MİT DOSYASI /// Eski MİT’çi Mehmet Eymür, Yeşil’i böyle anlattı : Gurur duyulacak üç operasyonda görev aldı


Eski MİT’çi Mehmet Eymür, Yeşil’i böyle anlattı : Gurur duyulacak üç operasyonda görev aldı

T24 yazarı Tolga Şardan, eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün MİT bünyesinde başlatılan soruşturma kapsamında Şubat 1998’de verdiği ifadeden Yeşil’i anlattığı bölümleri aktardı.

Halkweb’i Google’dan takip et

14 Kasım 2021

İşkence itiraflarının yanı sıra ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’a ilişkin sözleriyle yeniden gündem olan eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün ABD’de verdiği ifadede, Yeşil’i işaret ederek, “Üç önemli operasyonda görev aldı” dediği görüldü.

Faili meçhul cinayetlerle çok kez gündeme gelen ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ilk kez 1973’de Elazığ’da MİT ile tanıştı ancak 1985’te MİT’ten uzaklaştırıldı. Yıldırım, Eymür’ün Kontrterör Merkezi Başkanı olarak yeniden MİT’e dönmesinden bir yıl sonra MİT’e geri döndü. Yıldırım’ın en son görüldüğü yer ise Eymür’ün makam odası oldu.

T24 yazarı Tolga Şardan, Başbakanlık raporunda MİT’te Mahmut Yıldırım’ın faaliyetlerini araştıran MİT mensubu beş müfettişin hazırladığı soruşturma raporundaki bilgilerin bir kısmını okuyucuya aktardı.

EYMÜR’ÜN ABD’DE VERDİĞİ İFADE DE YEŞİL VAR

Şardan’ın aktardığına göre; MİT bünyesinde başlatılan soruşturma kapsamında Şubat 1998’de görevli bulunduğu ABD’nin başkenti Washington’dan ifade veren Eymür, şunları söyledi:

“(…) 1994 yılında İstihbarat Başkanlığı’nda görevli Ş.E. adlı mensubumuz bana gelerek Yeşil lakaplı Mahmut Yıldırım isimli, eski bir elemanın benimle görüşmek istediğini, operasyonel faaliyetlerde yetişmiş ve çalışmalara faydalı olabilecek bir kişi olduğunu belirtti.

Ben, o tarihe kadar Yeşil diye bir kişiyi tanımadığımı, ancak bu tip insanlara yurt dışı operasyonlarda ihtiyaç olduğunu belirtip teklifi kabul ettim.

Batı Konukevi’nde yanında bir personelimle birlikte Yeşil ile kimliği ve bugüne kadar yaptığı faaliyetleri kapsamında görüştüm. Yeşil, “teşkilatımızla, jandarmayla ve emniyet teşkilatıyla özellikle Güneydoğu’da birçok operasyonel faaliyete girdiğini, ancak şimdi ismen çok duyduğu ve saydığı benim teşkilata döndüğümü duyduğu için benimle çalışmak arzusunu duyduğunu” belirtti.

Yeşil’e faaliyet alanlarımızın yurt dışı olduğunu, bu faaliyetler için imkânlarımızın yeterli olduğunu ve kendisi ile çalışabileceğimizi, ancak bizim bilgimiz dışında bir suça iştirak etmesi halinde destek olmayacağımızı, geçmişle ilgili böyle biri durum çıkması halinde aynı şekilde davranacağımızı hem bu ilk görüşmede, hem de daha sonraki bu konuyu hatırlattık.

Bu durum her konuda olduğu gibi Müsteşar’a günlük ceridelerde ve yazılı arz notlarıyla arz edildi. Sabahları üst düzey yöneticilerle yapılan arz toplantılarında da konu gündeme getirildi. Bazı yöneticiler Yeşil’in evveliyatının teşkilatımıza sıkıntılar getireceğini ifade ettiler.

‘YEŞİL GİBİ İNSANLARA İHTİYACIMIZ VAR’

Ben ise, Yeşil’in geçmişinin polis ve jandarmayla olduğunu ve bunun bizi bağlamayacağını, bu tip insanlara yurt dışında ihtiyacımız olduğunu belirterek bu fikre katılmadığımı söyledim.

‘GURUR DUYULACAK ÜÇ OPERASYONDA YER ALDI’

Ayrıca Yeşil’le görüşülmemesi konusunda bir emir de gündeme gelmedi. Yeşil’le yaptığım görüşmelerden anladığım kadarıyla benim temasa geçmeden önce de teşkilatımızın değişik kademeleriyle de ilişkisinin olduğunu öğrendim.

Yeşil ile yürütülen faaliyetlerde teşkilatı kırıcı, küçük düşürücü bir durum olmadı. Aksine teşkilatın gurur duyabileceği üç önemli faaliyette Mahmut Yıldırım’a görev verildi.

Gerek Özel İstihbarat Dairesi, gerekse Kontrterör Merkezi Yönetmeliği’nde Yeşil ve benzerlerinin kullanılmasını engelleyici bir husus bulunmuyor. (…)”

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s