MI6 DOSYASI /// NURAY BABACAN : MI6 bizi gözlüyor !


NURAY BABACAN : MI6 bizi gözlüyor !

24 Ocak 2021

İngiltere’nin eski Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, görev yaptığı sürece ilginç sosyal medya paylaşımları, akıcı Türkçe konuşması, Beşiktaş taraftarı olmasıyla çok ilgi çekmişti.

Moore’un İngiltere’nin dış istihbarat örgütü MI6’nın başına geçmesi büyük yankı uyardırmıştı. Artık İngiltere’nin en büyük istihbarat örgütünün başkanı olan Moore’un aklı hâlâ Türkiye’de. Geçen günlerde Serkan Demirtaş, İngiltere’nin yeni büyükelçisi Dominick Chilcott ile Türkiye ve İngiltere’nin yeni dönemdeki ticari ilişkisini konu olan önemli bir röportaj yaptı. İngiltere’nin AB’den bağımsız geliştireceği yeni ticaret ilişkisi, Türkiye için o kadar büyük önem taşıyor ki TBMM’nin tatilden sonra çıkaracağı ilk yasa da bu anlaşma olacak.

Konumuza dönersek; bu röportajı, yeni İngiltere Büyükelçisi Chilcott, Twitter hesabından paylaştı. Retweet edenler arasında kim var dersiniz? Richard Moore. Moore’un retweet ettiği bir konu doğrudan İngiliz yönetimine de ulaşıyor, doğal olarak. Anlaşılan hem Türkiye’deki gelişmeleri hem de selefini yakından izliyor. Richard Moore’un sosyal medyaya olan ilgisi, yaptığı görev nedeniyle İngiltere’de de konu ediliyor. Ayrıca Türkiye ilgisi ve bilgisi de İngiliz basınının dikkatini çekiyor.

Tabii, MI6’nın başkanı tarafından izlenmek ne kadar tercih edilir, ayrı konu!

BAZEN TEK BİR SES YETER

Türkiye birkaç haftadan beri yine sallanmaya başladı. Deprem riski neredeyse hiç gündemden düşmüyor. Bunun için TBMM’de bir de komisyon kuruldu. Bu komisyon işin uzmanlarını dinliyor ve bazen kamuoyunun hiç duymadığı, ilginç gelen öneriler paylaşılıyor. Bunlardan birini buraya alıyoruz, belki birileri olabilirliğine kafa yorar diye.

Bülent Sarıoğlu’nun aktardığına göre, komisyona gelen Harita Mühendisleri Odası Başkanı Ali İpek, depremleri önceden bilmeye yönelik alt yapının mevcut olduğunu, yeni bir çalışma ile sonuç olabildiğini aktarıyor. İşte, İpek’in ilgimizi çeken sözleri:

“Bizdeki istasyonlar uydu gözlemleriyle sürekli yayın yapmakta, yer kabuğu hareketlerini 24 saat 365 gün kesintisiz izleyebilmekte. 470 istasyonumuz bir sistem haline getirildiğinde daha yüksek doğrulukta çalışan bir yapıya dönüşecek. İlave bir yatırım yapılmasına gerek yok. Bu konuda deneyimli olan Harita Genel Müdürlüğü görevlendirilebilir. Bu veriler zaten toplanıyor, şu an biz burada otururken bile o istasyonlar veri topluyor, kayıt yapıyor. Sadece tek jeodezik ağa dönüştürülmesiyle ülke çapında fay ve yer kabuğu hareketlerinin milimetre doğruluğunda ve 4 boyutlu değerlendirilmesi sağlanır. Bu sayede faylarda olası sıkışma ve biriken enerjinin tespit edilmesi ve risk değerlendirmeleri ve deprem öncesi eylem planı için son derece önemlidir.” Bizi heyecanlandırdı, elçiye zeval olmaz.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s