TOP SECRET : İngiltere Ulusal Arşivi (Kew Gardens)’tan PRO/FO-42 4 Türkiye ile İlgili Gizli Belgeler


İngiltere Ulusal Arşivi (Kew Gardens)’tan PRO/FO-424 Türkiye ile İlgili Gizli Belgeler

İngiltere Ulusal Arşivi (Kew Gardens), salgın nedeniyle, araştırmacıların arşive erişimini kolaylaştırmak amacıyla, daha önce yüklüce bir bedel ödeyerek ve uzun süre bekleyerek elde edebildiğimiz birçok belgeyi internet üzerinden bedava erişime açtı. Dosyaları pdf veya djvu formatında indirmek mümkün. Arşivin karmakarışık web sitesinde, aranılan belgeleri bulmak hem zahmetli hem zaman alıyor.

Örneğin, ben PRO/FO-84 katalogunda bulunan 1305-1324-1342-1544 sayılarda kayıtlı 17 cildi bulabilmek için yaklaşık üç saat harcadım. Bulduktan sonra indirmek çok kolay; 3-4 dakikada yaklaşık 1 GB indirdim.

Kim olduğunu bilmediğim bir kişi İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye ile ilgili gizli yazışmalarını (Confidential Correspondence Relating to Turkey) içeren tüm PRO/FO-424 belgelerini hem pdf hem djvu olarak indirip archive.org sitesine yüklemiş. Hepsini indirmeye kalkarsanız 73 GB. Yalnız pdf olarak indirirseniz yaklaşık 8 GB.

Arşiv 1841-1957 yıllarını kapsıyor ama 1942-1947 yıllarına ait yazışmalar yok. Toplam 297 cilt. Aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

İNDİRME LİNKİ : https://archive.org/details/turkey-1841-1957

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s