SAĞLIK DOSYASI /// ERCAN CANER : COVID-19 Aşıları


ERCAN CANER : COVID-19 Aşıları

20 Eylül 2021

‘‘Artık tek gündemimiz mümkün olan en yüksek aşılama oranı ile toplumsal bağışıklığı elde etmektir. Başarılı bir aşı programı salgından kurtulmuş kutlu bir Türkiye demektir” Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 20 Eylül 2021

Pfizer aşısı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA-Food & Drug Administration) tarafından 16 yaş üzeri insanlarda kullanım için onaylanmış, 12-15 yaş arası insanlar için ise COVID-19 hastalığını önlemek için acil kullanım izni verilmiştir. Moderna ve Johnson&Johnson aşılarının ise 18 yaş üzerindeki insanlarda acil kullanımına izin verilmiştir.

Bu aşıların acil kullanım izinleri sadece COVID-19 acil tedbirlerinin uygulanmasını gerektiren koşullar sürdüğü sürece geçerlidir.

COVID-19 Aşıları Neden Önemli?

Eğer tam olarak aşılanırsanız salgın döneminde yapamadığınız birçok şeyi yeniden yapmaya başlayabilirsiniz. Tam olarak aşılanan insanlar:

  • Diğer insanlarla maske takmadan güvenli bir şekilde bir araya gelebilir. Bununla birlikte maskelerin takılmasının zorunlu olduğu bazı durumlar vardır.
  • Ülke içinde yapacakları seyahatler öncesi ve sonrasında test yaptırmak zorunda değildir.
  • COVID-19 hastalığına maruz kaldıklarında asemptomatik oldukları sürece karantinaya alınmaktan kurtulurlar.

COVID-19 Aşıları Hastalıktan Korur mu?

Yapılan çalışmalar aşıların insanları COVID-19 hastalığından koruduğunu göstermiştir. Aşı olmak ayrıca COVID-19 hastalığından etkilenildiğinde insanların hastalığı ağır geçirmesinden de korumaktadır. İlk veriler; aşıların hiçbir semptomu olmayan insanların COVID-19 hastalığını yaymalarını engellemelerine yardımcı olduğunu da ortaya koymuştur.

Maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak virüse maruz kalma ya da diğer insanlara bulaştırma şansını azaltmaya yardımcı olmaktadır, ancak sadece bu önlemler yeterli değildir. Aşılar bağışıklık sistemiyle birlikte çalışarak, enfekte olmaları durumunda insanları virüsle savaşmaya hazırlamaktadır. Salgını durdurabilmek mevcut bütün imkânlardan faydalanmayı gerektirmektedir.

Bu hastalığa karşı en iyi korunma maksadıyla; iki doz gerektiren bir aşı olan insanların ikinci doz aşı olmaları da önemlidir. İkinci doz aşı aynı ilaç üreticisi firmasından olmalıdır. Bağışıklık sistemi baskılanmış bazı insanlar ilave bir doza daha ihtiyaç duyabilirler. İlave doz için sağlık uzmanı ile görüşmelidir.

LİNK : https://www.michigan.gov/documents/coronavirus/COVID-19_Vaccine_Public_FAQ_FINAL_710077_7.pdf

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri

(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

LEVENT KAĞAN : COVİD-19 AŞISI OLMAK İÇİN GİDEBİLECEĞİNİZ YERLER

9 Mayıs 2021

ya da

ÜLKEMİZDE YAZ AYLARINDA EN FAZLA TURİST ÇEKEN 7 SAHİL ROTASI

“Bu içerik A/B Testi amacıyla üretilmiştir. Genel yayın politikalarımızı yansıtmamaktadır. Bu içeriği gereksiz görüyorsanız lütfen sayfayı kapatınız. Faydalı bir içerik olduğunu düşünüyorsanız lütfen sosyal medya ağınızda paylaşınız.”

1- Kaş-Kalkan

Antalya’nın en turistik ilçelerinden biri olan Kaş ilçesi her yaz turistler tarafından çokça ilgi görüyor. Fethiye’den Eçen Çayı ile ayrılan bölge benzersiz güzellikte bir denize ve Isında, Kyaenai, Apollonia gibi antik kentlere sahip. Kaş’ta bulunan Kaputaş Plajı ise dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul görüyor. Ülkemize döviz getiren turistlerin en beğendiği bölgelerden biri. Covid-19 aşısı olmak için randevu alıp hastaneye gidiniz. Aşkı yaşamamak ve aşı olmak istemiyorsanız evinizde kalabilirsiniz. Aşı olmamak ya da hastanede hangi ilacı kullanılacağını seçme hakkınız var. Unutmayın! Koronavirüse karşı en etkili yöntem “YAKALANMAMAK”

2- Alanya

Her yaz binlerce turist tarafından ziyaret edilen Alanya, 100 kilometreyi bulan sahil şeridi ve mavi bayraklı plajlarıyla ünlü. Kleopatra, Keykubat, Begonvil, Alara, İncekum, Avsallar, Oba, Kargıcak plajları ise Alanya’nın dünyaca bilinen plajları arasında yer alıyor. Ülkemize döviz getiren turistlerin en beğendiği bölgelerden biri. Covid-19 aşısı olmak için randevu alıp hastaneye gidiniz. Aşkı yaşamamak ve aşı olmak istemiyorsanız evinizde kalabilirsiniz. Aşı olmamak ya da hastanede hangi ilacı kullanılacağını seçme hakkınız var. Unutmayın! Koronavirüse karşı en etkili yöntem “YAKALANMAMAK”

3- Datça

Ege’nin incisi Datça, denizi ve doğası ile her yaz ciddi şekilde rağbet görüyor. Bölgenin bu kadar ilgi çekmesinin nedeni ise hiç şüphesiz koyları! Datça koylarında belki de Türkiye’nin en temiz denizlerine girmek mümkün. Belde ayrıca sakin ve sessiz bir tatil yapıp denizle doğanın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece ideal. Ülkemize döviz getiren turistlerin en beğendiği bölgelerden bir diğeri. Covid-19 aşısı olmak için randevu alıp hastaneye gidiniz. Aşkı yaşamamak ve aşı olmak istemiyorsanız evinizde kalabilirsiniz. Aşı olmamak ya da hastanede hangi ilacı kullanılacağını seçme hakkınız var. Unutmayın! Koronavirüse karşı en etkili yöntem “YAKALANMAMAK”

4- Marmaris

Ülkemizde yaz aylarında en fazla turist çeken sahil beldelerinden biri de Marmaris. Marmaris yemyeşil bir doğaya, birbirinden temiz koylara ve çeşitli konaklama imkânlarına sahip. Denizi ve doğası ile dikkat çekse de bölgede gece hayatı da son derece eğlenceli. Dolayısıyla turistlere eğlence merkezleri ile doğal güzellikleri bir arada sunan nadir bölgeler arasında yer alıyor. Covid-19 aşısı olmak için randevu alıp hastaneye gidiniz. Aşkı yaşamamak ve aşı olmak istemiyorsanız evinizde kalabilirsiniz. Aşı olmamak ya da hastanede hangi ilacı kullanılacağını seçme hakkınız var. Unutmayın! Koronavirüse karşı en etkili yöntem “YAKALANMAMAK”

5- Bodrum

Ülkemize döviz getiren turistlerin en beğendiği bölgelerden biri belki de son 30 yılın en popüler sahil rotası olan Bodrum, popülaritesinden bir şey kaybetmeden turist ağırlamaya devam ediyor. Tertemiz koyları, lüks otelleri ve eğlenceli gece hayatı ile dikkat çeken bu güzel ilçe hem eğlenmek hem de dinlenmek isteyenler için oldukça ideal. Aşk yaşamak için Bodrum’a,Covid-19 aşısı olmak için randevu alıp hastaneye gidiniz. Aşkı yaşamamak ve aşı olmak istemiyorsanız evinizde kalabilirsiniz. Aşı olmamak ya da hastanede hangi ilacı kullanılacağını seçme hakkınız var. Unutmayın! Koronavirüse karşı en etkili yöntem “YAKALANMAMAK”

6- Çıralı- Olimpos

Antalya’nın sayısız güzelliğe sahip yerleri Çıralı ve Olimpos, özellikle yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen beldeler. Muhteşem denizi ve doğası ile dikkat çeken bu yerler, en çok doğa tutkunları tarafından tercih ediliyor. Kuş sesleri eşliğinde keyifli doğa yürüyüşleri yapmak, tertemiz denizin tadını çıkarmak ve doğayı dinlemek istiyorsanız burası tam size göre demektir! Covid-19 aşısı olmak için randevu alıp hastaneye gidiniz. Aşkı yaşamamak ve aşı olmak istemiyorsanız evinizde kalabilirsiniz. Aşı olmamak ya da hastanede hangi ilacı kullanılacağını seçme hakkınız var. Unutmayın! Koronavirüse karşı en etkili yöntem “YAKALANMAMAK”

7- Kuşadası

Ege tutkunlarının en eski tatil merkezlerinden olan Kuşadası, halen en fazla turist çeken beldeler arasında yer alıyor. Kuşadası, ziyaretçilerine bir yandan göz alıcı sahillerinde muhteşem denizin tadını çıkarırken bir yandan da renkli gecelerinde eğlencenin tadını çıkarmayı vadediyor. Covid-19 aşısı olmak için randevu alıp hastaneye gidiniz. Aşkı yaşamamak ve aşı olmak istemiyorsanız evinizde kalabilirsiniz. Aşı olmamak ya da hastanede hangi ilacı kullanılacağını seçme hakkınız var. Unutmayın! Koronavirüse karşı en etkili yöntem “YAKALANMAMAK”

Yazar Profili

Levent Kağan

Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s