TERÖR DOSYASI /// ERCAN CANER : Oynatalım Uğurcum Serisi-11 Ürdünlü Pilot


ERCAN CANER : Oynatalım Uğurcum Serisi-11 Ürdünlü Pilot

GÜNCEL POLİTİKA – 12 Kasım 2021

İntikam soğuk yenen bir yemektir…[i]

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Kasım 2021

Solda İslami Devlet Terör örgütü tarafından yakılarak öldürülen Ürdünlü Pilot Yarbay Moaz Youssef al-Kasasbeh, sağda ise intikam yemini eden Ürdün Kralı Abdullah II bin Al-Hussein.

İslami Devlet Terör Örgütü tarafından yakılarak öldürülen F-16 pilotu Yarbay Moaz al-Kasabeh’in intikamını almak üzere havalanan Ürdün savaş jetleri, terör örgütünün sözde başkenti Raqqa’daki hedeflerini bombaladıktan sonra IŞİD’li köpekler tarafından hunharca öldürülen pilotun köyü üzerinde alçak uçuş yapmıştır.

Ürdün, İslami Devlet Terör Örgütü’ne karşı icra edilen hava saldırılarına katılan dört Arap ülkesinden bir tanesidir. Diğer Arap ülkeleri; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dır.

Olayların Seyri

24 Aralık 2014-Savaş uçağı düşen Yarbay Moaz Youssef al-Kasasbeh IŞİD teröristleri tarafından ele geçirilir.

25 Aralık 2014-Pilotun babası İslami Devlet Terör Örgütü’ne merhamet göstermesi çağrısında bulunur.

20 Ocak 2015-IŞİD, 72 saat içinde 200 milyon dolar fidye ödenmemesi durumunda iki Japon rehineyi öldüreceğini ilan eder.

24 Ocak 2015-IŞİD, Japon rehine Kenji Goto’yu elinde diğer rehine Haruna Yukawa’nın başı kesilmiş bedenini gösteren bir fotoğraf tutan video görüntülerini yayımlar.

24 Ocak 2015-IŞİD, Ürdün tarafından idama mahkûm edilen Iraklı militan Sajida al-Rishawi’nin serbest bırakılması çağrısı yapar.

28 Ocak 2015-Ürdün, Yarbay Moaz Youssef al-Kasasbeh ile Iraklı militanın takas edilmesini teklif eder.

29 Ocak 2015-Yarbay Kasasbeh ve Bay Goto için verilen mühlet dolar.

31 Ocak 2015-IŞİD’li köpekler Kenji Goto’nun ölü bedenini gösteren bir video yayımlar.

03 Şubat 2015- IŞİD’li köpeklerin Yarbay Moaz Youssef al-Kasasbeh’i canlı olarak yaktıklarını gösteren video görüntüleri yayımlanır.

İslami Devlet Terör Örgütü’nün öldürdüğü pilot ile takas etmek istediği, on yıldan fazla bir süreden beri ölüm listesinde olan başarısız intihar bombacısı Sajida al-Rishawi misilleme olarak infaz edilmiştir.

Cihatçıların gözünde bir dişi kahraman olarak görülen Sajida al-Rishawi’nin kocası, 2005 yılında Ürdün’de düzenlenen ve 57 kişinin ölümü ve 90 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan intihar eyleminin faillerindendir.

Sajida al-Rishawi, üzerinde taşıdığı bombaların önemli bir parçasını araçta unuttuğu için kendisini patlatamamıştır. Saldırı sonrası kalabalığın arasına karışarak kaçmayı başaran Rishawi, kısa bir süre sonra Ürdün tarafından yakalanmıştır.

Yarbay Kasabeh’in hunharca katledilmesine misilleme olarak infaz edilen Rishawi, televizyonda da yayımlanan itirafında, intihar eylemine katıldığını, çocuklar ve kadınların da olduğu düğün töreninde kocasının kendisini patlattığını, kendisini patlatmak istediğini ancak başarılı olamadığını itiraf etmiştir.

[i] İlk kez Pierre Choderlos de Laclos’un Les Liaisons Dangereuses adlı mektuplardan oluşan romanında kullanılan La vengeance est un plat qui se mange froid – İntikam soğuk yenen bir yemektir’’ ifadesinin çevirisidir. İntikamın üzerinden zaman geçtikten sonra alınmasının çok daha tatmin edici olduğunu ifade eder.

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s