SİLAH ENDÜSTRİSİ DOSYASI /// ERCAN CANER : Afganistan’da Bırakılan ABD Silahları


ERCAN CANER : Afganistan’da Bırakılan ABD Silahları

SAVUNMA – 11 Eylül 2021 12:34A A

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisine göre ABD ordusu, 4,000 dereceye kadar sıcaklığa ulaşan termal el bombalarıyla silah ve donanımı kullanılmaz hale getirmiştir.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Eylül 2021

Pentagon tarafından ‘‘kullanılamaz’’ hale getirildiği iddia edilen bir Humvee zırhlı aracıyla devriye gezen Taliban terör örgütü militanları, 31 Ağustos 2021. Fotoğraf: Hoshang Hashimi/AFP via Getty Images

Defense One haber sitesinde, 10 Eylül 2021 tarihinde paylaşılan Patrick Tucker imzalı ‘‘Afganistan’da Bırakılan Donanım ABD’nin Sırlarını Nasıl Açığa Çıkaracak’’ başlıklı yazıda; çalışmaz duruma getirilmesine rağmen Afganistan’da bırakılan ve şimdi Taliban’ın eline geçen donanımın, ABD’nin silah imal ve kullanım yöntemlerini açığa çıkaracağı yönündeki endişeler dile getirilmiştir.

Tucker yazısında, Afganistan’da 20 yıldır sürmekte olan savaşın nihai kazananının Çin olabileceği ve ABD ordusunun çekilmesi nedeniyle ülkede bırakılan hava araçları ve zırhlı araçların Çin’in eline geçeceği ve Çin’in ABD’nin en önemli savaş araçlarının nasıl imal edildiği ve kullanıldığı bilgisine erişeceğini ifade etmiştir.

Manşetlerde yer alan Taliban hava kuvvetleriyle ilgili haberlerin sorunun ne kadar büyük olduğunu yansıtmadığını ifade eden Tucker, özellikle komuta kontrol ve haberleşme donanımı konusundaki endişelerini ifade etmekte ve artık Taliban’ın elinde olan bir C-130 uçağında bulunan telsizler ve iletişim donanımlarının hasım bir ülke tarafından birer birer sökülebileceğinin altını çizmektedir.

Humvee aracının Taliban’a bırakılmasının, üzerinde bulunan ve ABD’ye hasım ülkelerin eline geçmesinin istenmediği telsizler, teknolojiler ve kripto sistemlerinin bütün kuvvetli ve hassas taraflarının öğrenileceği anlamına geldiği vurgulanan yazıda, özellikle el yapımı patlayıcı düzeneklerin tespitinde kullanılan elektronik karşı koyma sistemlerinin altı çizilmiştir.

Yazıda Taliban’ın Çin ile olan ilişkilere verdiği öneme ve bu ülkenin Taliban’a vermeye başladığı milyonlarca dolar yardıma dikkat çekilerek, Çin’in elde ettiği teknolojiyi kendi silahları ve taktiklerini geliştirmek maksadıyla kullanabileceği ve ABD silah sistem ve donanımının zayıf taraflarının hasım bir ülke tarafından öğrenilmesinin gelecekte ABD askerlerini tehlikeye sokacağı endişesi de ifade edilmiştir.

Taliban terör örgütü militanları ABD tarafından bırakılan C-130 nakliye uçağı(solda) ve C-208 modeli hafif nakliye uçağı. Kaynak: Sky News ve Nabih Bulos/LA Times

Çeşitli kaynaklarda yer alan bilgilere göre ABD ordusu tarafından Taliban’a bırakılan silah ve donanım arasında 2.000’den fazla zırhlı araç, aralarında UH-60 Black Hawk ve keşif/taarruz helikopterleri de olan 40 kadar hava aracı ve ScanEagle modeli insansız hava araçları bulunmaktadır.

İddialara göre 50 kadar hava aracı da sığınma talebinde bulunan pilotlar tarafından Özbekistan’a götürülmüş, Taliban ise pilotları infaz kampanyası başlatmıştır.

ABD ordusu tarafından Afganistan’da bırakılanlar; soldan sağa AC-208, UH-60 Black Hawk ve kullanılmamış mühimmat. Kaynak: Sky News

ABD tarafından Afganistan ordusuna verilen ve şimdi Taliban terör örgütünün eline geçtiği öne sürülen silahlar arasında 600.000 piyade silahı, 162.000 haberleşme cihazı ve 16.000 adet gece görüş cihazı da bulunmaktadır.

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s