EGE ADALARI SORUNU DOSYASI /// E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : MİLLİ S AVUNMA BAKANLIĞI, EGE’DEKİ YUNAN İŞGALİNE NEDEN SEYİRCİ KALIYOR ?…


E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI, EGE’DEKİ YUNAN İŞGALİNE NEDEN SEYİRCİ KALIYOR ?…

*Yunanistan, Ege Denizi’nde uluslararası antlaşmaları ve uluslararası hukuku yok sayarak devlet uygulamaları yaparken, Türk Savunma Bakanlığı’nın bu duruma seyirci kalması dikkat çekiyor.

*Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Bakanlık, sadece Doğu Ege Adaları’nın Gayri Askeri Statüde olduğunu ve silahlandırıldığını vurguluyor ancak adaların hukuki statüsünü görmezden geliyor.

*Taşoz, Semadirek, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Ahikerya, İpsara ve Bozbaba olmak üzere toplam 9 Ada’dan oluşan Kuzey Ege Adalarının hukuki statüsü 13-14 Şubat 1914 tarihli Altı Büyük Devlet (Almanya, Avusturya-Macaristan, İngiltere, İtalya, Fransa ve Rusya) Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması’nın 12 ve 13. maddeleri ile belirlendi. Yunanistan’a adaların egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik (possession) verildi. Adaların mülkiyeti ile deniz yetki alanları ve hava sahası Türkiye’de kaldı.

*03 Ekim 2021’de düzenlenen MSB Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda, denizlerimizdeki hak alaka ve menfaatlerimizin korunduğu belirtilmiştir. Ancak, Yunan Deniz Kuvvetleri, PARMENION-21 Tatbikatı kapsamında, 29 Eylül 2021’de, Sakız Adası’nın karasularında askeri tatbikat icra etti. Yunanistan’a kullanma hakkı verilen Sakız Adası, 1914 Altı Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması’na göre Türk Adası olup etrafındaki karasuları da Türk Karasuları’dır. MSB ve Türk Deniz Kuvvetleri, Yunan Deniz Kuvvetleri’nin Sakız Adası Türk Karasuları’nda askeri tatbikat yapmasına seyirci kalmıştır.

*Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Chardalias, 29 Eylül 2021’de İzmir Koyun Adası’na askeri helikopter ile gelerek adada görevli Yunan askerlerini denetledi. Chardalias, 2004’ten beri Yunan işgali altında olan İzmir Koyun Adası’nda, işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

*Yunan Milletvekili Vasillis Ypsilantis de 2004’ten beri Yunan işgali altında olan Aydın Eşek Adası’na, 29 Eylül 2021’de geldi. Ypsilantis, Aydın Eşek Adası’nda, Belediye binasının önünde, Yunan ve AB bayraklarının altında Belediye Başkanı Evangelos Kottoros ve diğer yetkililer ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

*Savunma Bakanlığı, adalarımızın işgaline yine seyirci kaldı.

İŞGALE SEYİRCİ KALANLAR ÖDÜLLENDİRİLİYOR !…

*Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura, işgale seyirci kalan generalleri ödüllendiriyor. Ödüllendirilen generaller, işgale seyirci kalmaya devam ediyor. Peki, bu vatanı kim savunacak? Vatan topraklarına kim sahip çıkacak? Yunan işgali altında bulunan 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı’ndaki Yunan, Bizans ve AB bayraklarını kim indirecek? Vatan topraklarındaki 6 bin Yunan askerini kim def edecek?

Konu hakkında yaptığım açıklamalar ve belgeler ek dosyalarda sunulmuştur.

Saygılarımla,

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

N0T: Değerli Gazeteci, Ekonomi Yazarı Ege CANSEN, bugünkü köşe yazısında Yunanistan’ın düşman olmadığını iddia etmiştir. Sayın CANSEN’in, Yunanistan’ın 2004’ten bugüne kadar 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığını işgal ettiğinden haberi olmadığı anlaşılmaktadır. CANSEN’in yazarlık yaptığı gazeteyi bile okumadığı düşünülmektedir. Vatan topraklarına sahip çıkan aklı-selim insanları saçmalamakla suçlayan CANSEN, bugünkü Sözcü Gazetesi’nin 12. sayfasındaki haberi okursa ne kadar vahim hata yaptığını görecektir. Sayın CANSEN’in, bugünkü yazısını düzeltecek şekilde yeni bir yazı yazması önem arz etmektedir.

DOKUMANLARI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s