SAĞLIK DOSYASI /// ERCAN CANER : Akıllı Denge Ayakkabısı


ERCAN CANER : Akıllı Denge Ayakkabısı

TEKNOLOJİ – 3 Kasım 2021 23:50A A

Yaşlılarda düşme sıktır. İyi bilinen risk faktörlerinin başında ilaç kullanımı gelir. Özellikle çoklu ilaç kullanımı ve psikotrop ilaçlar bu riski belirgin artırır. Bilişsel etkilenmeler, önceden var olan denge problemleri, sarkopeni dediğimiz yaşa bağlı kas kitlesi kayıpları, başta sersemlik, işitme ve görmenin azalması önemli düşme risklerindendir. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Necioğlu Örken.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 03 Kasım 2021

Yaşlı insanların hastaneye yatmalarının ana nedenlerinden bir tanesi, düşmelerine neden olan denge eksikliğidir. İstatistiklere göre ABD’de her yıl, 65 yaş üstü her üç kişiden biri, 72 yaş üstü iki kişiden biri düşmektedir. Düşen yaşlı insanların ABD sağlık sistemine maliyeti ise yılda 75 milyar dolardır.

Yeni akıllı teknolojiler ve nesnelerin interneti, sağlık ve sıhhat alanında giderek daha önemli bir rol oynamakta ve yeni sağlık hizmet konseptlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Yürüme yeteneği bir insanın sağlıklı yaşayabilmesi için temel bir gereksinimdir. Yaşlanma süreciyle birlikte yaşlılarda biyolojik, psikolojik, fizyolojik olarak gerilemeler meydana gelmekte, günlük yaşam faaliyetleriyle ilgili problemler yaşanmakta ve fonksiyonlarda gözle görülür yetersizlikler ortaya çıkmaktadır.

Yürüyüş bozukluğu birkaç hastalıkta görülen ortak bir semptomdur ve günlük yaşamdaki faaliyetleri olumsuz etkilemektedir. Parkinson, çoklu doku sertleşmesi (MS – Multiple Sclerosis), beyin felci (Cerebral Palsy), romatizma, kireçlenme omurilik bozuklukları ve kas erimesi gibi hastalıklar yürüme bozukluklarına neden olmaktadır. Örneğin Parkinson hastalarında; yavaş ve kısa adım, dönme bozuklukları, ayakta duruş bozuklukları, denge sorunları ve düşmeler görülebilir.

İsrail merkezli B-Shoe Technologies Ltd şirketi kurucu ve CEO’su Abraham Stamper ve diğer kurucular Yonatan Manor ile Aharon Shapira, yaşlı insanların düşmesini engelleyen bir ayakkabı geliştirmiştir. Elbit Systems ARGE bölümünde uzun yıllar çalışan Stamper geliştirdiği ayakkabıya B-Shoe (Balance Shoe – Denge Ayakkabısı) adını vermiştir.

Şirket akıllı ayakkabı üzerine yerleştirdiği akıllı algoritmaların dengesizlik durumunu algıladığını ve ayakkabının reaksiyon göstererek düşmeyi engellediğini iddia etmektedir. Akıllı ayakkabılar üzerine basınç sensörleri, hareket tertibatı, mikro işlemci, şarj edilebilir bir batarya ve akıllı algoritmalar entegre edilmiştir. Giyen kişinin dengesini kaybettiği algılandığında hareket cihazı devreye girerek ayakkabıyı hassas bir şekilde geriye doğru kaydırmakta ve kişinin düşmesini engellemektedir.

Fiyatı 10.000 ABD doları civarında olan B-Shoe ayakkabıları, normal ayakkabı görünümündedir. Giyen insan dengesini kaybettiğinde algılar ve otomatik olarak bir bacağı geriye atarak, özellikle yaşlı insanların tehlikeli şekilde düşmelerini engeller.

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s