DİN & DİYANET DOSYASI : Sibiryalı Şarlatan İsa’ya Hava Destekli Operasyon


Sibiryalı Şarlatan İsa’ya Hava Destekli Operasyon

GÜNCEL HABER – 27 Eylül 2020 15:16A A

Sibiryalı Şarlatan İsa’ya Hava Destekli Operasyon

Vissarion adıyla tanınan eski trafik polisi Sergey Anatolyevitch Torop, Rus polisinin hava destekli operasyonu ile yardımcılarıyla birlikte kıskıvrak yakalanarak tutuklandı.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Eylül 2020

Kendisini dirilen ve dünyaya geri dönen İsa olarak lanse eden eski trafik polisi 59 yaşındaki Sergei Torop, Rus polisinin Sibirya’da düzenlediği hava destekli operasyonu ile kıskıvrak yakalanmıştır. Yerel kaynakların iddialarına göre baskına helikopterlerin yanı sıra 50 otobüs, bir ambulans ve 50 polis aracı katılmıştır.

Helikopterler ile Vissarion’un yaşadığı yere sızan Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) mensubu silahlı ajanlar, dinsel şarlatanı yardımcısı Vladimir Vedernikov ve Sovyet döneminde bir çocuk korosunun davulcusu olan sağ kolu Vadim Redkin ile birlikte yakalayarak tutuklamıştır. Kıskıvrak yakalanan dinsel şarlatanlar yüzleri maskeli polisler tarafından derhal hazır beklemekte olan helikopterlere bindirilmiştir.

Torop, 1991 yılından beri Sibirya’nın derinliklerinde Son Vasiyetname Kilisesi adını verdiği tarikata liderlik etmektedir. Sovyetler Birliği çökerken 1998 yılında eski işini kaybeden dinsel şarlatan kendisinde bir ‘‘uyanış’’ hissettiğini ve İsa kimliğine büründüğünü iddia etmektedir.

Vissarion adlı dinsel şarlatan 2002 yılında İngiliz The Guardian gazetesine verdiği bir demeçte; ‘‘Ben Tanrı değilim. Ve İsa’yı Tanrı olarak görmek yanlıştır. Fakat ben baba Tanrı’nın yaşayan mesajıyım. Tanrı ne söylemek istiyorsa benim üzerimden söylüyor’’ ifadelerini kullanmıştır.

Rus medyasına göre dinsel şarlatan ilk olarak İsa’nın dünya yörüngesi üzerinde insanlığı yakından takip ettiğini ve Bakire Meryem’in Rusya’yı yönettiğini, sonradan İsa olduğunu iddia etmiştir. Sayıları 4.000’e yaklaşan Torop Tarikatı üyelerinin dini inançları, diğer ideolojilere ilave olarak, Ortodoks Hıristiyanlığı ve çevrecilikten gelmektedir.

Solda Sibiryalı İsa 28 Ağustos 2019 tarihli fotoğrafta Sibiryalı çocuklarla konuşurken. Kaynak: AFP via Getty Images, sağda ise Sibirya koyunları görülmektedir.

Tarikat bünyesinde üyeler vejetaryenliğe zorlanmakta ve alışverişlerde para kullanılmamaktadır. Tarikat üyeleri sade kıyafetler giymekte ve tarikatlarının ortaya çıkış tarihi olarak dinsel şarlatan Vissarion’un doğduğu yıl olan 1961 yılını kabul etmektedirler. Noel alışılagelen tarihte değil, kıskıvrak yakalanan dinsel şarlatanın doğum günü olan 14 Ocak günü kutlanmaktadır.

Dinsel şarlatanın dirilip dünyaya geri dönen İsa olduğunu sanan yaklaşık 4.000 kadar Sibirya koyunu (!) 20 adet köyde yaşamaktadır ve dinsel şarlatana kendilerini en fazla adayan 300 kadar Sibirya koyunu (!) ise Sibirya’nın derinliklerinde Şafağın Yeri adını verdikleri bir tepede yaşamlarını sürdürmektedir.

Rus Ortodoks Kilisesi uzun bir süreden beri dinsel şarlatanın tarikatını kınasa da Rus yetkililer nedense bu tarikata uzun yıllar dokunmamayı tercih etmiştir. Rus yetkililerin neden birdenbire bu tarikata karşı harekete geçmeye karar verdiği bilinmezliğini korumaktadır.

Rus araştırma komitesi Vissarion adıyla anılan İsa özentisi dinsel şarlatanın yasadışı dini bir organizasyonu yönetmekle suçlanacağı açıklamasını yapmıştır. Rus basınında yer alan bazı haberlere göre, yasadışı tarikata yapılan ani baskının nedeni Vissarion adlı dinsel şarlatanın bölgedeki iş çevreleriyle yaşadığı çıkar çatışmalarıdır.

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s