ADLİ BİLİMLER DOSYASI : Görev Hayvanları Daire Başkanlığı Kurulmalıdır !!!


Görev Hayvanları Daire Başkanlığı Kurulmalıdır !!!

***

Adli olaylarda bilgisinden yararlanılan kişilere bilirkişi denir. Bir çok adli konuyu çözümlemek ; özel bilgiyi , tekniği ve uzmanlığı gerektirir.

Bilirkişilik denildiğinde de akla ilk gelen bilim Adli Tıp olmakla birlikte, Adli Tıp, çok daha büyük bir ailenin bir parçası ,halk tarafından bilinen yönüdür.

Biz bu geniş aileye Adli Bilimler diyoruz.

Adli Bilimler; Tıp, Sağlık, Temel, Fen, Sosyal, Siber, Uzay, Ulaştırma, Savunma ve Güvenlik bilimleri ile Felsefe, Spor ve Sanatın adalete bilirkişilik hizmeti vermesini sağlayan bilimler bütünüdür”

Adli Bilimlerin alt alanlarını Adli Bilimciler Derneği Komisyonlarında görmekteyiz;

2001 yılında kurulan Adli Bilimciler Derneği bu alanda çalışan Adli Bilimcileri bir araya getirerek , Adli Bilimlerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Bu alanlarda 120 komisyonu mevcut olup kimi yıllardır bağımsız kongre ve kurslar yapacak kadar ilerlemiş, kimisi alanı geliştirecek kişileri beklerken pasif durumdadır.

***

Adli Bilimciler Derneği Komisyonları;Adli Tıp ,Adli Muhasebe ,Adli Psikoloji , ,Adli Hemşirelik , , ,Adli Biyoloji ,Adli Ziraat ,Adli Patoloji ,Adli Antropoloji ,Adli İstatistik ,Adli Diş Hekimliği ,Sağlık Hukuku ,Adli Gıda incelemeleri ,Adli Astronomi ,Adli Belge İncelemeleri ,Olay Yeri İnceleme v.s

Aslında Adli Bilimler alanları bir çarkın dişlileri gibi. Bir dişli eksik kaldımı çarkın işleyişi yavaşlamakatdır.

Adli Bilimler in üzerinde yeterince çalışılmamış eksik alanlarından biri de “ADLİ VETERİNERLİK ya da VETERİNER ADLİ TIBBI” dır.

Veteriner Adli Tıbbı içinde faydalandığımız hayvanların başında halk arasında K-9 olarak bilinen dedektör görev köpekleri gelmektedir.

Canlı insan, ceset, bomba ve uyuşturucu tespitinde görev köpeklerinden yararlanılmaktadır.

Görev Köpeklerinin ülkemizde ilk yetiştirildiği yer Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ye bağlı o zamanlar Asayiş daha sonra da KOM Daire başkanlığı bünyesindeki Köpek Eğitim Merkezi (KEM) Şube Müdürlüğü dür.

KEM, 2015 yılında , şu anki adıyla EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesine geçmiştir.

KEM in yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığına bağlı JAKEM mevcut olup, ayrıca Hava Kuvvetleri ,AFAD , Gümrük Muhafaza ve İtfaiye v.b Kurumların Görev Köpeği Yetiştirme birimleri bulunmaktadır.

Ülkemizde Canlı insan, ceset, bomba ve uyuşturucu tespiti gibi 10 farklı alanda görev köpeklerinden yararlanılmaktadır.

***

Kalabalıklaşan şehirlerde suçun şiddeti ve çeşitliliği de artmaktadır. Suçu takip etmek teknolojiyle kolaylaşmış olsa da suçlularında suçu işlerken ve de gizlerken aynı teknolojilerden faydalanmaları da bir paradokstur. Bu durumda güvenlik güçlerinin suçlulara karşı avantalı olacakları bir enstruman bulmalarının gereği ortaya çıkmaktadır ki bu da suçu takip ederken canlı hayvanların olağanüstü yeteneklerinden yararlanmak olacaktır.

Güvenlik ile ilgili konularda canlı hayvanlardan yararlanmak; kişisel yeteneklerin belirli seviyede geliştirilmesi, bilgi birikiminin oluşturulması ve güncellenmesi gereğini doğurur. İşte bunu suçlular başaramayacakları için güvenlik güçleri ilk defa bir adım suçluların önüne geçebilecektir. Çünkü işin doğası gereği suçlular ilk hamleyi yapan olduklarından her zaman avantajlı ve öndedirler.

Bu kapsamda hangi hayvanlar kullanılacaktır? Hangi tür olayda hangi hayvanların yeteneklerinden yararlanılacaktır?

Bu konu hakkında düşünürken insanın aklına ilk gelen hayvanlar belki de; köpek, katır, at, eşek, arı, karga, güvercin, böcek, kurtçuklar ve fareler olacaktır. Ceset üzerindeki Bir böceğin ölüm yerini ve zamanını belirtmesi, katırın mayına basmamak için geliştirdiği yetenekleri, farelerin çeşitli etlere karşı gösterdikleri farklı tepkiler ve daha sayamayacağımız birçok özellik güvenlik güçleri için büyük bir nimet olacaktır

GÜVENLİK MAKSATLI KULLANILAN HAYVANLARIN HİZMET VERDİĞİ ALANLAR:

Atlar; asayiş ve devriye hizmetlerinde kullanılır. İnsanların zarar görmeden kalabalıkların sevk ve idare edilmesinde çok etkilidir.

Köpekler; yukarda belirtilen arama hizmetleri dışında koku teşhis köpeği olarak da kullanılmaktadır. Suçluların suç mahallinde bıraktıkların delillerden suçlunun şüpheliler arasından ayırt edilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca Kayıp, ölü, felaket mağduru insanlara ulaşılmasını sağlamakta ve Kara mayınları ve patlayıcı mühimmatlarını bulmaktadır.

Arılar: uyuşturucunun ve uyuşturucu kullanıcılarının tespitinde etkilidir. Mayınların bulunmasında da yararlanılmaktadır

Böcek larvaları: ceset incelemelerinde ölüm zamanının ve yerinin tespitini sağlar. Hatta entomotoksikolojik araştırmalarla cesedin neyle zehirlendiğini ortaya çıkarır.

Yunus balıkları: özellikle denizaltı ve deniz mayınlarının tespiti ve imhasında kullanılır.

Katırlar: kara mayınlarının yerlerini tespit ederler.

Kargalar ve saksağanlar; yönlendirildikleri kişinin bulunmasını sağlarlar. Usame Bin Ladin’in yerinin bu şekilde tespit edildiği iddia edilmektedir.

Akbabalar ceset tespitinde kullanılabilir

Fareler: patlayıcı maddelerin ve mayınların tespitinde kullanılır. Köpeklere uygulanan yöntem burda da kullanılmakla birlikte ,farelerin eğitim masrafı mayın bulan köpeklere göre 1/5 tir.

***

Sinekler: özellikle suda ölen insanların cesetlerinin tespitine yardımcı olurlar.

Kartallar ve atmacalar: üzerlerine konan kameralarla sessiz dron olarak değerlendirilirler. Kartallar yetkisiz dronları önlemede kullanılır

Örnekler daha çok arttırılabilir. Bu canlıların yetenekleri arasından bizim işimize yarayanları seçmemiz halinde suçun takibinde ve çözümünde inanılmaz hıza ve doğruluk payına ulaşılacaktır.

Kullanma ımkanı açısından bu kadar çok hayvan çeşidinin olması ister istemez bizi yeni kurumsal yapılanmalara götürecektir.

Sadece görev köpeği bazen de asayiş görevi için at yetiştiren şubelerimiz bu çeşitlilik karşısında yetersiz kalacaktır.

Ayrıca bu şubelerimiz doğal olarak konuya nispeten yabancı başka kurumsal kimliklerin altında hizmet verdikleri için zaman zaman kendilerini ifade etmede zorlanabilmektedirler. Bu yapılanmanın doğal sonucu olup kimsenin kusuru değildir.

O zaman çözüm ne olacaktır.

Başlangıçta Emniyet Genel Müdürlüğü , Jandarma Genel Komutanlığı gibi öncü kurumlarımızda “GÖREV HAYVANLARI DAİRE BAŞKANLIĞI” kurulmalı ,

Uzmanlaşmış bu başkanlıklar üzerinden adalet ve güvenlik sistemimize hizmet sunulmalıdır.

Prof. Dr. İ. Hamit Hancı

Adli Bilimciler Derneği Başkanı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Kaynaklar

Adli Koku Kitabı 2016 Ankara

Editörler : Prof.Dr.Yener ÜNVER-Prof.Dr.İ.Hamit HANCI

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s