DEMOKRAT PARTİ DOSYASI : ADNAN MENDERES’İ BİR DE BENDEN DİNLEYİN :


ADNAN MENDERES’İ BİR DE BENDEN DİNLEYİN :

Erdoğan: CHP’nin Menderes’i nasıl idam ettiğini iyi biliriz:

LİNK : http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/erdogan-chp-nin-menderes-i-nasil-idam-ettigini-iyi-biliriz-h112835.html

O günleri yaşamış bir kimse olarak ben de iyi bilirim Adnan Menderes’in idam edilme olayını.

Erdoğan asılmayı Menderes’ten misli ile fazla hak etmektedir !…

Üstelik, Menderes tüm kusur ve hatalarına rağmen vatan topraklarını satmamıştı ve milletin parasını çalmamıştı Erdoğan gibi.

Bugün Erdoğan ne ise 1950 – 1960 arası Menderes de o idi. Erdoğan Menderes zihniyetinin devamıdır. 15 Temmuz Dandik Darbesinin bizzat Erdoğan’ın eseri olması gibi, 6-7 Eylül Olayları da doğrudan doğruya Adnan Menderes’in milleti ikiye bölüp, kendi makamını güçlendirmek uğruna planlayıp uygulatmış olduğu çok kötü bir senaryo idi.

Bugün Erdoğan milleti nasıl “Dindar ve Dinsiz” diye ikiye ayırıyor ise o günlerde de Menderes “Demokratlar ve Komünistler” diye ayırmıştı. Demokrat olanları teşvik etmek için “Vatan Cephesi” diye bir “Cephe!…” bile kurmuştu. Bu cepheye kaydolanların listesi radyo ana haber saatlerini takiben dakikalarca okunurdu. Yani Menderes milleti fiilen cephelere ayırmış idi.

Adnan Menderes, Türkiye’yi kucağa oturtmayı öngören Marshall Yardımlarının yürürlüğe girmesini takiben ABD’nin iktidar kıldığı Demokrat Parti’nin başbakanı idi.

27 Mayıs ihtilali öncesini, ihtilalin kendisini ve sonrasını an be an, hem de Ankara’da yaşamış bir kimse olarak söylüyorum; Adnan Menderes hükümeti ihtilali çoktan hak etmişti ve ettiğini de buldu.

İdam edilmesi yerinde bir karar değildi, o ayrı…

Bilenler bilir, Adnan Menderes gücünün zirvesinde iken, içinde bulunduğu THY uçağı, 17 Şubat 1959’da, Londra yakınlarında bir kırsal alana düşmüş, uçak paramparça olmuş, yolculardan onlarcası ölmüş, onlarcası da yaralanmıştı. Adnan Menderes ise bu uçaktan, mucizevi bir şekilde, nerede ise sıyrık bile almadan sapasağlam kurtulmuş idi. O zaman da aziz (M)illetimiz bu olayı Menderes’in Allahın sevgili kulu olmasına, hatta daha da ötesine bağlamıştı. Ben ise “Adamın daha beter çekeceği var Allah bu nedenle canını almadı” demiştim!…

Son derece utanç verici ve elim 6-7 Eylül olayları sırasında Ankara Kolejinde lise öğrencisi idim. Babam, ortağı olan Sabuncakis’in Ankara, Ulus’daki çiçekçi dükkanını yönetmekte idi. O gün, dükkanın önünde, aniden bir güruh belirdi; 15 Temmuz olaylarındakine çok benzer bir şekilde. "Rumlara ölüm !…" diye bağırıyorlardı ve ellerinde büyük taşlar ve sopalar vardı. Ulus’da arasanız taş bulamazdınız; belli ki hazırlıklı gelmişlerdi. Rahmetli babam olayı anlatırken, çok korkmuş olduklarını ve dükkanda bir tane dahi gayri müslim olmadığı halde neden böyle bağırdıklarını anlamadığını söylemişti defaatle. Hemen çok yakındaki polis karakoluna telefon etmiş babam ama polis çok geç gelmiş, kasten. Vitrin camını kırmışlar ama cana zarar verememişler Allahtan.

Bu olaydan sonra babam (korkusundan) Sabuncakis’den ayrılıp, meydandaki Atatürk heykelinin tam arkasında kendi dükkanını açtı, kız kardeşimin ismini vererek; Müge Çiçekevi.

Bu tarihten yıllar sonra, 1971’de ABD’de Syracuse Üniversitesi’nde devlet bursu ile işletme master’i öğrenimi görürken down town’da bir “World Fair” açıldı. Bu fuara değerli arkadaşımız Nur Ener’in katkıları ile Türkiye de katılmıştı. Tam bizim pavyonumuzun karşısında da Yunan pavyonu vardı. İki bey geldi, orta yaşlı, takım elbiseli, kravatlı idiler. Bu dikkatimizi çekmişti çünkü ortalıkta böyle adam pek göremezdiniz. Bunlar 6-7 Eylül olayları sırasında canlarını kurtarmak için ABD’ye kaçabilmiş İstanbullu Rumlar idi. Yani, en az bizim kadar Türktüler. Tam karşımızdaki Yunan pavyonuna hiç bakmadan doğruca bize gelip “Memleket ne durumda ?” diye sordular. Önce sarılıp öpüştük sonra da konuştuk uzun uzun.

Tarih sadece aptallar için tekerrürden ibarettir!…

Aydın Uluçam

LİNK : http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/turkiye/817555/Haldun_Dormen_6-7_Eylul_olaylarini_yildonumunde_anlatti__Tum_Beyoglu_yanik_kokuyordu.html

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s