AMERİKA DOSYASI /// ERCAN CANER : Biden Türkiye’yi Suçladı


ERCAN CANER : Biden Türkiye’yi Suçladı

GÜNCEL POLİTİKA – 9 Ekim 2021

DAEŞ’e karşı verdiğimiz kayıpları dünyada hiçbir ülke vermedi. Biz tabii bu kayıpları verirken biz DAEŞ’e de çok ciddi kayıplar verdirdik. Şu anda sadece Suriye ve Irak’ta DAEŞ’in verdiği kayıp bizim onlarla mücadelemizde üç bine ulaşmıştır. Recep Tayyip Erdoğan

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 09 Ekim 2021

İslami Devlet terör örgütü çocukları kaçırmakta ve beyinlerini yıkayarak geleceğin IŞİD savaşçıları olarak yetiştirmektedir. Fotoğraf: Sosyal Medya-2018

ABD Başkanı, 14 Ekim 2019 tarihinde, 13894 sayılı kararname ile Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası (International Emergency Economic Powers Act) kapsamında, Suriye durumun ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politikasına karşı oluşturduğu sıra dışı ve olağanüstü tehditle başa çıkmak maksadıyla ulusal bir acil durum ilan etmiştir.

Birleşik Devletler Başkanı Joe Biden, 06 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan Suriye ile ilgili başkanlık kararnamesinde Türkiye’yi; Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü askeri saldırılar nedeniyle İslami Devlet[i] terör örgütüne karşı yürütülen savaşı baltalamakla suçlamıştır.

Suriye ile ilgili olağanüstü hal önlemlerini bir yıl daha uzatan Joseph R. Biden Jr imzalı başkanlık kararnamesinde; Suriye’deki ve Suriye ile ilgili durum ve özellikle Türkiye Hükümeti’nin ülkenin kuzeydoğusundaki askeri saldırı faaliyetlerinin, Irak ve Suriye İslami Devleti’ni (ISIS) yenilgiye uğratmak için sürdürülen mücadeleyi baltaladığı, sivillerin hayatlarını tehlikeye attığı, bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı daha fazla tehdit ettiği ve ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına sıra dışı ve olağanüstü bir tehdit oluşturmaya devam ettiği ifade edilmiştir.

Başkan Biden, öne sürdüğü gerekçeler nedeniyle 14 Ekim 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 13894 sayılı Başkanlık Kararnamesi’ni bir yıl uzatmıştır.

İslami Devlet terör örgütünün Türkiye’de üstlendiği saldırılar, solda 28 Haziran 2016’da Atatürk Havalimanı’na düzenlenen saldırıda 46 kişi ölmüş ve 239 kişi yaralanmıştır. 05 Ocak 2017 tarihli Reina saldırısında ise 39 kişi ölmüş, 79 kişi de yaralanmıştır.

İslami Devlet Terör Örgütü

Hakkında ABD, İngiltere ve İsrail istihbarat örgütleri tarafından kurulduğuna dair ciddi iddialar olan IŞİD terör örgütü, Rusya’ya sığınan eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden’in iddialarına göre; CIA, MOSAD ve MI6 istihbarat teşkilatları tarafından kurulmuştur ve kurulma maksadı İsrail’i korumaktır.

DAEŞ’e karşı verdiğimiz kayıpları dünyada hiçbir ülke vermedi

Türkiye’nin IŞİD’e sessiz kaldığı ve Erdoğan’ın yanlış politikaları sonrasında IŞİD terör örgütünün Türkiye’yi de vurduğuna yönelik iddialar karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10’uncu Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları konferansında yaptığı bir konuşmada çeşitli ithamlarla da mücadele ettiğini ifade ederek aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

Bu süreçte haksız, insafsız ve mesnetsiz ithamlarla da mücadele ettik. Bu tablonun ilânihaye devam etmesi mümkün değildir. Türkiye’yi DAEŞ’e yardım eden ülke olarak gösterme gibi, kusura bakmayın biraz ağır olacak ama alçaklığa gidenler olmuştur. Bizim şu anda DAEŞ ile yaptığımız mücadeleyi dünyada hiçbir ülke yapmıyor. DAEŞ’e karşı verdiğimiz kayıpları dünyada hiçbir ülke vermedi. Biz tabii bu kayıpları verirken biz DAEŞ’e de çok ciddi kayıplar verdirdik. Şu anda sadece Suriye ve Irak’ta DAEŞ’in verdiği kayıp bizim onlarla mücadelemizde üç bine ulaşmıştır. Bu sorunu Suriye halkının meşru talepleri temelinde çözmeden ne bölgeye ne de diğer coğrafyalara huzur gelecektir. Biz başta kendi vatandaşlarımızın güvenliğini temin etmek için sınırımızın öte tarafını terör örgütlerinin sığınağı olmaktan çıkaracak adımları atmakta kararlıyız. DAEŞ’in elindeki silahların Batı’nın hangi ülkelerine ait olduğunu gayet iyi biliyoruz. Hatta birçok dostlarımıza ‘Yanlış yapıyorsunuz, bu uçakları buralara indirmeyin’ dediğimizde, işte ‘Filanca yer düşüyor, onun için indirmek zorundayız’ diyenler, maalesef gönderdikleri yardımın yarısı DAEŞ’e, yarısı terör örgütü PYD’ye gitmiştir. Bunları bizzat kendileriyle telefonla görüştüğüm için açıkça söylüyorum.”

[i] Organizasyonun ismi Arapça al-Dawlah al-Islamiyah fi al- ‘Iraq wa al-Sham (Kısaltması Da’ish veya DAESH) ‘den gelmektedir. Batıda yaygın olarak İslami Irak ve Levant (Toros Dağlarının güneyindeki Orta Doğuda geniş alan, sınırları kesin olarak belli değildir) Devleti, İslami Irak ve Suriye Devleti ve Şam (her ikisi de IŞİD olarak kısaltılır) veya basitçe İslami Devlet (IS-Islamic State) olarak kullanılmaktadır.

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s