SOYKIRIMLAR & KATLİAMLAR DOSYASI /// ERCAN CANER : Yine Trajik Hata


ERCAN CANER : Yine Trajik Hata

18 Eylül 2021

Yine Trajik Hata

Soruşturma sonucu elde edilen bulguları ve diğer kurumların destekleyici analizlerini kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra, aralarında yedi çocuğun da bulunduğu 10 kadar masum sivilin hayatını kaybettiğine ikna oldum. Orgeneral Kenneth F. McKenzie Jr.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Eylül 2021

Fotoğraf: AFP

Kabil kentinde 30 Ağustos 2021 günü gerçekleştirilen ABD dron saldırısında aralarında yedi çocuğun olduğu bir ailenin 10 üyesi hayatını kaybetmiş, Pentagon ise intihar bombacılarını taşıyan bir aracı vurduğunu açıklamıştır. Kurbanların cenaze töreninde ‘‘AMERİKA’YA ÖLÜM!’’ sloganları atılmıştır. ABD ordusu tarafından yapılan resmi açıklamada; aracın vurulmasının ardından yaşanan patlamaların içinde önemli miktarda patlayıcı olduğunun bir göstergesi olduğu masalı anlatılmıştır.

Pentagon tarafından Afganistan’ın başkenti Kabil’de 29 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilen hava saldırısıyla ilgili açıklamada; trajik hatanın sivillerin ölmesine neden olduğu kabul edilmiştir.

General McKenzie açıklamasında; 29 Ağustos 2021 tarihinde alınan askeri istihbaratta; Kabil Havaalanı’nda altı kilometre mesafede bir yerin, ISIS-K tarafından düzenlenen ve 13 ABD’li asker ile 100’den fazla Afganlı sivilin ölümüne neden olan üç gün önceki benzer bir saldırı hazırlığında olduğu bilgisinin alındığını iddia etmiştir.

General McKenzie alınan bu istihbarat üzerine bölgeye altı adet MQ-9 Reaper gönderildiğini, sabah saatlerinde beyaz renkli aracın tam sekiz saat süren gözetlemenin ardından suikastçı olduğu değerlendirilen bir sivil yaklaştığı anda vurulduğunu ileri sürmüştür.

General aracın saat 04;53’te bir Hellfire füzesiyle vurulduğunu ve Hellfire füzesinin harp başlığının, çevredeki sivillere zarar vermemesi için aracın içinde patlayacak şekilde ayarlandığını söylemiştir.

General açıklamasını; ‘‘Bir hataydı, en samimi özürlerimi sunuyorum. Savaşan bir komutan olarak, bu saldırı ve trajik sonucundan tamamen ben sorumluyum’’ sözleriyle bitirmiştir.

New York Times gazetesinde yer alan bir haberde ise; beyaz renkli araç sürücüsü 43 yaşındaki Zemari Ahmadi’nin 2006 yılından beri California eyaletinde mühendis olarak çalıştığı ve sığınma ümidi taşıyan zavallı adamın teröristlerle bağlantısının olmadığı ifade edilmiştir. Haberde; Pentagon’un daha önce iddia ettiği gibi aracın içinde patlayıcılar olduğu ve vurulmasının ardından bir dizi patlamalar yaşandığı iddialarının da yalan olduğunun altı çizilmiştir.

Yazar Profili

Levent Kağan

Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s