PENTAGON DOSYASI : ABD ÇUVALLAMIŞ !!!!


ABD ÇUVALLAMIŞ !!!!

İşgalci ABD’nin Afganistan’da yaşadığı büyük hezimet tarihe kazınmış durumda. ABD’deki önde gelen 4 büyük istihbarat şirketinin gizli raporlarını inceleyen Wall Street Journal, bu istihbarat teşkilatlarının Afganistan’dan çekilme konusunda kapsamlı raporlar üretmesine rağmen Taliban’ın bu kadar hızla iktidara gelişini tahmin bile edemediğini ortaya koydu.

İşgalci ABD Afganistan’da üzerinden uzun yıllar geçse dahi unutamayacağı büyük bir hezimet yaşadı. Hem askeri hem de istihbarat açısından dünyanın bir numarası olduğunu iddia eden işgalci ABD’nin, 20 yıl boyunca milyarlar harcayarak donattığı Kabil yönetiminin, Taliban karşısındaki ani yenilgisini tahmin edemediği Wall Street Journal’ın (WSJ) tarafından bir kez daha ortaya konuldu.

Wall Street Journal’ın, ülkenin önde gelen 4 istihbarat teşkilatı raporlarının gizli özetlerine ulaşarak hazırladığı haberde, Amerikan istihbarat birimlerinin Afganistan’daki gelişmelere ilişkin dağınık ve farklı öngörülerde bulunduğunu yazdı. Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA), Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi ve Dışişleri Bakanlığı istihbarat bürosunca hazırlanan raporlara göre, işgalci ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesinden önce Taliban’ın ülkeyi hızlı şekilde ele geçireceğinin tahmin edilemediği kaydedildi.

HİÇBİR ÖNGÖRÜLERİ TUTMADI

Raporların, Afgan hükûmeti ve ordusunun işgalci ABD desteği olmadan Taliban’a karşı ne kadar dayanabileceği konusunda farklı değerlendirmeler ortaya koyduğu ve bu konudaki öngörülerde tamamen başarısız olduğu ifade edildi. Haberde, ABD yönetiminin, Nisan 2020-Ağustos 2021 döneminde yazılan yaklaşık iki düzine istihbarat raporunda yer alan Afgan güvenlik güçlerinin ve hükûmetinin ABD askerinin ayrılmasından sonra bir süre dayanabileceği varsayımları üzerine çekilme planları yaptığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Gazeteye açıklama yapan üst düzey resmi bir yetkili, “İstihbarat teşkilatlarının Afganistan konusunda “karmaşık bir tablo” sunduğunu kabul ederken, “Yönsel olarak, işlerin kötüye gideceği konusunda ise hepsi haklı çıktı. Onlar kâhin değiller.” ifadeleri ile kendilerini haklı çıkarmaya çalıştı. İlgili teşkilatların sözcülerinin ise habere yorum yapmaktan kaçındığı kaydedildi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s