İYİ PARTİ DOSYASI : AKŞENER KİMİ KANDIRIYOR ? İŞTE TÜRKEŞ’İN DEN İZLERİN İDAMI İÇİN VERDİĞİ OY !!!!


AKŞENER KİMİ KANDIRIYOR ? İŞTE TÜRKEŞ’İN DENİZLERİN İDAMI İÇİN VERDİĞİ OY !!!!

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener Boğaziçi eylemleri için ‘Başları ezilmeli’ diyen Bahçeli’ye Türkeş’i örnek gösterdi Denizlerin idam oylamasına Türkeş’in katılmadığı söyledi. Peki gerçek bu mu?

Haber Merkezi

09.02.2021

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener Boğaziçi eylemlerine ilişkin yaptığı konuşmada Devlet Bahçeli’ye Alparslan Türkeş’i örnek verdi Denizlerin idamına ilişkin toplantıya katılmadığını söyledi.

Akşener bu konuda Taha Akyol’un yazdığı bir yazıdaki hikayeye atıfta bulunarak "Gençlere ‘Başları ezilmeli’ diyen küçük ortağını da şiddetle Başbuğ Alparslan Türkeş’i örnek almaya davet ediyorum. Rahmetli Başbuğumuza Deniz Gezmiş’in de aralarında olduğu üç gencin idam oylamasına neden girmediği sorulur. Başbuğ ‘Gençlerdi şans tanımak lazımdı. İleride eylemden vazgeçebilirlerdi’ der. İşte size gerçek bir idarecilik dersi" ifadesini kullandı.

Akşener’in bu anlatımı oldukça eksikli. Denizleri mücadeleye başladıkları ilk günden beri hedef alan arkadaşlarını katleden bir hareketin lideri olan Türkeş uydurulan bu gerekçe bir yana ilk oylamaya gerçekten katılmamıştı.

Ülkücü çeteyi hatırlatan soru: Neden katliam yaptınız Sayın Kırcı?

Ancak "gençlere şans verilmeli" dediği iddia edilen Türkeş idamların esas olarak onaylandığı Nisan 1972 tarihli oylamaya katılan ve idama "evet" diyen isimlerden birisiydi.

İşte ilgili Meclis tutanağı:

Adana milletvekili Türkeş idama "evet" diyenler arasındaydı.

BİR DE VERDİĞİ ÖLÜM EMİRLERİ VAR.

Türkeş’in "Gençlerdi şans tanımak lazımdı" dediği hikayesini anlatan Akşener’in "unuttuğu" bir diğer "ayrıntı" Türkeş’in talimatını verdiği cinayetler.

Faşistlerin üzerine giden polisi öldürenler hâlâ yargılanmadı

MHP’li Celal Adan 12 Eylül döneminde Emniyet’te verdiği ifadede DİSK’in kurucu genel başkanı Kemal Türkler’in ölüm emrini Türkeş’in verdiğini itiraf etmişti örneğin.

Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul’un ölüm emrini veren de yine Türkeş’ti.

Ankara Bahçelievler semtinde 7 TİP’li öğrencinin Abdullah Çatlı’nın başında olduğu saldırıyla katledilmelerinde de anılan yine Türkeş’in adı olmuştu.

TKP: Denizlerin davası bizim davamızdır

LİNK : https://sol.org.tr/haber/aksener-kimi-kandiriyor-iste-turkesin-denizlerin-idami-icin-verdigi-oy-25731

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s