ABD ORDUSU DOSYASI /// ERCAN CANER : ABD Ordusu Yeniden Kullanılabilir ve Ağa Bağlı Kara Mayınları Peş inde


ERCAN CANER : ABD Ordusu Yeniden Kullanılabilir ve Ağa Bağlı Kara Mayınları Peşinde

SAVUNMA – 15 Ekim 2021

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15 Ekim 2021

Askerler anti personel ve anti tank arazi şekillendirme engel cihazlarını (mayınlarını) yerleştirirken. Fotoğraf: Army

ABD Kara Kuvvetleri, yakın, orta ve uzak mesafeli savaşta, arazi şekillendirme engel sistemleri ya da kara mayınlarını; toplar, dronlar veya robot kara araçlarıyla muharebe sahasına yerleştirmenin yeni yöntemlerini araştırmaktadır.

Gelişmiş hava platformları, ağlar ve kara araçları savaşa yeni bir kapsama alanı ve derinlik kazandırmakta, ancak arazi şekillendirme düşmanın kendi sistemlerini etkin bir şekilde kullanma imkân ve kabiliyetini engellemekte ve harekât temposunu dost kuvvetlerin kontrol etmesini sağlamaktadır. Ordu yetkililerine göre son 20 yıldır kullanılmadıklarından mevcut birçok mayın döşeme ve diğer engel sistemleri kullanım dışı kalmak üzeredir.

1980’li yıllarda kullanılmaya başlanan ve hem anti personel hem de anti tank mayın atma kabiliyeti olan Volcano Scatterable Mine System ve genellikle havadan atılan ve 72 anti tank ve 22 anti personel mayını içeren GATOR şarapnel mühimmatı artık kullanım dışı olacak sistemlere örnektir.

UH-60 Sikorsky modeli helikopterden atılan Volcano sistemiyle bir dakikadan daha az bir sürede yaklaşık 100 dönümlük bir sahanın mayınla kaplanması mümkündür. Bu sistemler artık hizmet ömürlerinin sonuna yaklaşmakta ve yerlerini bir sonraki nesil sistemlere bırakmak üzeredir.

Muharebe sahasında yerini alacak olan bir sonraki sistemler arasında Uzaktan Kumandalı Volcano Sistemi ve Ortak Karşı Araç Mühimmatıdır. Her iki sistem de çok daha mobil ve atma opsiyonlarına sahip olacak, farklı araçlarda kullanılabilecek ve uzaktan etkisizleştirme ve kendi kendini imhaya imkân sağlayan raporlama özelliklerine sahip olacaktır.

ABD ordusu mensubu askerler UH-60 Blachawk modeli helikoptere takılan Volcano sistem eğitimi esnasında. Fotoğraf: Sgt. Sarah D. Sangster/Army.

Mühimmatların da yeniden kullanılabilir özellikte olacağı mayın sistemlerinde hedef karmaşık ve ağ esaslı bir engel sistemi oluşturmaktır. Halen konsept geliştirme aşamasında olan sistemlerin, araç altından ve üstünden saldırı kabiliyetinde olması planlanmıştır. Araç üstüne saldırı kabiliyetli mühimmatın 2024 yılı başlarında, araç altına saldırı mühimmatının ise 2025 yılı başlarında hazır olması planlanmıştır. Yeni muharebe sahası engel sistemlerinin tam ağ kapasitesine geçmesi ise 2029 yılına planlanmıştır.

Muharebe sahasının şekillendirilmesinde kullanılacak yeni engel sistemlerinin bazılarının elektronik harp imkân ve kabiliyetine sahip olması da planlanmıştır.

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s