MİLLİ SAVUNMA DOSYASI : ABD’li yazar resmen itiraf etti !!!! Türkiye’nin menzili İsrail’e dayandı


ABD’li yazar resmen itiraf etti !!!! Türkiye’nin menzili İsrail’e dayandı

ABD basınında yer alan bir analizde ‘Türkiye, insansız hava aracı filosunun operasyonel menzilini İsrail, Mısır, Süveyş Kanalı ve Doğu Akdeniz’deki nakliyeyi tehdit edecek şekilde genişletiyor’ ifadesi dikkat çekti. ABD’nin ise buna karşı harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

20 Kasım 2021

ABD’li muhafazakar merkezli haber sitesi ve haftalık dergi Washington Examiner, ‘ABD insansız hava aracının yayılmasıyla yüzleşmeli’ başlıklı bir analiz yayımladı. Analizde ağırlıklı olarak Türkiye’nin İHA ihracatına yer verildi. ABD’nin bu hamlelere karşı harekete geçmesi gerektiği belirtildi. Böylece Türkiye’nin İHA’lar vasıtasıyla stratejik hamleler yaptığı, ABD’nin ise Türkiye’den geride kaldığı itiraf edilmiş oldu.

‘TÜRKİYE’NİN MENZİLİ İSRAİL’E KADAR UZADI’

Michael Rubin imzalı analizde şu ifadelere yer verildi:

”Mogadişu’nun uluslararası havaalanındaki yetkililer altı adet demonte dron ele geçirdi. Türkiye’nin Somali Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı’nın bitişiğinde hem Türk hem de Somali istihbarat ajanlarından oluşan bir insansız hava üssünün inşasına yardım etmesi de tesadüf değil.

Sadece Somali’deki İHA üssü de değil. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’ta bir insansız hava aracı üssü inşa edildiğini açıklamıştı. Lefkoniko Havalimanı’ndaki üs veya Erdoğan’ın yeniden adlandırdığı şekliyle Geçitkale Hava Üssü, Türkiye’nin insansız hava aracı filosunun operasyonel menzilini İsrail, Mısır ve Süveyş Kanalı ve Doğu Akdeniz’deki nakliyeyi tehdit edecek şekilde genişletiyor.”

İHA’ların zaman içerisinde ve denemelerle daha etkili hale geleceğini söyleyen Rubin, ”Amerika Birleşik Devletleri yanıt olarak çok yönlü bir strateji benimsemelidir” diyerek ABD’nin karşı yönde adımlar atması gerektiğini belirtti.

‘TÜRKİYE’NİN İÇİNE SIZACAK İHA VERİLMELİ’

Rubin, şu ifadeleri kullandı:

”Kongre Türk, İran veya Pakistan İHA’ları tarafından tehdit edilen ABD müttefiklerinin hem İHA saldırısı yaparken hem de savunmada askeri üstünlüğe sahip olmasını garanti etmelidir.

Türkiye Kuzey Kıbrıs’a insansız hava araçları mı yerleştiriyor? O zaman Pentagon Kıbrıs veya Yunanistan’a Türkiye’nin derinliklerine saldırabilecek insansız hava araçları temin etmeli.

Türk ordusu Somali yönetimine insansız hava araçları mı sağlıyor? O zaman Kenya ve Somaliland’a insansız hava araçları sağlamanın zamanı geldi.

İran ve Türkiye, Etiyopya’ya insansız hava araçları mı sağlıyor? O zaman en azından ABD, Tigray yanlılarına bu insansız hava araçlarını tespit etme ve vurma yeteneği sağlamalı.

Aynı savunma ihtiyacı Ermeniler, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudiler için de geçerli.

Pakistan ve hatta belki de Türkiye insansız hava araçlarını Keşmir’e aktarırken, Hindistan’a insansız hava araçlarında niteliksel bir askeri üstünlük için destek verilmeli.”

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s