YARGI DOSYASI : İnsanlara verilmiş en ilginç cezalar


İnsanlara verilmiş en ilginç cezalar

Her suçun bir bedeli var. Ama bazı bedeller "Nasıl ya?" dedirtiyor. Biz de o "Nasıl ya?" dediğimiz cezalara Molatik olacağız. İnsanlara verilmiş en ilginç cezalar neler?

Fuhuş yapmak isteyen adamlara…

Fuhuş yapmak isteyen üç adama tavuk kıyafeti giydirip sokaklarda gezdirildi. Ellerindeki pankartta "Buralarda hiç tavuk çiftliği yok" yazdırıldı. Neden bu ceza verildi hiçbirimizin fikri yok.

50 km yol mu?

Yargıç, bindiği taksinin ücretini ödemeden kayıplara karışan kadının 48 saat içinde 50 kilometre yürümesine hükmetti. Çünkü bindiği taksi tam olarak 50 kilometre yol yapmış, fakat ücretini alamamıştı. 50 km az değil arkadaşlar. Tabana kuvvet yürüseymiş az bile!

Düğün cezası mı?

Hastalandığı için faturayı ödeyemeyen 77 yaşındaki teyze, yardım aldığı biriyle saat üzerindeki mührü koparıp kullanmaya devam edince elektrik şirketi tarafından dava açıldı. Mahkeme heyeti teyzeyle ilgili denetimli serbestlik uygulaması kapsamında 5 ay düğüne gitmeme cezası verdi. Teyzenin tepkisi ise ‘Düğünlere gitmeme cezası vermişler. Zaten benim bu yaştan sonra düğüne gidecek halim mi var ki?’ oldu. Senin oğlanın düğününe gidemeseydin o zaman farklı olurdu teyzem. "Yazık kadın hastalanmış" zaten deyip cezayı öyle kesmişler.

İnternet kafeye…

Babasının arabasını alıp kaza yaptıktan sonra bir de üstüne polise yanlış bilgi veren gence çocuk koruma kanunu gereğince dava açılmış. Erzurum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda 5 yıl internet kafeye girmeme cezası verilmiş. Bence bir çocuk için yeterince korkunç bir ceza.

Eşekle…

Hz. İsa anıtının üzerine spreyle şeytanın sayısı olarak bilinen 666 yazan gençlere üzerinde "Bu denyo hareket için özür dilerim" yazılı pankart bulunan eşekle bütün gün gezme cezası verilmiş. Yargıçın mizah yönü kuvvetli çıkmış. Eğlenceli.

Çöpe atılma cezası

Yavru bir köpeği balkondan aşağıya atan adama çöpe atılma cezası verilmiş, şakasız. Mis gibi bir ceza. Yaşattığını yaşamadan ölme mantığıyla verilmiş harika bir ceza yapıtı. Ayrıca sanığın bütün bir gününü dolu bir çöp kutusunda geçirmesine hükmedilmiş. Umarız ki iyi bir ders olmuştur. Keşke "Ben bir çöpüm" diye de bağırtsalarmış güzel olurmuş.

Güzellik salonu mu?

Edirne’de yaşayıp kaçak elektrik kullanımından 4. Asliye’de yargılanan iki kadın hakkında, 3 ay 10 gün boyunca güzellik salonu ve düğüne gitmeme kararı verilmiş. Biz o cezayı bütün bir pandemi boyunca çektik be!

Geğirdiği için…

Bir polis memuru Edin Mehic isimli barmene çok gürültülü şekilde geğirdiği için 75 dolar para cezası kesti. Kesilen cezada halkın ahlakını yüksek sesle bozmaya çalıştığı yazıldı. Pes etmeyen Mehic konuyu mahkemeye taşıdı ve mahkeme delil yetersizliği sebebi ile cezayı iptal etti. Ben yerinde bir ceza olarak görüyorum toplumun huzurunu böyle tatsız şeylerle kaçırmaya gerek yok…

Okul saatleri içinde…

Birleşik Krallık Yargıtayı bir babaya kızını okul saatlerinde Disney World’e götürdüğü için para ceza kesti. 40 yıl düşünse böyle bir cezanın kesileceği aklına gelmeyecek baba Jon Platt’ın 2015 yılında kızı ile gerçekleştirdiği bu eğlenceli etkinlik kendisine 150 dolara patladı. Hayır insan kızıyla kaçamak da yapamaz olmuş bu ne canım!

Limonata sattı diye…

Zalım kent yetkilileri 5 yaşındaki bir kıza limonata standı kurup sattığı için 250 dolar para cezası kesmişler. Hayatında yediği ilk para cezasını gözyaşları içerisinde karşılayan zavallı kız babasına telefon ederek ‘kızın kötü şeyler yaptı’ baba diye haykırmış. Hayır el kadar bebeden ne istediniz yahu. Hayatın gerçekleriyle bu kadar erken tanışmasına gerek var mıydı?


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s