TSK DOSYASI : Milli Savunma Bakanı ve OYAK Yetkililerine Duyuru


SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR, OYAK GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN SAVAŞ ERDEM,

OYAK YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET TAŞ, OYAK DENETİM KURULU ÜYESİ ALİ ÇARDAKÇI ve

OYAK İNŞAAT GENEL MÜDÜRÜ’NÜN DİKKATİNE…..

***

*15 Ekim 2021 Cuma günü saat 17:00 sularında, OYAK Genel Müdürlüğü tarafından, İstanbul Başakşehir OYAKKENT 3 SİLÜET Projesi’ndeki 1003 konut, 23 villa ve 20 ticari ünitenin 16 Ekim 2021 Cumartesi gününden itibaren herkese açık olarak (bütün yerli ve yabancılara) satışa sunulacağı duyurusu yapılmıştır. Duyuru da, OYAK Üyelerinin şahsen veya vekil yönlendirerek işlemlerini sadece İstanbul Başakşehir’deki satış ofisinde yaptırabileceği belirtilmiştir.

*OYAK Üyelerinin haberdar olabilmesi için en az 3 gün (72 saat) önceden yapılması gereken satış duyurusu sadece 15 saat önce yapılmış ve böylece İstanbul dışında bulunan veya Irak, Suriye, Libya ve İç Güvenlik Harekât alanında görev yapan ya da denizde ve havada seyir halinde olan OYAK Üyeleri ile vekillerinin satış işlemlerine erişimi alenen engellenmiştir.

*Türkiye Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini korumak için kelle koltukta görev yapan OYAK Üyelerinin konut satın alma hakları, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem ve OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taş tarafından kasıtlı olarak ve alenen yok edilmiştir. OYAK’ı kanun ve kural tanımadan, babalarının çiftliği gibi yöneten Erdem ve Taş’ın yüzünden, 16 Ekim 2021’de, İstanbul Başakşehir’deki OYAK Satış Ofisi’ne çok az sayıda (10 civarında) OYAK Üyesi gelebilmiştir.

*Satış Ofisi civarındaki izdihamda dikkat çeken görüntülerden birisi de yüzlerce emlakçının, üzerinde emlak ofislerinin ad ve iletişim bilgilerinin bulunduğu lüks araçları ile bölgede hazır olmaları ve bütün giriş kapılarını tutmuş olmalarıydı.

*Araplar dahil çok sayıda yabancı alıcının da bulunduğu yoğun kalabalık yüzünden halen görevde olan Ordu Komutanı Korgeneral’in eşi bile ana giriş kapısının uzağında ve arka sıralarda zar zor yer bulmuştu.

*Yoğun kalabalık nedeniyle OYAK Satış Ofisi yetkilileri saat 10:00 sularında açıklama yaparak satışı ertelediklerini duyurdu. Erteleme kararı üzerine başta emlakçılar olmak üzere OYAK ile hiçbir alakası olmayan kalabalık grup OYAK Satış yetkililerini yuh çekerek protesto etti.

*Önceki yıllarda inşa edilen Başakşehir OYAKKENT 1. ve 2. Etapta yapılan konutlar önce OYAK Daimi Üyeleri ile birinci derece yakınları (anne, baba, eş ve çocukları) için satışa sunulmuş, belirli bir sürede satılmayan konutlar daha sonra halka arz edilerek satılmıştı.

*Satışa sunulan konutların arsası, OYAK Daimi Üyeleri’nin maaşlarından kesilen paralar ile alınmıştır. Yani, İstanbul Başakşehir OYAKKENT 3 SİLÜET Projesi’nin arsası OYAK Daimi Üyeleri’ne aittir.

*205 Sayılı OYAK Kanunu’nun 33. Maddesi’nde OYAK Kurumunun yapacağı hizmetler açık bir şekilde yazılmış olup anılan maddenin (g) fıkrasına göre, OYAK Kurumu ve OYAK Yönetim Kurulu, Kurumun daimi üyelerine (aktif-muvazzaf ve EMS Sistemindeki emekli üyeler) ait arsalar üzerinde meskenler inşa etmeye ve kendilerine (OYAK Üyelerine) satmaya yetkilidir. OYAK Kanunu’na göre, İstanbul Başakşehir OYAKKENT 3 SİLÜET Projesi’ndeki konutlar, önce ve en az bir hafta süreyle OYAK Daimi Üyelerine satışa sunulmalı, tanınan sürenin sonunda satılamayan konutlar halka arz edilerek satılmalıdır.

*Daha önce Total-M Oil, Sagra ve Tamek şirketlerinin satın alınması işlemlerinde OYAK Kanunu’nun 3. ve 17. Maddelerini ihlal eden ve tarafımdan dava edilen OYAK Yönetimi, OYAKKENT 3 SİLÜET Projesi’ndeki konutları önce OYAK Üyelerine sunmadan ve doğrudan herkese satışa sunarsa, tarafımdan dava edileceğini bilmelidir.

Gereğini rica ederim.

Ümit YALIM

OYAK Daimi Üyesi

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s