SOYKIRIMLAR & KATLİAMLAR DOSYASI : Beyazıt Katliamı’nın üstünden 43 yıl geçti…


Beyazıt Katliamı’nın üstünden 43 yıl geçti…

Türkiye’de 1978 yılının başlarında Adalet Partisi (AP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Güven Partisi’nden oluşan Milliyetçi Cephe hükümetinin desteklediği kontrgerilla ve ırkçı güçler, öğrenci gençlik hareketlerini teslim almak amacıyla üniversitelere yöneldi.

Bu saldırıların en yoğun yaşandığı İstanbul Üniversitesi’nde, 16 Mart 1978’de üniversitenin Süleymaniye Kapısı’ndan çıkmak isteyen öğrenciler, polis tarafından Beyazıt Meydanı’na açılan ana kapıya yönlendirildi. Eczacılık Fakültesi’nin köşesine gelen öğrencilerin üzerine, "Beyazıt Meydanı komünistlere mezar olacak" sloganlarıyla bombalar atıldı. Saldırıda Hukuk ve İktisat fakülteleri öğrencileri Hatice Özen, Cemil Sönmez, Baki Ekiz, Turan Ören, Abdullah Şimşek, Hamit Akıl ve Murat Kurt yaşamını yitirirken, 50’den fazla öğrenci de yaralandı.

Beyazıt Katliamı davası, birçok delil ve tanık olmasına rağmen 20 Ekim 2008’de İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce zaman aşımı kararıyla rafa kaldırıldı.

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin Mart 2010’da kararı onaylamasıyla birlikte birçok katliam gibi Beyazıt Katliamı da cezasızlıkla sonuçlandı.

Hem katliamın tanığı hem dava avukatı Kamil Tekin Sürek, MA’dan Kadir Güney’e katliam günü yaşanılanları anlattı

Okula girmek

1 Mart günü bir araya gelerek okula doğru yürüyüşe geçtiklerini ve polis saldırısına uğradıklarını dile getiren Sürek, bütün saldırılara rağmen okula girmeyi başardıklarını söyledi. Sürek, “Kapıdan içeriye girdiğimizde bu kez faşistlerin saldırısı ile karşılaştık. Heykelin önünde toplanmışlardı ve bize taşlarla, sopalarla saldırdılar. O saldırıyı da püskürtüp sınıflarımıza kadar girdik. Bundan sonra her geçen gün sayımız artıyordu. Bizim gücümüz arttıkça, faşistler azınlık haline düştü” dedi.

Katliam günü

Sürek, günlerce okula giriş çıkışlarda saldırılara uğradıklarını söyleyen Sürek, 16 Mart günü yaşananları şöyle anlattı: “Eczacılık Fakültesi’ni tam dönerken, ‘bomba’ diye bir ses geldi. Sesten 6 saniye sonra patlama gerçekleşti. Patlamadan sonra kitlenin orta yerinde kara bir duman yükseldi. Biz olayın daha şokundayken, makineli tüfek sesleri gelmeye başladı. İki arkadaş ile kalkıp biraz ilerde bulunan bir kitabevine girerek, kendimizi kurşunlardan koruduk. Yara almamıştım ama üzerimde patlamanın izleri vardı. Paltom patlamanın etkisiyle küçük taş parçalarıyla delinmişti. Silah sesleri kesildiğinde ise yaralı olan bir arkadaşımızı arabaya koyup, Esnaf Hastanesi’ne götürdük. Hastane ‘Biz ameliyat yapmıyoruz’ diyerek arkadaşımızı tedavi etmedi. Daha sonra arkadaşımızı Cerrahpaşa Tıp Fakültesine götürdük. Arkadaşımızı tedavi için oraya bıraktıktan sonra tekrar bir araya geldik. Gidip üniversite rektörlüğünü işgal ettik.”

Server Tanilli’nin vurulması

Yaşananlardan sonra okulun idare tarafından kapatıldığını belirten Sürek, İstanbul başta olmak üzere birçok noktada protestoların yaşandığını anımsattı. Sürek, “Nisan başında okullar yeniden açıldı. Bir süre faşistler okula gelemedi. Fakat saldırılarına devam ettiler. Nisan ayı ortalarında sevdiğimiz hocamız Server Tanilli’ye bir suikast düzenlendi. Tanilli felç oldu. Yaşamını yitirene kadar felçli olarak yaşadı. Okulda faşistlerin işgali böylelikle sona ermişti” diye belirtti.

Polis aracıyla geldiler

Katliamın detaylarının yargılama sürecinde ortaya çıktığına değinen Sürek, “Saldırının olduğu yere bir polis minibüsüyle geliyorlar. Minibüsü kullanan Mustafa Doğan isimli bir polisti. Olaydan sonra yurtdışına kaçtı. Sonradan Almanya’da olduğu öğrenildi ama yakalanmadı. Minibüste iki üç kişi daha var. Sivil insanlara bombayı atan MHP’li Zülküf İsot da arabanın içinde olan kişilerden biri. Zanlılar olay esnasında kaçarken, polisler arkalarından gitmek istiyor ama o zaman Reşat Altay adındaki polis komiseri izin vermiyor. Altay’ı daha sonrasında Hrant Dink cinayetinde Trabzon’da üst düzey emniyet görevlisi olarak gördük” ifadelerini kullandı.

Failleri belli

Davanın zaman aşımına uğramasına dair, “Bizim açımızdan olay çok açık, failleri çok belli” diyen Sürek, “Belli olmayan failleri de ciddi bir araştırmayla ortaya çıkabilecek durumda. Sonuçta bu olay siyasi bir olay ve bugünkü iktidar da bu katillere sahip çıkıyor, açığa çıkarmak istemiyor. Ancak eninde sonunda bu katiller açığa çıkacaktır. Belki sağ olarak yargılanmasalar bile, tarih önünde failler ortaya çıkıp, mahkum edilmiş olacaktır” şeklinde konuştu.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s