MİLLİ SAVUNMA DOSYASI : ASELSAN’ın İCRA MASASINA KONULMASI OLASI LIĞINA KARŞIN BAHSE KONU HABERİ PAYLAŞMADAN ÖNCE KATAR HAKKINDA KISA BİLGİ;


ASELSAN’ın İCRA MASASINA KONULMASI OLASILIĞINA KARŞIN BAHSE KONU HABERİ PAYLAŞMADAN ÖNCE KATAR HAKKINDA KISA BİLGİ;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözdesi Katar 1555 yılından itibaren 1 Dünya Savaşı sonuna kadar Osmanlı hakimiyetinde olan bir kaza idi. Gel zaman, git zaman bu küçük kaza İngiliz hakimiyetine girmiş ve akıllı yöneticileri, petrol kaynakları sayesinde körfezin zengin ülkelerinden birisi olmuştur. Şimdilerde geçmişte Osmanlı kazası olan bu küçük devletçik AKP’nin iflasa sürüklediği ülkemizin en stratejik ve değer biçilemez durumda olan, ülke savunmamızı ve TSK’nın gücünü doğrudan etkileyen tesislerimizi BABALAR GİBİ pazarlamakta olan AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan ile başbaşa gizli alış/veriş görüşmeler yapmaktadır.

Aşağıdaki habere göre ASELSAN Dünyadaki silah şirketleri arasında ilk 100’de olup bu sene daha da değerlenerek 2 sıra yukarı çıkmıştır.

ABD ve İngiltere ile ekonomik ve politik olarak yakınlığı bulunan Körfez Devletlerinin TL’nin uğradığı büyük değer kaybı sonucu, değerleri yabancılar için çok ucuzlamış olan tesis ve şirketlerimizi taşaron olarak perde arkasında bulunan ABD ve İngiltere adına satın almaları da büyük olasılıktır. Şayet Partili cumhurbaşkanı kendi siyasi geleceği için stratejik tesislerimizin tamamını veya bölerek parçalarını satmaya kalkarak ülkeyi uçuruma atacak olursa bu doğrudan VATANA İHANET olacaktır. Yönetimde bulunan tüm siyasetçilerin ve bürokratların da bu olaydan büyük sorumlulukları doğacaktır.

Bir deyiş vardır; Ortadoğu’da yapılan uluslararası bir davete davet edilmedi iseniz, biliniz ki siz MENÜDESİNİZDİR…

Katar; Ortadoğu bölgesinde Basra Körfezinde yer alan 11.521 km² karaya sahip kıyıları 550 km, kara sınırı 60 km ve kara sadece sınırı Suudi Arabistan ile komşu olan bir yarımada ülkesidir .

Osmanlı Devleti, 1517 yılında Yavuz Sultan Selimin Mısır seferi ve Ridâniye Savaşı sonucunda genel olarak Arap dünyasına hâkim olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise Bağdat, Basra ve Lahsa bölgeleri Osmanlı hâkimiyetine girmiş; Fars körfezinin adı Basra körfezi olarak anılmaya başlanmış ve 1555 yılında Katar’ın da içinde yer aldığı Lahsa Beylerbeyliği oluşturulmuştur .

Katar bu tarihten 1. Dünya Savaşı sonuna kadar Lahsa Beylerbeyliği’ne bağlı bir kaza olarak Osmanlı hakimiyetinde kalmış, salyaneli1 vilayet olarak yerel yöneticiler ile bölge idare edilmiştir. İngiltere’den 1 Eylül 1971 yılında bağımsızlığını kazanan Katar , bağımsızlığını kazanmasından sonra bir ülke için kısa sayılabilecek bir zaman diliminde Ortadoğu bölgesinin geleneksel Arap aşiret yapısından modern bir ülkeye dönüşmüş, inci ve balıkçılık üzerine kurulu bir ekonomik yapıdan, çok yüksek kişi başına gelire sahip bir ülke haline gelmiştir.

Katar’ın yüz ölçümü olarak diğer ülkelerden oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen, Orta Doğu’da krizler meydana geldiğinde Türkiye, Mısır, İran ve Suudi Arabistan gibi bölge güçlerinin yanı sıra etkili olan bir aktör olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle son yıllarda Basra Körfezinde İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Irak ile komşu olan Katar, körfezde önemli bir politika belirleyici olmuştur.

Katar’ın ABD ve İngiltere ile olan ilişkileri İngiltere’den bağımsızlığını kazandıktan sonrada devam etmiştir. ABD için önemli bir müttefik olarak, Birinci Körfez Savaşı sırasında ABD’nin tarafında yer alarak güvenlik anlaşması imzalamış ve El Udeid hava üssü kurulmuştur. Bu üs ABD için çok önemli bir üs haline gelmiş ve 2003 yılında ikinci körfez savaşında ABD, Suudi Arabistan’dan askerlerini ve komuta merkezini (CENTCOM) Katar’da bulunan El Udeid üssüne taşımış; Afganistan ve Irak işgallerini bu üsten yürütmüştür. ABD’nin Ortadoğu’da izlemiş olduğu politikalar noktasında Katar, Türkiye ile aynı yönde hareket etmiştir. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1653480

Naci Kaptan

Dünyada silah satışları Covid-19 krizine rağmen arttı – © AFP

ARAP’lara GÖRÜCÜYE ÇIKARTILAN SAVUNMA SANAYİ YILDIZI “ASELSAN” KÜRESEL LİSTEDE 2 BASAMAK YÜKSELDİ

Posted on December 8, 2021 by Nacikaptan

LİNK : http://nacikaptan.com/?p=95312

Küresel Silah Satışı Raporu: Covid sektörü etkilemedi, ASELSAN 2 basamak yükseldi

euronews • Son güncelleme: 06/12/2021

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s