YARGI DOSYASI : BARIŞ PEHLİVAN’A MENZİL TARİKATINI YAZDIĞI İÇİN SORUŞTURMA AÇILDI


BARIŞ PEHLİVAN’A MENZİL TARİKATINI YAZDIĞI İÇİN SORUŞTURMA AÇILDI

Gazeteci Barış Pehlivan hakkında, Jandarma’daki Menzil tarikatı örgütlenmesine yönelik kaleme aldığı yazı nedeniyle soruşturma başlatıldı.

24-10-2021

Barış Pehlivan, 9 Eylül’de Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan ‘Menzil’in şok mangası’ başlıklı yazasında emekli gazi Üsteğmen Erhan Kaleli’nin Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nin (JSGA) sözlü mülakatlarında torpil yapıldığını ve Menzil başta olmak üzere tarikatların Jandarma teşkilatına sızdığı yönündeki iddialarını kaleme almıştı. Yazısında iddiaları gündeme getiren Kaleli’nin yaşadıklarını da anlatan Pehlivan, yetkililere torpil ve Menzil örgütlenmesiyle ilgili soruşturma açılıp açılmadığını sormuştu.

Söz konusu yazının ardından Pehlivan hakkında, Jandarma Genel Komutanlığı’nın şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘hakaret’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Soruşturmayla ilgili ifade veren Pehlivan, “FETÖ’nün devlet içerisinde yaptığı kumpasları ve örgütlenmeyi birçok kez belgeledim. Bunun bedelini 19 ay Silivri Cezaevi’nde yatarak ve defalarca ölümle tehdit edilerek ödedim. Zamanında benim yazdıklarımı dikkate almayan ve beni cezalandırma yoluna giden siyasi iktidar, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yazdıklarımı tekrarlamaya başladı. Ben böylesi ifadeleri birçok kez FETÖ’cü polis, hâkim ve savcılara verdim. Görüyorum ki, benzer süreç bir tekrar yaşanmaktadır. Polis Akademisi’nin 2017 raporuna ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın raporuna ve hatta devletin diğer güvenlik raporlarına bakılsa, Menzil örgütlenmesinin amaçlarını ve 15 Temmuz sonrası boşalan koltuklara başka tarikatların yerleşmeye çalıştığını savcılık makamı da görebilir” ifadelerini kullandı.

LİNK : https://gazetemanifesto.com/2021/reuters-10-buyukelciyle-ilgili-yumusama-mumkun-470337/

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s