YUNANİSTAN DOSYASI : Kapsokilivas (ev yakan) Prens Andrev’i tan ıyor muyuz ????


Kapsokilivas (ev yakan) Prens Andrev’i tanıyor muyuz ????

Mefta Prens Philip’i Kraliçe Elizabeth’in kocası ve Edinburg Dükü olarak biliyoruz ama, doğduğundaki unvanı “Yunanistan Prensi” idi. Dedesi Yunan Kralı 1. George, babası Yunan Prensi Andrew’di. 1921 yılında Korfu adasında dünyaya gelen Philip, kısa süre sonra ailesi ile beraber sürgüne gönderildi.

Megali Idea’ hülyası ile başı dönen Yunanistan’ın Anadolu’yu işgal girişimi bir hezimete dönüşmüş, ağır yenilginin faturası ülkeyi İngiliz politikalarına teslim edenlere kesilmişti. Prens Philip’in babası Andrew de bu işin sorumluları arasındaydı.

Andrew’i sadece kraliyet çevreleri değil Müslüman Türk köylüsü de iyi tanır. Kendisi, Yunan işgal kuvvetlerinde İkinci Ordu komutanıydı. İşgal ettiği bölgelerde halka yaptığı zulüm, Yunanları bile hayrete düşürüyordu. Sivilleri öldürmesi ve köyleri yakma saplantısı yüzünden ona “ev yakan” anlamında “kapsokalivas” lakabını takmışlardı. Andrew, sayısız Türk köyünün yakılmasını emretmiş, sistematik cinayetleri, tecavüzü ve talanı komuta etmiş, tarihte eşine az rastlanır canilerden biriydi.

Yunan işgal kuvvetleri adeta bin yıllık bir kinin hıncı ile hareket ettiler. Ancak tarihe bir “İngiliz” olarak geçen ve aslında Alman-Rus-Yunan karışımı bir aileden gelen Andrew’in bu vahşette böylesine etkin rol alması ilginçtir.

Evet, dünya biraz böyledir, mazlumlar hep bilinir, hep göz önündedir de zalimler kimdir, kimin kimle nasıl bir akrabalığı, nasıl bir pazarlığı vardır, kim kiminle iş tutmaktadır pek bilinmez, gölgede kalır… ( G.Yakınca’dan derlemedir)

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s