EKONOMİ DOSYASI /// MURAT MURATOĞLU : EKONOMİDE ARJANTİN TÜRKİYE EL ELE !!!


MURAT MURATOĞLU : EKONOMİDE ARJANTİN TÜRKİYE EL ELE !!!

YABANCI RAPORLARDA TÜRKİYE EKONOMİSİ GENELDE BREZİLYA HİNDİSTAN ENDONEZYA GÜNEY AFRİKA İLE KARŞILAŞTIRILIRDI. “KIRILGAN BEŞLİ” ADINI TAKMIŞLARDI.

Yeni yazılan Türkiye raporlarında BATIK ARJANTİN ile karşılaştırma moda… Analiste göre 2020 yılında tüm dünyayı saran virüs en çok TÜRKİYE VE ARJANTİN BENZER EKONOMİLERİNİ vurdu. Raporda öyle yazıyordu!

★★★

Nitekim bu yıl dünyanın en çok DEĞER KAYBEDEN para birimleri ARJANTİN PESOSU VE TÜRK LİRASI…

Geçen yıl Arjantin’in borç aldığı ABD MERKEZLİ FONLAR faiz ödemelerinin 2023 YILINA kadar ertelenmesini kabul etmedi. Kreditörleriyle 65 MİLYAR DOLARLIK BORCUNU yapılandırmak için anlaşamayan Arjantin dokuzuncu kez YUMUŞAK İFLASA gitti.

★★★

Arjantin bu duruma bir günde gelmedi. Onlar da bir zamanlar“ŞAHLANAN” ekonomiye sahipti!

YIL 1992… El Turco lakaplı Arjantin Devlet Başkanı CARLOS MENEM Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında babasının OSMANLI VATANDAŞI olduğunu ve bu nedenle Arjantin’de El Turco olarak çağrıldığını söylemiş gurur vesilemiz olmuştu. Adama TÜRK PASAPORTU verdik.

★★★

Ancak Carlos Menem tek değildi… Arjantin’de Peru’da Meksika’da ON BİNLERCE El Turco vardı. Ağırlıklı olarak BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN bıkan bir kısım OSMANLI TEBAASI Latin Amerika’ya göçmüştü. Farklı yörelerden de olsalar Osmanlı pasaportuna sahip olmaları sebebiyle gidenler genel olarak“EL TURCO” lakabıyla anılırdı.

★★★

Yine de EN HAKİKİ El Turco Arjantin idi… EKONOMİSİ olsun İNSANLARI olsun bize çok benziyordu. Bir onlar krizde bir biz krizde… Bir onlar mucize yaratıyor bir biz… HAPİSLER KUMPASLAR DIŞ MİHRAKLAR derken Arjantin her daim taklaya geldi.

★★★

IMF tarihinde ilk defa bir ülkeyi SAHTEKâRLIKLA suçladı… O da Arjantin… Ne yapmışlardı?

Analistler Arjantin’in GERÇEK ENFLASYON ORANININ YÜZDE 25 seviyelerinde olduğunu söylerken Arjantin hükümetinin açıkladığı verilere göre bu rakam YÜZDE 11 civarındaydı…

Sadece enflasyon da değil… IMF Arjantin’in BÜYÜME RAKAMLARINDA da yalan söylediğini iddia edildi…

★★★

Kredilerin vadesi gelince zamanında ödeyemedi… Arkasından“ÖDEMEYECEĞİZ BATTIK PARAMIZ YOK” açıklaması geldi. Devlet başkanları bile dayanamayıp ardı ardına istifa etti. ÜLKE 2 HAFTADA 5 DEVLET BAŞKANI değiştirdi. Yıllar ekonomik krizlerle yoğruldu. AMBARGOLAR YEDİ… Dayanamadı… Yıllar sonra 2018’DE bir kez daha IMF’NİN KOLLARINA koştu.

★★★

Yaklaşık 57 MİLYAR DOLAR değerindeki IMF’nin tarihinde verdiği EN BÜYÜK BORCU kasasına koydu. Kötü yönetim devam edince para BUHAR oldu.

Size de tanıdık gelir mi bilmem ama Arjantin vatandaşları sokaklara çıkıp“57 MİLYAR DOLAR NEREDE” diye sordu. Cevaplayabilecek kimse yoktu!

★★★

Piyasayı canlı tutmaya çalışan hükümet eski dostu PARA BASMA MAKİNESİNE başvurdu…

Haliyle ENFLASYON yine uçtu. Bu yılı muhtemelen YÜZDE 50’YE yakın bir enflasyon oranıyla kapayacaklar.

Krizi tetikleyen şartlar değil bariz YÖNETİM HATALARIYDI… Düşünün BAHANELERİMİZ bile aynı! Acaba adamları buradan giden EL-TURCO’LAR mı yaktı?

LİNK : https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/murat-muratoglu/ekonomide-arjantin-turkiye-el-ele-6500618/

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s