SİYASİ SUİKASTLER DOSYASI : HAİTİ DEVLET BAŞKANI’NA YAPILAN SUİK ASTTE ABD BAĞLANTISI ORTAYA ÇIKTI !!!


HAİTİ DEVLET BAŞKANI’NA YAPILAN SUİKASTTE ABD BAĞLANTISI ORTAYA ÇIKTI !!!

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Kenneth Hoffman Moise suikastinde gözaltına alınan bazı kişilerin ABD askeri eğitim ve öğretim programlarına katıldığını tespit ettiklerini açıkladı.

15 Temmuz 2021

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin suikastı ile ilgili gözaltına alınan Kolombiyalı askerlerden bazılarının ABD’de eğitim gördüğü tespit edildi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Kenneth Hoffman AA muhabirine yaptığı açıklamada "Eğitim veri tabanlarımızı incelediğimizde bu (Moise suikastı) soruşturmanın bir parçası olarak gözaltına alınan bazı Kolombiyalı kişilerin Kolombiya Silahlı Kuvvetlerinin aktif üyesi olarak görev yaparken ABD askeri eğitim ve öğretim programlarına katıldığını tespit ettik. " ifadesini kullandı.

İncelemenin devam ettiğini belirten Hoffman konuya ilişkin başka detay vermeyeceğini ifade etti.

ABD ordusunun Güney Amerika Orta Amerika ve Karayipler’den müttefik ülkeleri temsil eden binlerce askere rutin olarak eğitim verdiğini aktaran Hoffman "Bu eğitim insan haklarına saygıyı hukukun üstünlüğüne uyumu ve demokratik olarak seçilmiş sivil lidere bağlı askerleri vurgular ve teşvik eder. " dedi.

Haiti’nin 53 yaşındaki Devlet Başkanı Moise 7 Temmuz’da silahlı kişilerce evine düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmiş eşi Martine Moise yaralanmıştı.

Operasyonlar kapsamında polisle çatışmaya giren 10 şüpheli öldürülürken şimdiye kadar 17’si Kolombiyalı 19 kişi gözaltına alınmıştı. ​​​​​​​ (AA)

LİNK : https://www.gercekgundem.com/dunya/287448/haiti-devlet-baskanina-yapilan-suikastte-abd-baglantisi-ortaya-cikti

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s