmaya yol açma potansiyeli; sosyal bağlantısızlık, yalnızlık veya azalan sosyal destek; iş veya mali kayıplarla ilgili gerçekleşen korkular; uzaktan çalışma veya okul ve buna bağlı olarak sosyal, akademik ve temel yapıdaki günlük yaşamın bozulması; sevdiklerinizin veya beklenen kilometre taşlarının kaybı; dünyanın bazı bölgelerinde artan alkol tüketimi ; ve ateşli silahlar, opioidler (vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddelerdir. Ana kullanım amaçları analjezidir.(ağrı kesici) Bu ajanlar merkezi sinir sistemindeki ve gastrointestinal sistemdeki opioid reseptörlerine bağlanarak etki gösterirler. Bu bağlanma sonucu hem istenen hem de istenmeyen etkiler oluşur.İ.V.)ve diğer toksik maddeler gibi ölümcül araçların özellikle de evde daha fazla zaman harcandığında , bulunabilirliğinin artması,. ABD’de özellikle endişe verici olan, Mart 2020’de COVID-19’un başlangıcında ateşli silah alımları, Mart ayındaki önceki yıllara kıyasla% 85 artmıştır.

Yüksek riskli gruplar

Temel güvenlik açıkları, salgının adaletsiz etkileri veya zorlukları ifşa etmenin ve yardım istemenin önünde engeller oluşturan nedenlerden dolayı belirli grupların COVID-19 sırasında intihar riskinin artması daha olasıdır. Bunlar arasında, özellikle başlangıçta akıl sağlığı sorunları veya diğer intihar riski faktörleri olanlar için, akıl sağlığı hizmetlerine daha düşük erişimi olan kişiler; aile içi şiddet veya tacizle ilgili güvenli olmayan evlerde yaşayan insanlar; pandemi nedeniyle ekonomik, eğitimsel ve sağlık eşitsizliklerinin arttığı kırsal alanlardan sosyoekonomik açıdan dezavantajlı kişiler veya marjinalleştirilmiş ırksal / etnik ve cinsel gruplar; ön saflarda ki sağlık ve temel çalışanları; genç ve yaşlı nüfus; okul çağında çocukları olan ebeveynler; ve erkek bireyler.

COVID-19 – Spesifik İntiharı Önleme Stratejileri

İntihar oranlarını azaltacak genel olarak önemli stratejilere, COVID-19’a özgü hedefler, kanıta dayalı önleme stratejileriyle birlikte aşağıda yer almaktadır..

Akıl Hastalığı veya Bağımlılığı Olan Kişiler için Riski Azaltın

İntihar riski birçok faktörden kaynaklansa da, akıl hastalığı potansiyel bir risk faktörüdür. Psikolojik otopsi yöntemlerini kullanan 30’dan fazla çalışma, intihar merhumları arasında% 85 ila% 95’inin muhtemelen tanı konmuş veya tedavi edilmiş ve muhtemelen ölüme katkıda bulunan psikiyatrik hastalık yaşadığını ortaya koymuştur.

COVID-19 sırasında, akıl sağlığında bozulma veya ciddi semptomların tekrarlama potansiyeli yükselir. Bu nedenle, akıl hastalığı olan veya ruh sağlığı zayıf olan kişilerin ihtiyaçlarına odaklanmak hayat kurtaracaktır. Önceliklendirilmesi gereken politika ve organizasyonel eylemler şunları içerir:

 • Ruh sağlığı ve bağımlılığı hizmetlerinde COVID-19 sırasında ve sonrasında ulusal yatırımlar yapılmalı ve tele-akıl sağlığı hizmetlerinin sürdürülmesini ve güçlendirilmesini sağlamak gibi akıl sağlığı hizmetlerine erişimi sağlam bir şekilde artırmaya odaklanılmalı.
 • Bakıma erişim eksikliği ve COVID-19’un ruh sağlığındaki bozulma üzerindeki etkisine ilişkin COVID-19 öncesi endişeler nedeniyle akıl sağlığı eşitliğini uygulayan yasalar çıkarılmalı.
 • Toplum temelli kriz kaynaklarına reform ve yatırım yapılmalı.
 • COVID-19 sırasında ve sonrasında, sağlık sistemleri Sıfır İntihar sistem değişikliğine girmeli ve intihar değerlendirmesi ve bakımının sanal sunumunu geliştirmelidir.

Uygulanması gereken diğer COVID-19’a özgü stratejiler şunları içerir:

 • Ruh sağlığı, madde kötüye kullanımı ve intihar için COVID-19’a özgü risklere ve önleme stratejilerine yönelik ulusal araştırma yatırımı arttırılmalı.
 • Politika üretmeye, klinik ve araştırmayla ilgili karar verme sürecine COVID-19 ile ilgili yaşanmış deneyime ve diğer farklı geçmişlere sahip kişiler dahil edilmeli.
 • JAMA Psikiyatri. 16 Ekim 2020: 10.1001 / jamapsychiatry.2020.3746 ‘den kısaltılarak düzenlenmiştir.

SIFIR İNTİHAR – VI

İlhan Vardar tarafından 21 Ocak 2021 tarihinde yayınlandı

COVID-19 Salgınında İntiharı Önleme – 2

Tehdidi Fırsata Dönüştürmek

COVID-19’un etkisi nedeniyle orantısız bir şekilde savunmasız olanlara yönelik riski de azaltacak, kanıta dayalı genel intiharı önleme stratejileri şunları içermelidir:

 • Tarama, güvenlik planlaması, bilişsel davranışçı terapi, diyalektik davranış terapisi, bağlanmaya dayalı aile terapisi ve İntiharın İşbirliğine Dayalı Değerlendirmesi ve Yönetimi gibi kanıta dayalı tedavileri, hedeflenen bölgesel eğitim ve teknoloji kullanımı yoluyla orantısız şekilde etkilenen kişiler için erişilebilir hale getirilmeli.
 • Sağlık kuruluşları ve diğer işyeri örgütsel liderleri, temel ve ön saflarda yer alan sağlık bakım çalışanlarına, olumsuz kariyer sonuçları olmadan akıl sağlığı hizmetlerine erişim sağlamalıdır.
 • Uzmanları ve eğitimcilerin klinik ve toplum ruh sağlığı programlarına dahil edilmesini genişletilmelidir.
 • COVID-19 sırasında ve sonrasında, politika yapıcılar işyeri ve okul ruh sağlığı ve intiharı önleme programlarının genişletilmesini teşvik etmelidir.
 • Medya ve eğlence platformları ve içerik oluşturucularla ortaklık kuran zihinsel sağlık uzmanları gibi yaratıcı stratejiler kullanarak antistigma (Stigma, -Damgalama- akıl hastalığı ile ilişkili korku veya utanç duygusudur.Stigma cehalettir.) eğitimini ve yardım arayan profesyonel mesajlaşma artırılmalıdır.

Sosyal Bağlantıyı Artırın

Önemli sayıda kanıt, yalnızlığın ve sosyal izolasyonun, hipertansiyon, sigara ve obezite gibi diğer risk faktörleriyle karşılaştırılabilir erken ölüm için büyük riskler sunduğunu göstermektedir. Bu erken ölüm riski intihar riskini içerir.COVID-19 ile ilgili sosyal uzaklaşmanın halk sağlığı stratejisi, COVID-19’dan önce izole edilme marjında ​​gruplarda sosyal bağlantı kopması için potansiyel risk oluşturmaktadır. Daha kesin ve yararlı bir terim, sosyal bağlantının hala sürdürülebileceği noktasını netleştirmek fiziksel mesafedir . Basit insan teması ve sosyal yardım, bazıları için hayat kurtarıcı olabilecek bir bağlılık duygusu sağlamanın güçlü bir yolu olarak küçümsenemez. Yakın zamanda intihar girişiminde bulunan yüksek riskli hasta popülasyonları arasında yapılan araştırmalar, kartpostallar, mektuplar, e-postalar veya telefon şeklinde bir dizi bakım mesajı sağlayarak sonraki intihar girişimlerini% 50 ila% 60 oranında azaltmanın güçlü bir etkisini bulmuştur.

Sistematik olarak, sağlık hizmeti ortamlarında ilgili kişileri ve sanal kontrolleri sağlamalıyız. COVID-19 sırasında ve sonrasında sistematik, elektronik iletişim klinisyenler ve personel üzerindeki yükü hafifletebilir ve güçlü bir intihar riskini azaltıcı etki sağlayabilir.

 • Yaşlı bireyler, yalnız yaşayanlar ve marjinalleştirilmiş kişilerle iletişim kurmak veya onlara hizmet sağlamak için toplum düzeyinde hizmetleri ve teknoloji ve sanal mekanizmaların kullanımını artırmalıyız.
 • Hükümet ve kuruluşlardaki liderler, sosyal uyumu teşvik eden sosyal medya ve kamusal kampanyalar başlatabilir.
 • Vatandaşların arkadaşlarını, ailelerini, gençlerini ve yaşlıları düzenli olarak kontrol etmeleri için teknoloji kullanımını (ör. Telefon, görüntülü sohbet, mesajlaşma) teşvik edilmeli.

Kriz Anında Riski Ele Alın

Farklı geçmişlere ve yaşanmış deneyimlere sahip kişilerden gelen girdileri içeren sağlam, erişilebilir ve kültürel açıdan kapsayıcı kriz müdahale sistemleri oluşturmak zorunludur. Ulusal intiharı önleme stratejileri üzerine yapılan bir araştırma, ulusal planlarını tam olarak uygulayan 4 ülkenin, eşleşen 4 kontrol ülkesine kıyasla intihar oranlarını önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya çıkardı. Tüm bu planlar sağlam bir kriz müdahale sistemi içeriyordu.

3 basamaklı Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı gibi kriz hizmetlerine yapılan ulusal yatırım artırılmalı.

Mevcut krize müdahale sistemini, ruh sağlığı krizlerine karşı mevcut cezalandırıcı, kanuni yaptırım tepkisinden uzaklaşmak için yeniden biçimlendirilmeli. Kriz sistemindeki bu tür bir değişiklik, gerekli bir sonraki adım olarak tanımlanırken, son zamanlarda ırksal sağlık eşitsizliklerine odaklanma, değişikliği yapmak için yeni bir hazırlık üretebilir.

Politika ve toplum liderleri, mobil kriz birimleri ve yerleşim yeri kriz merkezleri gibi akıl sağlığı krizine müdahale için daha yeni alternatif kaynakları genişletmelidir. COVID-19 kaynaklarla ilgili endişelere yol açarken, salgın, gelişmiş kriz hizmetlerine olan ihtiyacı gün ışığına çıkarmıştır.

Ölümcül Araçlara Erişimi Azaltın

İntihar riskini azaltmaya yönelik en güçlü kanıta sahip stratejilerden biri, kültür ve toplum için özelleştirilmiş, nüfusun önde gelen intihar yöntemlerine dayalı taktikler kullanarak ölümcül araçlara erişimi kısıtlamaktır. COVID-19 sırasında özellikle intihar için ölümcül yolların arttığı düşünüldüğünde, aşağıdaki eylemler her zamankinden daha kritik hale geldi:

 • Akıl ve halk sağlığı uzmanları, intihar önleme eğitimi çabalarında silah sahibi toplulukla intiharı önleme eğitimi çabaları arttırılmalı.
 • Savunucular, araçlara erişimi düzenleyen ve ateşli silahla intihar gibi ölümcül araçlara yapılan araştırma yatırımını artıran politika çabalarına girebilirler.
 • Ölümcül Araçlara Erişim Danışmanlığında (CALM) birinci basamak, acil tıp ve davranışsal sağlık profesyonellerini ve okul personeli gibi diğer ön saflardakiler eğitilmeli.
 • Ulusal liderler ve savunuculuk kuruluşları, risk altındaki aile üyeleri için ev ortamlarının nasıl daha güvenli hale getirileceğini destekleyen reklam kampanyaları başlatabilir.

Kaynaklar mevcut olduğu için alınması gereken diğer eylemler şunları içerir:

 • Süresi dolan ilaçlar anında imha edilmeli.
 • Savunuculuk çabalarını, köprü bariyerleri inşa etmek gibi diğer önemli intihar araçlarına odaklanmalı.

Alkol Tüketimi ve Aşırı İlaç Dozlarında COVID-19 Artışlarını Ele Alın

COVID-19 döneminde, ABD’de alkol satışlarında artış ve aşırı doz uyuşturucu ölümlerinde% 18 artış belgelenmiştir. Alkol ve uyuşturucu, intihar merhumlarının toksikoloji raporlarının üçte birinde bulunan maddeler ile hem bağımlılıkları hem de akıl sağlığı etkileri ve bir tür ölümcül araçlar olmaları nedeniyle intihar için risk faktörleridir. Madde kullanımının mümkün olan her boyutta ele alınması intiharı önleyebilir.

 • Alkol damıtıcıları / dağıtımcıları ve intihar önleme kuruluşları arasındaki ortaklıklar gibi güvenli içme, akıl sağlığı ve kriz hizmetlerine ilişkin genel mesajlar yayınlanmalı.
 • COVID-19 sırasında ve sonrasında alkol satışlarını ve tüketimi izlenmeli.
 • Madde kullanım bozukluğu hizmetlerinin sanal erişilebilirliği artırılmalı.

İntiharı azaltabilecek diğer stratejiler şunları içerir:

 • Alkol, uyuşturucu ve intihar araştırmalarına yönelik ulusal yatırım artırılmalı.
 • Bağımlılık danışmanlarını intiharı önleme teknikleri konusunda eğitmeliyiz.

Finansal Gerginliği Azaltın

Çalışmalar, ekonomik gerileme ile nüfus intihar oranları arasında karmaşık bir etkileşim buluyor ve çoğu çalışmada intihar riski üzerinde zararlı bir etkisi buluyor. Bu COVID-19 dönemi, ekonomik zorlanmanın yanı sıra hem küresel felaket unsurlarına (afetler ve savaş zamanı daha düşük intihar oranları ile ilişkilendirilmiştir ve bazı çalışmalar da gecikmiş bir etki bulmuştur ) sahip olduğundan, pandeminin çeşitli evreleri sırasında intihar riskinin farklı gruplar için farklı şekilde etkilenmesi muhtemeldir.

 • Ulusal hükümetler, COVID-19’un orantısız finansal ve sağlık etkilerine sahip nüfuslar için bir mali güvenlik ağı oluşturmak için kaynakları hedefleyebilir.
 • Belirli sektörlerdeki COVID-19’a özgü iş gücü ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak işsizlik desteği ve yeniden eğitim fırsatları sağlayabilir.

Aile İçi Şiddeti ve Güvenli Olmayan Ortamları Ele Alın

Travma ve istismar, intihar için iyi bilinen risk faktörleridir. COVID-19 sırasında, evde kalma emirleri aile içi şiddetteki artışlarla ilgili büyük endişelere yol açtığında, bunlar gibi çabalar zorunludur:

 • Ulusal Aile İçi Şiddet Yardım Hattı ve Kriz Metin Hattı gibi aile içi şiddet desteğine erişimi yaygın olarak teşvik edilmeli.
 • Yardım hatlarıyla iletişimin izlenebilir olmadığından emin olun (Kriz Metin Hattı metin görüşmeleri aylık telefon faturalarında görünmez).

Güvenli Olmayan Medya ve Eğlence Mesajlarını Önleyin

İntihar bulaşması, intihar riskini artırdığı bilinen belirli mesajlaşma türlerine sahip köklü bir fenomendir. COVID-19 sırasında, medyanın intihar hakkında haber yapmanın, mesajları önlenebilir ölüm nedeni olarak intihara odaklanmış halde tutmanın ve yardım ve destek için kaynakları teşvik etmenin istenmeyen sonuçlarından kaçınması önemlidir.

 • Muhabirlerin intihar konusunda güvenli raporlama kurallarını kullanması teşvik edilmeli.
 • Eğlence içeriği oluşturucularının intihar konusunda güvenli mesajlaşma kurallarını kullanmaları teşvik edilebilir.

Sonuç :

COVID-19 salgını, çoğunun zihinsel sağlığına ve bazıları için intihar riskine yönelik açık tehditler sunar. Ancak intihar oranlarının artması kaçınılmaz değildir. İntihar riski, köklü risk faktörleri ve etkili intiharı önleme stratejileri için giderek artan kanıtlarla çok faktörlü olduğundan, intiharla ilgili sonuçlar, şimdi ve önümüzdeki aylarda politika yapıcılar adına yapılan yatırımlardan ve önlemlerden büyük ölçüde vatandaşlar etkilenecektir. Bu, tarihte ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak intiharı önlemeye öncelik verilmesi gereken bir andır. Halkın ruh sağlığına ve intihar riskine yönelik COVID-19’a özgü tehditler göz önünde bulundurularak belirli stratejiler maksimum düzeyde uygulanmalıdır.

JAMA Psikiyatri. 16 Ekim 2020: 10.1001 / jamapsychiatry.2020.3746 ‘den kısaltılarak düzenlenmiştir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s