DIŞ POLİTİKA DOSYASI /// E. Tümamiral Cem Gürdeniz : “İhvan siyaseti Türkiye’ye çok büyü k zararlar verdi”


E. Tümamiral Cem Gürdeniz : “İhvan siyaseti Türkiye’ye çok büyük zararlar verdi”

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Türkiye-Mısır arasındaki başlayan diplomatik ilişkileri Odatv’ye değerlendirdi: Bu diplomatik temaslar, Türkiye ile Mısır arasında bir deniz yetkilendirme anlaşması ile sonuçlanmalı. Bu anlaşma Türkiye’ye çok güçlü bir pozisyon kazandırır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Mısır’la diplomatik düzeyde temaslarımız başladı" dedi. “Mavi Vatan” kavramını ortaya çıkaran emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Türkiye-Mısır ilişkilerinin yeniden tesis edilmesinin Doğu Akdeniz’de dengeleri nasıl değiştireceğini Odatv’ye anlattı.

8 YILIN ARDINDAN, MISIR’LA YENİDEN DİPLOMATİK TEMASLAR BAŞLADI

Mısır hükümeti geçen hafta, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak hidrokarbon arama ihalesine çıktığını duyurması üzerine, Türkiye-Mısır temasları hareketlendi. Mısır’ın bu kararı sonrasında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Mısır’la "ikili ilişkilerin seyrine göre" deniz yetki alanları konusunda müzakerede bulunabileceğini ve "ileride" anlaşma imzalayabileceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konuyla ilgili olarak bugün, “Mısır’la istihbari, diplomatik, ekonomik olarak zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor. En üst düzeyde değil de bir tık altında devam ediyor. Gönlümüz ister ki Mısır’la süreci çok daha iyi bir şekilde devam ettirelim” dedi.

Bugün yeni bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, Mısır’la diplomatik ilişkilerin de başladığını ifade etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Mısır ilişkilerinin yeniden tesis edilmesinin ilişkilerde 2013’ten bu yana süren kopukluk nedeniyle zaman aldığını ve her iki tarafın da normalleşme için herhangi bir ön koşul öne sürmediğini belirterek şunları söyledi:

“Herhangi bir ön koşul Mısırlılardan gelmedi. Bizden de herhangi bir ön koşul şu anda gitmedi. Ama yıllarca bağlar kopuk olunca bir günde hiç bir şey olmamış gibi hareket etmek de o kadar kolay olmuyor. Yavaş yavaş görüşerek, bir yol haritası belirleyerek ve o konularda adım atarak oluşuyor. Yıllardır ister istemez bu kadar kopukluk olunca bir güven eksikliği de oluyor. Bu normal, iki tarafta da olabilir. O nedenle belli bir strateji, yol haritası çerçevesinde görüşmeler oluyor, devam ediyor. Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçen hafta Mavi Vatan-2021 Tatbikatı’nın başladığı gün yaptığı açıklamada “Mısır ile tarihsel ve kültürel bir çok ortak değerimiz var. Mısır ile önümüzdeki günlerde farklı gelişmeler olabilir" demişti.

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler 2013 yılında kopmuştu. Sonrasında ise, Mısır’ın Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Doğu Akdeniz’de anlaşmalar yapması, Türkiye’nin tepkilerine neden olmuştu.

EMEKLİ TÜMAMİRAL CEM GÜRDENİZ, MISIR’LA TEMASLARIN BAŞLAMASINI ODATV’YE DEĞERLENDİRDİ

“Mavi Vatan” kavramını ortaya çıkaran emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Türkiye-Mısır ilişkilerinin yeniden başlaması sonrasında Doğu Akdeniz’deki dengeleri Odatv’ye değerlendirdi.

“Çok önceden olması gereken bir gelişme bu. Biz bu tavsiyeyi yıllardır yapıyoruz. Türkiye’nin İhvan (Müslüman Kardeşler) temelli bir politika nedeniyle bu ülkeyi kaybetmemesi gerektiğini sürekli vurgulamıştık. Çok önemli ve faydalı bir gelişme bu. Mavi Vatan’ın güney sınırları açısından son derece strateji bir gelişme. Bu diplomatik temaslar, Türkiye ile Mısır arasında bir deniz yetkilendirme anlaşması ile sonuçlanmalı. Bu anlaşma Türkiye’ye çok güçlü bir pozisyon kazandırır” diyen Cem Gürdeniz, “Bu bize gösteriyor ki; Türkiye, Mısır, İran ve İsrail Ortadoğu bölgesinde çok önemli aktörler. Türkiye’nin bu ülkelerle diplomatik ilişkiyi ilerletmesi çok önemli. Dilerim, İsrail ile de bu diplomatik ilişkiler başlatılır” ifadelerini kullandı.

“İHVAN SİYASETİ TÜRKİYE’YE ÇOK BÜYÜK ZARARLAR VERDİ”

Türkiye’nin İhvancı siyaseti izlemesinin jeopolitik alanda Türkiye’ye çok büyük zararlar verdiğine vurgu yapan Cem Gürdeniz, Atatürk dönemi dış politikası çizgisine dönülmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle dedi:

“Devletlerin çıkarları ideolojilerin önündedir. Bunun tarihte pek çok örneği var. Türkiye iç siyasetinde İhvan siyasetine öncelik vermiş olabilir. Ancak bu siyasetin Türkiye’ye jeopolitik alanda verdiği zararları gördük. Doğu Akdeniz’de, Mısır-Yunanistan ve Mısır-Kıbrıs Rum Kesimi yaklaşması bu siyaset sebebiyle yaşandı. Ve Libya’da da bu siyasetin Türkiye’ye verdiği zarar sahada karşımıza çıktı. Bu sebeple her zaman vurguladığımız gibi, Türkiye, Atatürk dönemi dış politikasına dönmesi gerekiyor.”

“YUNANAİSTAN’I ÇILDIRTAN BU OLDU”

Mısır’ın zaten Doğu Akdeniz’de Türkiye ile ortay hat sınırı sorunu olmadığını ifade eden Cem Gürdeniz, Mısır’ın Türkiye aleyhine olan Sevilla Haritası’nı tanımamasının Yunanistan’ı çıldırttığını belirterek şunları anlattı:

“Zaten Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Mısır arasında ortay hat sorunu yok. Doğu Akdeniz’de 18 numaralı parselin sınırlarını tesis ederken, Türk ana karası ile Mısır ana karasındaki hattı seçti. Zaten Türkiye’nin Birleşmiş Milletlere deklare ettiği kıta sahanlığı sınırı da bu.

Mısır, Türkiye’nin aleyhine şunu yapabilirdi; Meis adasını göz önüne alarak bu sınırı daha kuzeye çekebilirdi. Yani Sevilla Haritası’nı dikkate alıyorum diyebilirdi. Ancak demedi. İşte Yunanistan’ı çıldırtan bu oldu. ‘Ben Sevilla Haritasını dikkate almıyorum’ dedi Mısır.”

(Sevilla Haritası)

KIBRIS RUM KESİMİ BAKANI, MISIR’I KANDIRDIKLARINI İTİRAF ETMİŞTİ

Asıl sorunun, Mısır’ın Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile yaptığı anlaşma olduğuna dikkat çeken emekli Amiral Gürdeniz, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Mısır’ı kandırdığını ve Kıbrıslı Bakan’ın da bunu itiraf ettiğini söyledi. Gürdeniz’in sözleri şöyle:

“Esas sorun, Mısır’ın Güney Kıbrıs ile yaptığı anlaşma. Mısır, Türkiye’nin tezleri ile bir anlaşma yapsaydı, 12 bin kilometre kareye yakın bir alan daha kazanacaktı. Mısır, Güney Kıbrıs ile yaptığı anlaşmada, Güney Kıbrıs’ı sanki bir ana kara ülkesi gibi kabul etmişti.

Kıbrıs Rum Kesimi de aldatmıştır Mısır’ı. Hatta Güney Kıbrıs eski Enerji Bakanı bir açıklamasında, ‘Mısır ne güzel bunu anlamadı. Bir nevi kandırdık. Bu büyük bir zaferdir’ şeklinde bir yorumu olmuştu.

Mısır zaten Güney Kıbrıs ile yaptığı anlaşma nedeniyle yaşadığı kaybı biliyordu. Ben Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanı görevinden ayrılırken, 2007 yılında bir heyet Mısır’a gidip bunu anlatmıştı ve Mısır’da yaşadığı kaybı anlamıştı. Ama siyasi ilişkiler nedeniyle Mısır bunun üzerine gitmedi.

Türkiye-Mısır ilişkileri, İhvan siyaseti dışında bir yola girmeli. Mısır Ortadoğu’da çok önemli bir ülke. Arap dünyasının lideri konumunda, Süveyş havzasının kapısı, Afrika’ya açılış kapısı, iş insanlarımızın yatırımları var.

Türkiye ile ilişkileri geliştirme Mısır’ın da lehine. Neticede 1827’de Yunanistan kurulurken Navarin Baskını olmuştu. Bu baskın sırasında yakılan Türk ve Mısır ortak donanması idi. Dilerim Türkiye ve Mısır tarihinden ders alır ve ilişkiler dengeli bir biçimde devam eder.”

TÜRKİYE’DEN ARKA ARKAYA ORTADOĞU HAMLELERİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’la ilişkilere dair de önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu "Suudi Arabistan’la da ilişkilerimizin düzelmemesi için hiçbir sebep yok bize göre. Onlar olumlu adım atarsa biz de olumlu adım atarız. Aynı şey BAE için de geçerli" ifadelerini kullandı.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz de, iki gün önce yaptığı açıklamada Türkiye ile işbirliğine hazırız demişti.

Fethi Yılmaz

Odatv.com

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s