MOSSAD DOSYASI : 15 AJANI TUTUKLANAN MOSSAD HAKKINDA İNTERNETTE YER ALAN SON BİLGİLER AŞAĞIDA !!!!


İşte yakalanan MOSSAD casusları ve Türkiye‘deki görevleri !!!!

Son dakika haberler: MİT‘in Mossad’ın casusluk şebekesine yönelik operasyonuyla deşifre olan 15 kişilik şebekenin fotoğraflarına ve ayrıntılarına SABAH ulaştı. Şebekeden sorumlu olan Almanya‘da bulunan Mossad’ın ‘case officer’ı yani saha sorumlusu A.Z.’nin kendisini 6 farklı isimle tanıttığı ortaya çıktı. Tamamı Arap asıllı olan ajanlar, A.Z.’ye Türkiye‘deki İsrail muhalifleriyle ilgili verdikleri bilgiler karşılığında yüzlerce dolar aldı. Kimisi hem bilgi sağlayıp hem casusluk yaptı, kimisi ise casusluk yapanlara verilen paraları ulaştırdı.

Son dakika haberler… SABAH, gündeme bomba gibi düşen MİT‘in Mossad operasyonunda casusluk şebekesinin bütün üyelerinin fotoğraflarına ve Türkiye‘de gerçekleştirdikleri casusluk faaliyetlerine ulaştı. 15 kişiden oluşan ve 5 ayrı hücreye bölünen Arap asıllı casusların en kritik ismi ve sadece İsrail‘in yurt dışındaki yöneticileriyle irtibatlı olan Konya’da Tıp öğrencisi olan M.A.S. oldu. İkinci en önemli isim ise Mossad yöneticilerinin Türkiye’deki faaliyet gösteren ve kendilerine bilgi sağlayan casuslarına ödemelerini gerçekleştiren canlı kurye A.B.’ydi.

7 İSİM KULLANIYOR

Özellikle M.A.S. ile yüz yüze ve internet üzerinden temasa geçen, canlı kurye A.B. ve diğerlerine Almanya‘dan verdiği talimatlarla Türkiye‘de casusluk faaliyetlerinin talimatlarını veren A.Z.’nin 6 ayrı isimle ajanlara kendini tanıttığı ortaya çıktı.

SABAH’ın ulaştığı son dakika bilgilerine göre 307 ….. numaralı İsrail pasaport hamili A.Z.’nin, M.Z., A.K., A.A., İ., A. V. ve İ. E. A. isimlerini kullanarak Türkiye‘de bulunan hücre üyelerine bu isimlerle talimatlar verdiği tespit edildi.

MADDİ İHTİYACI OLANLARI LİSTELEDİ

İşte SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nün ulaştığı şebekenin diğer isimleri ve gerçekleştirdikleri eylemleri:
* A.M.A.: 21 yaşında. Almanya‘daki Mossad yetkilisi A.Z.’nin talimatıyla Türkiye‘deki Arap vatandaşlara hizmet veren bir ofis hakkında bilgi topladı.

Filistinli, dindar, erkek, maddi ihtiyacı olan öğrenciler bularak, bu şahısların isimlerini A.Z. ile paylaştı. Bu kişiyle internet tabanlı uygulamalar üzerinden iletişim kurdu. Filistin’den yeni gelen 5 öğrenciyi fişledi.

BAE VE MISIR’DAN GELEN ÖDEMELERİ DAĞITTI

* A.J.A.: 29 yaşında. Mossad yöneticilerinin talimatlarıyla canlı kurye yapılan isimlerden biri. Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin gibi noktalardan gönderilen paraların dağıtımında görevli.

* N.A.: 29 yaşında. Mossad yöneticilerinden Western Union vasıtasıyla gelen paraların dağıtımında rol oynadı.

EN TECRÜBELİSİ

* R.A.A.: 46 yaşında olan R.A.A. hem canlı kuryelik hem de Mossad yöneticilerine casusluk yapan bir isim. 2000’li yıllardan itibaren Mossad’la bağlantılı. İsrail‘in İstanbul’daki Başkonsolosluğu’nda yaptığı her görüşmede 400 dolar alıyordu. Mossad yöneticileriyle hem İsrail hem de Hırvatistan’ın Zagreb şehrinde görüşmeler gerçekleştirdi.

SON DAKİKA HABERLER…
KENYA’DA ÖZEL GÖRÜŞME

*A.R.A: 29 yaşında. Almanya‘da bulunan Mossad’ın ‘case officer’ diye tabir edilen saha yöneticisinden aldığı talimatlar doğrultusunda, İstanbul Başakşehir’deki lüks bir sitede oturan Arap asıllı vatandaşları tek tek fişledi. Wİ-Fİ Collector uygulaması vasıtasıyla burada oturan Arap asıllı vatandaşların bilgilerini toplayarak Mossad yetkilisine iletti. Verdiği bilgilerin karşılığını da ‘Bitcoin’ ödemesiyle aldı. Kenya’nın başkenti Nairobi’de Mossad yetkilileriyle buluştu ve talimatlandırıldı.

ALMANYA’DAKİ MOSSAD YÖNETİCİSİNE DİREKT BAĞLILAR

Almanya‘da bulunan A. Z. isimli ‘case officer’ la yüklü miktarda havale işlemi ve canlı kuryeyle yüzlerce Euro ve dolar alan şebekenin diğer üyeleri ise şu isimler:

*A.A.Z. 36 yaşında. 2021 içerisinde A.Z.’den 10 bin dolar canlı kurye vasıtasıyla teslim aldı.

* R.G.: 31 yaşında. 2021 yılında yaklaşık 5 bin dolar’ı havale yöntemiyle aldı.

* N.A.A.: 28 yaşında. Canlı kuryeler vasıtasıyla bu yıl yaklaşık 3 bin dolar teslim aldı.

* A.M.S.: 27 yaşında. Canlı kurye vasıtasıyla bin dolar teslim aldı.

* Y.M.A.: 21 yaşında. Canlı kuryeler vasıtasıyla bu yıl yaklaşık 3 bin dolar ödeme aldı.

* M.H.B.: 29 yaşında. Canlı kuryeler vasıtasıyla 5 bin dolar teslim aldı.
* J.H.A.: Bbu yıl 2 bin dolar havale alırken, bir diğer ajan K.M.A. ise bin 500 dolar canlı kurye ve havale yöntemiyle kendisine gönderilen parayı teslim aldı.

Mossad ajanlarını yalan makinesine tabi tutmuş

VİDEO LİNK : https://www.youtube.com/watch?v=-iAb9H4iL3M

MİT’in yakaladığı MOSSAD ajanından ‘yalan makinesi’ itirafı

İsrail gizli servisi MOSSAD’ın Türkiye’deki 15 kişilik şebekesine düzenlenen operasyonla örgütün çalışma sistemine ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı. MOSSAD’ın Avrupa ve Türkiye’de ajanlarını yalan makinesi testine tabi tuttuğu da belirlendi. Yakalanan casuslardan R.A.A. ifadesinde, ‘Oda içinde oda vardı. Bana Türkiye’de hedef şahıslarla ilişki kurmam ve bilgi almam söylendi. 28 Haziran’da Türkiye’ye döndüm.’ şeklinde konuştu.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) 15 kişilik casusluk ekibini çökertti. Örgütün çalışma sistemi yalan makinesi testi ile gözler önüne serildi. Türkiye’deki üniversitelerde özellikle savunma sanayinde görev alabilecek yabancı öğrencilerin bilgilerini MOSSAD’a servis ettikleri belirlenen casuslar 4 ilde düzenlenen operasyonla yakayı ele verdi. Üçer kişilik 5 ayrı hücrede faaliyet gösteren MOSSAD casuslarının yakalandığı operasyonda 200 kişilik MİT ekibi görev aldı.

YALAN MAKİNESİ TESTİ

Operasyon sonrasında ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. MOSSAD’ın ajanlarını yalan makinesi testine tabi tuttuğu belirlendi. Yalan testi sırasında MOSAD’la ilgili bilgileri verip vermedikleri gibi sorulara maruz kalanların sorulara evet ya da hayır cevabı verilmesi istenen testi geçemediği taktirde örgütle ilişiği kesildiği belirtildi. MOSSAD’dan gönderilen ajanların zor durumlarından yararlanılarak tekrar sisteme girmeleri sağlandığı belirtildi.

‘ODA İÇİNDE ODA VARDI’

Ayrıca yakalanan casuslardan R.A.A. ifadesinde İsrail istihbaratı yetkilileri ile lüks otellerde görüştüğünü söyledi. R.A.A. ‘Oda içinde oda vardı. Bana Türkiye’de hedef şahıslarla ilişki kurmamı ve bilgi almamı söyledi. 28 Haziran’da Türkiye’ye döndüm.’ ifadelerini kullandı.

MOSSAD operasyonu ilk değil! Casus filmlerini aratmayan ‘teşkilat’

MOSSAD operasyonu ilk değil! Casus filmlerini aratmayan ‘teşkilat’ Milli İstihbarat Teşkilatı, MOSSAD’ın 15 kişilik casusluk şebekesini önceki gün çökertti. Ancak bu ilk değil. Teşkilat son 6 yıl içinde 20’ye yakın kritik operasyona imza attı; yurtiçinde ve sınır ötesinde istihbarat servislerini, teröristleri, devlet sırlarını satanları yakalayarak adalete teslim etti.

MİT, önceki gün MOSSAD’ın Türkiye’deki 15 kişilik casusluk şebekesini çökerterek başarılı operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. İsrail istihbarat servisi MOSSAD ajanlarının farklı illerde Türkiye aleyhinde çalışmalar yürüttüğünün tespit edilmesi üzerine, MİT ekipleri düğmeye bastı. Uzun süren sıkı takiplerin ardından 4 ilde 15 MOSSAD ajanı gözaltına alındı. Ajan M.A.S., Türkiye’de okuyan Filistinli öğrenciler ve bazı STK’lar hakkında bilgileri para karşılığı MOSSAD’a gönderdiğini itiraf etti.

6 YILDA 20 OPERASYON

Terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı içeride ve dışarıda önemli başarılar elde eden MİT, yabancı ülkelerin istihbarat servislerinin faaliyetlerini engellemek için de kritik operasyonlar gerçekleştiriyor. Türkiye’nin milli savunma alanında geliştirdiği silah, mühimmat ve savunma sistemlerinin başarısı yabancı istihbarat servislerinin de faaliyetlerini artırmasına yol açtı. AKŞAM’ın açık kaynaklardan yapılan derlemede MİT, son 6 yılda 20’ye yakın kritik operasyon gerçekleştirdi. Bunlardan bazıları şöyle:

KAMA OPERASYONU: Çeçen kökenli Abdulvahid kod adlı Vahid Edelgiriev’in 2015’te İstanbul’da öldürülmesi kapsamında suikast hazırlık ekibinde yer aldıkları tespit edilen casuslar Nisan 2016’da yakalandı. Bu kişiler, Rus mahkemesince hapis cezasına çarptırılan Kırım Talar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov ile 2017’de takas edildi.

GÜMÜŞ OPERASYONU: Türkiye’de yaşayan Çeçen kökenli bir ajana suikast düzenlenmesi için R. Kadirov şebekesi tarafından Çeçen kökenli Rus vatandaşı Makharbi İsaev ve ona silah temininde yardım eden kişiler yakalandı.

AYI OPERASYONU: İstanbul’da Rus ve Çeçenistan yönetimi muhalifi Çeçen unsurlara yönelik eylem arayışında oldukları tespit edilen Rus vatandaşlarına yönelik 8 Ekim’de İstanbul ve Antalya’da eş- zamanlı operasyon yapıldı. 4 Rus, 1 Ukrayna, 1 Özbekistan vatandaşı toplam 6 kişi yakalandı.

TORNİSTAN OPERASYONU: İran istihbaratının talimatıyla 2015’te İran kolluk kuvvetlerinde binbaşı rütbesiyle görevli helikopter pilotu Ahmad Reza Khosravi’yi Van’dan İran’a kaçırmak üzere Türkiye’ye seyahat eden iki kişi yakalandı.

VORTEKS OPERASYONU: İran istihbaratının talimatıyla, Van’da sığınmacı olarak ikamet eden taarruz Helikopteri Pilotu Yarbay Mehrdad Abdarbashi’yi İran’a kaçırmak üzere evine gelen iki İran ajanı ile olayla bağlantılı 6 kişi, 24 Eylül’de suçüstü yakalandı.

Van’da sığınmacı olarak yaşayan taarruz helikopteri pilotu Yarbay Mehrdad Abdarbashi’yi kaçırmak isteyen ajanlar 24 Eylül’de MİT tarafından yakalandı.

VERTİGO OPERASYONU: İran istihbaratının talimatı ve uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Naji Sharifizindashti’nin organizasyonuyla İran/Ahvaz’ın Kurtuluşu için Arap Mücadelesi Hareketi İsveç oluşumunun başında yer alan İsveç vatandaşı Hahib Chaab’ın, İran’a kaçırılması olayında yer alan 11 kişi 2020’de tutuklandı.

PENÇE OPERASYONU: İran istihbaratının talimatı ve uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Naji Sharifizindashti’nin organize ettiği, rejim muhalifi Masoud Molavi Vardanjani cinayetiyle bağlantılı başta tetikçi Abduvahhab Koçak olmak üzere 12 kişi 2019’da tutuklandı.

DİVAN OPERASYONU: İran istihbaratı ile doğrudan irtibatlı 33 kişi Hakkari Yüksekova’da "casusluk" suçlamasıyla 2019’da tutuklandı.

MUTENİ OPERASYONU: MOSSAD ajanı Ahmad Zaid’in, Filistin ve Suriye uyruklu 15 kişiyi istihbari faaliyetlerde kullandığı tespit edildi. MOSSAD’ın kaynaklarına para transfer eden ve Türkiye’ye yönelik bilgi toplayan kişiler yakalandı.

TEMORA OPERASYONU: Dahlan Grubu ve BAE İstihbarat Servisi tarafından Türkiye’deki El Fetih ve Hamas mensupları ve faaliyetleri hakkında bilgi derlemesi amacıyla Türkiye’ye gönderilen Samer S.R. Shaban ve ona yardımcı olmak amacıyla Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yapan, Filistin Genel Muhaberatından emekli Tuğgeneral Zaki Y. M. Hasan yakalandı.

HANÇER OPERASYONU: Reyhanlı patlamasını organize eden ekip arasında yer alan ve hakkında ‘Kırmızı bülten’ ile yakalama kararı bulunan firari Yusuf Nazik, düzenlenen sınır ötesi operasyonla 2018’de Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

SINIRDA CASUS AVI: Suriye istihbarat servisi mensuplarının Türkiye’de yaşayan Suriyeli muhalif Avukat Musa Amhan’ı Ocak 2013’te yakalayarak kaçırdı. Eşgüdümlü operasyon neticesinde Amhan, kurtarıldı. Suriyeli istihbaratçı ve suç ortakları tutuklandı. Bu süreç "Sınırda casus avı" olarak da medyada yer aldı.

CEMAL KAŞIKÇI VAKASI: Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi, MİT tarafından tespit edildi. Cinayeti düzenleyen ekip ifşa edildi.

KARTAL OPERASYONU: BAE istihbarat servisi tarafından Müslüman Kardeşler hakkında istihbarat toplamak için Dubai’den İstanbul’a gönderilen, Ürdün asıllı Filistin vatandaşı Mahmoud Ayesh Alastal, faaliyetleri tespit edilerek tutuklandı.

DEVLETİN SIRLARINI SATARKEN YAKALANDI

ERGUVAN OPERASYONU: Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi’nin, milli silah "MPT-76 ve MP-5"e ilişkin gizli bilgileri satma girişiminde bulunduğu tespit edildi. Tanrıverdi suçüstü yakalandı.

BOĞAZİÇİ OPERASYONU: BOTAŞ’ın Rusya, İran ve Azerbaycan’dan ithal ettiği doğalgaz miktarına yönelik gizli bilgileri Gazprom yetkililerine aktardığı tespit edilen Bosphorus Gaz firması Genel Müdür Yardımcısı Emel Öztüre ve Serkan Özbilgin’in BOTAŞ personeli Gürcan Öz ile temas kurduğu ve bu bilgileri Gürcan Öz vasıtasıyla temin ettiği tespit edildi. Emel Öztürk, Serkan Özbilgin ve Gürcan Öz 2020’de gözaltına alındı. Bu kişilerin tutuksuz yargılamalarına devam ediliyor.

BULAŞIK OPERASYONU: Savunma sanayii alanında yürütülen faaliyetlere ilişkin devletin gizli kalması gereken bilgilerini özel firmalara aktardığı tespit edilen Deniz Kuvvetleri personeli Murat Ali Çömez ve Savunma Sanayii Başkanlığı personeli Yusuf Hakan Özbilgin ile özel sektör çalışanlarından Emre Özlük deşifre oldu. Ocak 2021’deki operasyonlarda 2 kişi hakkında siyasal veya askeri casusluk suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

MİT’TEN KERKÜK’TE DERİN OPERASYON

MİT ve TSK, 8 Ekim’de Kerkük’te PKK’ya ortak operasyon düzenledi. Terör örgütünün sözde kadın sorumlusu Şilan Goyi kod adlı Taybet Bilen yanındaki 2 teröristle öldürüldü. MİT’in bu operasyonu, Kerkük kırsalında, sınırdan 170 kilometre derinlikte yapılan ilk operasyon oldu. Örgütün kadın yapılanması YJA Star ve PAJK bünyesinde sözde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren ve Gara’daki kadın teröristlerden sorumlu olduğu belirlenen teröristin 2004-2007 arasında Gabar’daki eylemleri organize ettiği, 2013’te Suriye’de YPG’ye katılanları belirlediği ve Kobani ile Kamışlı’da faaliyetler yürüttüğü tespit edildi.

Bari bu sefer ders olsun mu ????

Geçtiğimiz hafta çok önemli bir haber düştü önümüze. Milli İstihbarat Teşkilatı, İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’ın Türkiye’deki 15 kişilik ağını çökertti. Bu aslında pek alışık olduğumuz bir haber örneği değil. Detaylarını Yeni Şafak manşetten yayınladı. MİT’in yaptığı operasyonlar, böylesine tafsilatlı olarak medyada yer almazdı. MOSSAD’a yönelik operasyonun detaylarını ise aksiyon romanı gibi okuduk. MİT son bir aydır yabancı istihbarat örgütlerinin Türkiye’deki ağlarını açığa çıkarmakla gündemimizde. İçinde bulunduğumuz Ekim ayında önce; “siyasi ve askeri casusluk” faaliyetlerinde bulunduğu tespit edilen altı Rus ajanın yakalandığını öğrendik. Sonra da Van’da, İranlı eski bir askeri ülkelerine kaçırmak isteyen ikisi İran ajanı 8 kişi, MİT ve Emniyetin ortak operasyonuyla suçüstü yakalandı. Van’daki suç üstü operasyona dair görüntüleri bir kaç gün önce tüm Türkiye ve İran izledi. Bu elbette bir gövde gösterisiydi. MİT, Türkiye’nin bulunduğu ve bulunacağı masalara yeni kartlar açarken, yabancı istihbarat örgütlerine de ‘istihbarat çarklarınıza çomak soktuk, ensenizdeyiz,’ mesajı verdi elbette. Burada hiç uzmanı olmadığım istihbarat konularında ahkam kesmek gibi bir niyetim yok. Fakat MOSSAD’ın Türkiye’deki ağına yönelik operasyon, sonuçları itibari ile binlerce sosyal medya kullanıcısını da etkiledi.

DEPREM WHATSAPP GRUPLARINDA YAŞANDI

Şöyle… MİT’in deşifre etmesi ile tutuklanan MOSSAD şebekesi, savunma sanayii ve Türkiye’deki Filistinlilerle ilgili istihbarat topluyormuş. Tutuklanan İsrail ajanları arasında Filistinli öğrenciler de vardı. İşte onlardan biri bizi çok alakadar etti. Yaklaşık 50 gün önce kayıp ilanı verilen, hakkında sosyal medyada etiketler açılan, bulunması için kampanyalar düzenlenen Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi Filistinli Muhammed Salhab’dan bahsediyorum. Sosyal medyada çok fazla konuşuldu ama asıl deprem WhatsApp gruplarında yaşandı. Çevremdeki herkes Muhammed Salhab’ın MOSSAD ajanı olduğuna dair haberleri birbirine gönderiyor günlerdir. Peki neden, tanıyorlar mı onu? Yok! Lakin sosyal medyadaki etiket çalışmalarına destek vermişlerdi. Doğru ya, MOSSAD, Türkiye’de okuyan Filistinli tıp öğrencisini gündüz gözü gri bir minibüse bindirip kaçırmıştı. Bu bilgi üzerine; duyarlı olan, vicdanlı olan, İsrail’in fırsatını bulunca bir Filistinliye neler yapabileceğini gayet iyi bilen hemen herkes Muhammed Salhab için ortalığı ayağa kaldırmakta bir sorun görmedi. Zaten o etikete atılan çok sayıda tweet de en insani haliyle duruyor. Çok sayıda FETÖ’cü etiket üzerinden ihanetlerini meşrulaştırmaya çalışsa da, tweetleri kimin hangi saiklerle yazdığı gayet belli oluyor.

SADECE HALKINA İHANET ETMEDİ

Tweetlerin büyük bir kısmı masum, insani ama #DrMuhammedeNeOldu etiketinin amacı hiç de öyle görünmüyor. MİT’in takibindeki MOSSAD ajanlarından bazıları için emniyete kayıp başvurusu yapıldığı, böylece daha kolay çalışmalarının sağlandığını operasyona dair haberlerde okuduk. Bu ne demekti? Operasyonları yakından takip eden bir gazeteci arkadaşım, MİT’in sorguladığı ajanların daha fazla konuşmadan cezaevine gönderilmesi için bir baskı ortamı oluşturulmak istendiğini Twitter’daki etiketin de bu amaca hizmet ettiğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti böyle bir baskıyı ciddiye almadı elbette ve “aradığınız doktor İsrail ajanı çıktı” diyerek farklı bir mesaj verdi; sosyal medya duygularınızla, hassasiyetlerinizle, duyarlılığınızla, vicdanınızla oynadı. Evet öyle. Sosyal medya bir kez daha sıradan kullanıcılarını tuzağa düşürdü. Bu tuzağı da öyle görünüyor ki MOSSAD kurguladı. Muhammed Salhab sadece halkına ve imkanlarından faydalandığı Türkiye’ye ihanet etmedi. Türk halkının Filistin hassasiyetine çok büyük zarar verdi. Kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Hatta geriye dönük olarak ‘acaba’ bile dedirtti.

BU SEFER DERS OLSUN

Bu ihanet, bizlerin Filistin davasına olan desteğimizi zayıflatmamalı elbette. Fakat sosyal medya üzerinden uğradığımız hayal kırıklığı bu sefer hepimize büyük bir ders olmalı. Her etikete, her çağrıya, her ilana sorgulamadan, arkasına önüne bakmadan müdahil olmak da sosyal medya bağımlılığının bir parçası oldu. Özellikle de kamuoyunda itibarı olan, takipçi kitlesini etiketlere yönlendiren, “O yazdıysa gerçektir. Kesin MOSSAD kaçırmıştır” dedirtecek hesaplar da düşüyorlar bu tuzaklara.

BİR ANDA HAYATIMIZA GİRİYORLAR

Tekil sosyal medya kullanıcıları, toplumsal olaylara, vicdani gerekçelerle verdikleri tepki ile de sınandıklarını görmüş oldu bu olayda. Teyit bekleyen durumlarda nereden geldiği belli olmayan yönlendirmelere kapılmadan önce bir değil çok kez düşünülmesi gerektiği ortada. Birileri sizin kişisel ve gerçek hesabınızdan, vicdanınız, haklı tepkileriniz, duyarlılığınız üzerinden hesap yapıyor olabilir. Özellikle de kriz anlarında bir anda hayatımıza giren, sosyal medyada kısa sürede haber kaynağı haline gelen kişiler hakkında bundan sonra daha şüpheci olacağımız kesin gibi.

FERHAT ÜNLÜ : Mossad ‘gizli protokol’ü çiğnedi

Saha operasyonlarının gerçekliğine uygun olduğu için gelmiş geçmiş en iyi istihbarat ve suikast filmlerinden biri olan Steven Spielberg imzalı Münih’te Mossad’ın mali işler sorumlusu, yurt dışına operasyona gönderdiği suikast hücresinin saha operasyon sorumlusu (case officer) işte böyle diyordu: "Faturaları istiyorum."
Mali sorumlu, henüz çiçeği burnunda bir devlet olan İsrail’in sağa sola saçacak parası olmadığı mesajını vermek için böyle diyordu.
SABAH’ın dört gündür ulusal ve uluslararası medyanın gündemine bomba gibi düşen haberlerinde deşifre edilen 15 kişilik Mossad casusluk şebekesi de paranın izi takip edilerek çökertildi. Haberciliğin yanı sıra istihbaratın yazılmamış o meşhur kaidelerinden biri olan "Parayı ve kadını takip et" ilkesi gereğince…
Abdurrahman Şimşek, son yılların en büyük operasyonlarından birinin ayrıntılarına Ankara‘da bir ay süren kapsamlı araştırma sonucunda erişti. İşin arka planında büyük bir habercilik emeği var
Milli İstihbarat Teşkilatı‘nın Mossad (Mossad, İbranice’de enstitü anlamına gelir, bir kısaltma değildir, o yüzden yaygın kanaatine aksine büyük değil, küçük harfle yazılır) üçer kişilik beş hücreden oluşan şebekesini çökerttiği operasyon da ilk hücrenin bir yıl önce tespit edildiği göz önüne alınırsa uzun soluklu, hassas bir emeğin ürünü.
Bu köşenin yakın takipçileri 10 gün önce ‘Rusya‘nın Kama nostaljisi’ başlıklı yazımda anlattığım operasyonun "Ortalık karışacak, önceden haberdar olun" anlamına geldiğine sezmişlerdi.
Son gelişmelerin en dikkat çekici noktalarından biri; hem Rusya’nın dördü Rus, biri Ukrayna, diğeri de Özbekistan vatandaşı olan altı ajanının yakalandığı operasyona (Bunlar ülkemize Çeçen muhaliflere yönelik bir suikast için gelmişlerdi) hem de İsrail gizli servisi Mossad’a yönelik operasyona verilen isimlerin özellikle seçilmiş olması.
Rus istihbarat, daha doğrusu suikast hücresine yönelik operasyona ‘Ayı Operasyonu’ adı verildi. Ayı, Rusya’nın gayriresmi simgesi. Ruslar’da ayı, Türkçe’deki aslan muadili bir anlama gelir, yani hakaret değil, bilakis övgüdür
Mossad’a yönelik operasyonun adı ise Muteni. Önemli, itina edilen anlamına gelen bir kelime. Bu operasyonda çökertilen 15 kişilik istihbarat şebekesinin saha istihbarat sorumlusunun adı ise İsrail pasaportu hamili Mossad mensubu Ahmad Zaid.
Kremlin Sözcüsü Dmirty Peskov, perşembe günü Rusya casuslarının tutuklanmasıyla ilgili bir soru üzerine "Samimi söylüyorum, bilmiyorum. Şayet Rusya vatandaşları tutuklandıysa Türk tarafı diplomatik misyonumuzu bilgilendirmeliydi" demiş. Aslında biliyorlar, ama tecahülüarif (edebiyatta bilip de bilmezlikten gelmeye verilen isim) yapıyorlar.

İSRAİL’İN STAJYER CASUSLARI
Size asıl bomba bilgiyi aktararak yazıyı toparlayayım. (Ayrıntılar yazının internet versiyonunda olacak.) İsrail’in istihbarat yetkilileri, MİT’in Mossad şebekesini çökerttiği operasyondan sonra epey mahcup olmuşlar. Hem elemanları yakalanıp deşifre olduğu, hem de olayı sağır sultan bile duyduğu için… ‘Karizmaları fena çizildi’.
Ama bunun bir sebebi daha var. Mossad, bir süre önce Türkiye’de operasyon yapmayacağına dair Milli İstihbarat Teşkilatı’na güvence vermiş. Yani Rusya ile beş yıl önce yapılan zımni centilmenlik anlaşmasının daha resmi olanı, büyük bir masanın etrafında toplanmış istihbarat yetkililerince Türkiye ile İsrail arasında yapılmış. Ne var ki İsrailliler bu anlaşmaya, gizli protokole (Akla hemen ünlü casusluk romanları yazarı Frederick Forsyth’ın Dördüncü Protokol adlı romanı akla geliyor) uygun davranmadılar. Edindiğim bilgiye göre bunun da mahcubiyetini yaşıyorlarmış.
28 Nisan 2019 tarihli ‘Körfez’in stajyer casusları’ başlıklı yazımda rahmetli MİT yöneticisi Osman Nuri Gündeş’in, ölümünden bir süre önce yaptığımız bir röportajda bana söylediği şu cümleye atıf yapmıştım: "Yabancı ülkelerin casusları Türkiye’ye staj yapmaya gelirlerdi."
Gerçekten de İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde pek çok hasım gizli servis karşı karşıya gelirdi. Türkiye en azından NATO üyesi olan ülkelerin gizli servislerine göz yumardı. Artık bu dönem geçmişte kaldı. Türkiye, hiçbir gizli servisin staj ya da operasyon sahası değil artık.
Ve centilmenlik anlaşmalarına sadık kalmayan her istihbarat örgütü (örgütsel faaliyet yürütenlere teşkilat değil, örgüt demek lazım) MİT’in kontr-espiyonaj taramasına bir şekilde takılacaktır.
Hele de yapılan gizli protokole aykırı davranan ve istihbarat işinde ancak stajyer olabilecek kişileri kullanan Mossad gibi örgütler…

Türkiye’de tutuklanan Mossad ajanlarıyla ilgili İsrail Savunma Bakanı neler söyledi

İsrail Knesset’in Dışişleri ve Savunma Komitesi başkanı 23 Ekim’de (Cumartesi) Türk basınında yer alan haberlerin doğru olmadığını belirtti. Savunma Başkanı Türkiye’de tutuklanan 15 kişi için “15 kişinin Mossad ile bir bağı yok. Yani ajan değil” dedi.

Mossad istihbarat teşkilatının eski müdür yardımcısı MK Ram Ben-Barak da Türk hükümetinin istihbarat "başarılarını" göstermeye istekli olduğunu ve bunun da zaman zaman yanlış bilgilerin yayınlanmasına neden olduğunu ileri sürdü. Eski müdür yardımcısı, İsrail kanalına verdiği demeçte, "Yayınlanan isimlerin hiçbiri İsrail casusu değildi" ifadelerini kullandı.

Ancak Sabah gazetesi Mossad için casusluk yaptığı iddia edilen 15 kişiye ilişkin bilgiler vermeye devam etti. Gazete haberlerinde tutuklanan kişilerin ifadelerine ilişkin bilgiler verirken haberlerini de sürdürdü. Gazete son haberinde tutuklanan kişiler arasında yer alan R.A.A’nın ifadesini haber yaptı. Haberde, İsrail istihbaratından “Mahir” isimli kişinin Hırvatistan’a vize başvurusu yapmasını söylediğini belirterek, “Anlaşmalı ofislerinin olduğunu, oradaki tanıdıkları vasıtasıyla vizeyi çıkartabileceklerini söyledi” dedi. Vizesini aldıktan sonra Hırvatistan’a gittiğini anlatan R.A.A, “Girdiğimiz otel odasında koruması vardı, üzerimi aradı. Odanın içinde oda vardı. Bana Türkiye’deki hedef şahıslarla ilişki kurmamı ve bilgi almamı söyledi. 28 Haziran’da Türkiye’ye döndüm" ifadelerini kullandı.

Rafael Sadi
Odatv.com

El Ahbar : Filistin direnişi MİT’e yardım etti

Irkçı İsrail rejimi hesabına casusluk yapan Arapların MİT tarafından yakalanmasına Filistinli direniş gruplarının yardım ettiği bildirildi.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, MİT ile Filistinli direniş gruplarının işbirliği sayesinde Türkiye’de ırkçı İsrail rejimi hesabına casusluk yapmakla suçlanan çok sayıda kişinin yakalandığını bildirdi.

Hükümet yanlısı Sabah gazetesi, geçtiğimiz hafta “Mossad casuslarına MİT operasyonu: 15 kiralık casus” başlıklı haberinde ırkçı İsrail rejimi hesabına casusluk yapan ve tamamı Arap olan 15 kişinin MİT’in operasyonu sonucu yakalandığını bildirmişti.

Sabah’ın haberinde söz konusu şebekenin “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili özel bilgileri para karşılığında Mossad’a ilettiği” ve “Türkiye’nin, ülkemizdeki İsrail muhalifi Filistinlilere ne tür imkân ve kolaylıklar sağladığına ilişkin bilgi topladığı” bildirilmişti.

El Ahbar gazetesi, konuyla ilgili haberinde Filistin direnişinin, işgalci İsrail rejimi liderliğinde Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin Özerk Yönetimi ve Muhammed Dahlan grubunun casusluk faaliyetlerine karşı Türkiye ile işbirliği yapmasının şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Bunların Türkiye topraklarındaki Filistinliler, özellikle de direnişe yakın kimseler hakkında istihbarat toplamaya çalıştıklarını belirten el-Ahbar gazetesi, Filistin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde Filistin direniş gruplarının Türk yetkililerle yaptığı işbirliği ve verdiği bilgiler sayesinde birçok komplonun etkisiz hale getirildiğini ve çok sayıda casusun yakalandığını bildirdi.

Haberde yakalanan kişilerin tamamının İsrail rejimi istihbarat servisi için çalıştığından haberdar olmadığı, bunlardan bazılarının “Filistinlilerin durumunu incelemek ve onlara yardım etmek isteyen Avrupa Birliği” tarafından işe alındıklarını sandıkları ifade edildi.

Diğerlerinin ise ırkçı İsrail rejimi istihbaratı için çalıştıklarını bildiklerini belirten gazete, ırkçı rejimin Türkiye’de ikamet eden yabancıların yaşadığı maddi sıkıntılardan yararlanarak onları Filistin direnişi ve önde gelen liderleriyle irtibatlı kişiler hakkında bilgi toplamak için kullandıklarını bildirdi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s