KIBRIS SORUNU DOSYASI /// KKTC BİYOGRAFİK İSTİHBARİ RAPORU : KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI BÜROKRASİSİND E OLUŞAN TÜRKİYE KARŞITI KLİK


KKTC BİYOGRAFİK İSTİHBARİ RAPORU : KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI BÜROKRASİSİNDE OLUŞAN TÜRKİYE KARŞITI KLİK

LİNK : https://www.turkiyealgimerkezi.com/makaleler/kktc-biyografik-istihbari-raporu-kktc-cumhurbaskanligi-burokrasisinde-olusan-turkiye-karsiti-klik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimleri noktalandı ancak KKTC Cumhurbaşkanlığı bürokrasisi bünyesinde Türkiye karşıtı tezleri destekleyen kişileri hızlı bir biçimde barındırmaya başlayarak beklenilen verimi ortaya koyamadı. Türkiye Algı Merkezi (www.turkiyealgimerkezi.com) KKTC Cumhurbaşkanlığı bürokrasisinde yaşanan gelişmeleri kısmi olarak incelemiş ve kamuoyuna açık cari istihbarat raporunu oluşturmuştur. Raporda, görevli bazı isimlerin ilginç bağları aktarılmıştır.

Serhat İncirli, Sibel Tatar’ın televizyon kanalında çalışmış ve Ersin Tatar tarafından prensi olarak İngiltere’ye götürülmüştü. Londra’da gazetecilik (!) faaliyetlerinde bulunurken Rauf Denktaş’ı hedef almaktaydı. Geçmiş yıllarda yazdığı “Kıbrıs Neden Kurulduydu” başlıklı yazısında, KKTC’nin, Denktaş’ın koltuğunu korumak için kurulduğunu belirtmişti. Üstelik AKEL’i barış elçisi ilan ederken, AKEL lideri Hristofyas ile gurur duyduğunu da yazmıştır. KKTC ve Denktaş karşıtı olup, Beşparmak Dağlarındaki KKTC Bayrağını görmesin diye oğlunun gözlerini kapatacak kadar bayrak muhalifi olan İncirli bugün KKTC Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı görevini sürdürmektedir.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler komitesine alınan Prof. Mehmet Hasgüler’in ise YÖDAK Başkanı yapılması gündemde. Hasgüler’in geçmiş yıllarda FETÖ ile ciddi ilişkileri olduğu Kuzey Kıbrıs siyasetiyle ilgili olanlarca sık olarak gündeme getirilmektedir.

Berna Çelik Doğruyol ise halihazırda Cumhurbaşkanlığı sözcülüğü görevini yürütmektedir. Emlak şirketi olan Doğruyol’un, Güney Rum Kesimi ile olan yoğun ticari faaliyetleri siyasetini de buna göre ayarlama zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Doğruyol bugün müzakerelerden en taraf olanların başında gelmektedir.

Hakkı Müftüzade ise, Ersin Tatar’ın anne tarafından yeğenidir. Kayıp Şahıslar Komitesi başkanlığını yürüten bu “yeğen” aynı zamanda hem İngiliz hem de Rum kesimi vatandaşıdır ve bu yabancı devletlerin uyruğunda olan Müftüzade’nin kendi yurdunun çıkarını ne derece savunacağı akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

Kuzey Kıbrıs siyaseti tam bir keyfilik ve liyakatsizlik üzerine kurulu Nepotizmin adeta temsilcisi olmuştur. Örneğin, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın resmi görevi olup olmadığı bilinmediği halde Cumhurbaşkanlığı içerisinde makam odası bulunmaktadır ve talimatları buradan vermektedir. Bu pastadan pay almak isteyen diğer gruplarda boş durmamaktadırlar. Örneğin Derviş Eroğlu’nun akıl hocaları Özer Kanlı ve Tuncer Arifoğlu’nun da KKTC Cumhurbaşkanlığı üst bürokrasisi için kulis yaptıkları ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kanlı, KKTC Dışişleri eski Bakanı ve 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimi bağımsız adayı Kudret Özersay ile de bağı bağlantılı, hatta Özersay’ın lansmanını yapıp siyasete süren kişi olacak kadar etkin bir isimdir.

İsimlerin birbirleriyle oluşturdukları “Sivil Örümcek Ağı”, lobiler, yabancı vatandaşlıklar, milli duyguların sömürülmek suretiyle Ulusal Birlik Partisi’nin fedakâr tabanının hiçe sayıldığı bir bileşke olarak görülmektedir. Bugüne kadar Türkiye ile uyumlu tavırlar sergileyen Ersin Tatar’ın ise Cumhurbaşkanlığı bürokrasisini ne şekilde temizleyeceği önemle beklenmektedir. Türkiye Algı Merkezi, KKTC bürokrasisini yakından takip etmeye ve bu konuda oluşturacağı cari istihbari bilgileri kamuoyuyla paylaşmaya devam edecektir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s