YOLSUZLUK DOSYASI : BU KEZ KÖPRÜ OTOYOL DEĞİL ‘KÖMÜR YIKAMA’ GAR ANTİSİ !!!!


BU KEZ KÖPRÜ OTOYOL DEĞİL ‘KÖMÜR YIKAMA’ GARANTİSİ !!!!

Sayıştay’ın incelemesinde 15 yılda üretilecek kömür miktarının 11.2 milyon tonun altında olacağı buna rağmen sözleşmeye bu miktar garanti konulduğu belirlendi.

Zonguldak Karadon Kömür İşletmesi’nde bir firmayla 15 yıllığına ‘kömür yıkama’ sözleşmesi imzalandı. Sayıştay’a göre üretim düştüğü halde firmaya 93.5 milyon lira ödenecek. Köprü ve otoyollardaki ‘garantili geçiş’ uygulamasının bir benzeri kömürde ortaya çıktı.

2019’u 381 milyon 261 bin lira zararla kapatan Zonguldak Karadon Kömür İşletmesi’nde bir özel firmayla 15 yıllığına ‘kömür yıkama’ sözleşmesi imzalandı. 93 milyon 571 bin liralık sözleşmeye göre firma 15 yıl boyunca 11.2 milyon ton kömürü yıkayacak.

Ancak Sayıştay’ın incelemesinde 15 yılda üretilecek kömür miktarının 11.2 milyon tonun altında olacağı buna rağmen sözleşmeye bu miktar garanti konulduğu belirlendi.

Sözcü’nün haberine göre Sayıştay’ın Karadon Kömür İşletmesi raporuna göre taşkömürlerinin 15 yıl süre ile yıkatılmasına ilişkin ihaleyi kazanan firmaya 12 Şubat 2016’da yer teslimi yapıldı. Kömürlerin yıkatılması işi için 15 yılda toplam 11 milyon 250 bin ton parça kömürlerin torbalattırılması işi için 393 bin 750 ton ve katı atıkların yayılması işi için de 3 milyon 937 bin 500 ton karşılığında toplam 93 milyon 571 bin 875 TL’lik sözleşme imzalandı.

Yüklenici firma 10 Mayıs 2018’de işi teslim aldı. Ancak müessesenin üretim kapasitesi düştü. Yine de sözleşmede belirlenen miktarda üretim yapılmasa da taahhüt yerine getirilecek.

YIKAT YA DA ÖDE’ TAAHHÜDÜ

Sayıştay raporunda “27 Nisan 2018’de geçici kabulü yapılan tesise 2 yıldır ortalama bin 850 ton/gün tüvenan kömür verilebildiği zaman içerisinde bugüne kadar eksik verilen kömürün de telafi edilmesi gerektiğinden üretimin taahhüt miktarına yükseltilememesi durumunda ‘yıkat ya da öde’ taahhüdüyle üretilemeyen kömür için de hizmet bedeli ödenmesi ihtimali kaçınılmaz olduğundan müessese zararının oluşma riski ortaya çıkmaktadır” ifadelerine yer verildi.

LİNK : https://gazetemanifesto.com/2021/erdogan-2023te-aya-gidecegiz-418059/

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s