ÖZEL ASKERİ ŞİRKETLER DOSYASI /// ERCAN CANER : Rus Wagner Group Libya’da Faaliyetlerini Sürdürüyor


ERCAN CANER : Rus Wagner Group Libya’da Faaliyetlerini Sürdürüyor

SAVUNMA – 25 Temmuz 2020

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Temmuz 2020

Birleşik Devletler Afrika Komutanlığı’nın elindeki güçlü delillere göre Rusya, Wagner Group vasıtasıyla askeri donanımı Libya’da çeşitli yerlere mevzilendirmeye devam etmektedir.

Kuşbakışı görüntülerde Wagner kuvvetleri ve askeri donanımın Libya’da çatışmaların ön safları olan Sirte’de yoğunlaştığı görülmektedir. Wagner Group olarak da bilinen Wagner bir Rus özel askeri şirketidir.

Amerikan Deniz Piyadelerinden Afrika operasyonları direktörü Tümgeneral Bradford Gering yaptığı açıklamada; ‘‘Rusya, ikmal maddeleri ve askeri donanım vermeyi sürdürerek Libya’da faydasız bir rol oynamayı sürdürmektedir. Alınan görüntüler sürekli inkârlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor’’ ifadelerini kullanmıştır.

Rusya Federasyonu’nun aktif bir şekilde Libya’daki iç savaşın ön saflarına askeri donanım ve savaşçı sağlayarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1970 sayılı kararını ihlal etmeyi sürdürdüğü değerlendirilmektedir.

ABD Afrika Komutanlığının bir seri medya haberlerinde dokümante ettiği gibi; ABD Rusya tarafından desteklenen Wagner Group kuvvetlerinin Libya’daki iç savaşa jetler, askeri zırhlı araçlar, hava savunma sistemleri ve ikmal maddeleri ile müdahil olmasının ülkedeki durumu daha da karmaşıklaştırıp yanlış değerlendirmeleri artırarak, Libya’da sürekli ve gereksiz bir şiddete neden olduğunu değerlendirmektedir.

Afrika Komutanlığı istihbarat direktör yardımcısı ABD Kara Kuvvetlerinden Tuğgeneral Gregory Hadfield yaptığı açıklamada; çekilen hava fotoğraflarında kapsamlı Rus müdahalesinin net bir şekilde görüldüğünü ve Rusların Libya’da zemin kazanma faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etmiştir.

Çekilen son hava fotoğrafları Wagner tarafından sağlanan askeri donanımın çokluğunu ortaya koymaktadır. IL-76’lar dâhil Rus askeri kargo uçakları Wagner savaşçılarına askeri donanım ve ikmal maddeleri taşımayı sürdürmektedir. Libya’da; SA-22’ler dâhil Rus hava savunma donanımı mevcuttur ve bu sistemler Rusya, Wagner Group savaşçıları veya vekâlet savaşçıları tarafından kullanılmaktadır. Çekilen hava fotoğraflarında ayrıca Wagner Group’a ait genel maksat araçları ve Rus yapımı mayınlara karşı dayanıklı pusulara karşı etkili zırhlı araçların da Libya’ya gönderildiği açık bir şekilde görülmektedir.

Tümgeneral Bradford Gering ayrıca; hava fotoğraflarında görülen askeri donanımın tip ve büyüklüğüne bakıldığında maksadın kesinlikle insani yardım operasyonu olmadığının görüldüğünü ve Rusya Savunma Bakanlığının bu operasyonları desteklediğinin açık bir şekilde ortaya çıktığını ifade etmektedir.

ABD Afrika Komutanlığı, geçtiğimiz Mayıs ayında en az 14 Mig-29 ve Su-24 modeli savaş uçağının, Rusya’dan kalkarak, hangi ülkeye ait olduklarının belirlenememesi için milliyet işaretlerinin silindiği Suriye’ye uçtuğunu bildirmiştir. Bu hava araçlarının bir sonraki durağı Libya olmuştur ve bu da Birleşmiş Milletler silah ambargosunun açık bir ihlalidir. ABD Afrika Komutanlığı, Rusya kaynaklı savaş uçaklarının Libya hava sahasında aktif şekilde operasyonlara katıldığını değerlendirmektedir.

ABD Afrika Komutanlığı, geçmişte de Wagner Group savaşçılarının sivillerin emniyetini göz ardı ederek, Trablusgarp kenti içinde ve çevresinde sivillerin yaşadığı yerlere kara mayınları ve el yapımı patlayıcı maddeler döşediğine yönelik kanıtlar sunmuştur.

ABD Afrika Komutanlığı, Akdeniz’de uzun süreli ve kalıcı varlığını sağlamak maksadıyla Rusya’nın Wagner Group adlı askeri özel şirketi Libya iç savaşında nasıl vekâlet savaşçısı olarak kullandığına yönelik kanıtlara dayalı bilgiler sağlamaya devam etmektedir.

ABD Afrika Komutanlığı halkla ilişkiler direktörü Albay Chris Karns’a göre Rusya’nın müdahalesi kesindir ve Rusya müdahil olduğunu her inkâr edişinde yalan söylemektedir.

Albay Karns’a göre Birleşik Devletler Libya’da siyasi bir çözümü desteklemekte ve bütün tarafları Birleşmiş Milletler silah ambargosuna uymaya davet etmektedir.

ABD Savunma Bakanlığı web sitesinde 24 Temmuz 2020 tarihinde paylaşılan yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.defense.gov/Explore/News/Article/Article/2287821/russia-wagner-group-continue-military-involvement-in-libya/source/GovDelivery/

LY 24, 2020

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s