MİLLİ SAVUNMA DOSYASI /// ERCAN CANER : F-16 Savaş Uçakları Hedef Dronlarına Dönüştürülüyor


ERCAN CANER : F-16 Savaş Uçakları Hedef Dronlarına Dönüştürülüyor

15 Aralık 2021

Emektar Jetlere Yeni Görev!

Emekliye ayrılan Blok 15, 25 ve 30 savaş jetleri, Rus yapımı dördüncü nesil Mikoyan Mig-29 Fulcrum ve Sukhoi S-27 savaş uçaklarının kopyası haline dönüştürülmektedir.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15 Aralık 2021

Military&Aerospace Electronics haber sitesinde yer alan bir habere göre; Boeing şirketi aviyonik uzmanları, ABD Ordusu envanterinde emekliye ayrılan F-16 savaş uçaklarını hedef dronlarına dönüştürecektir.

Boeing Defense, Space & Security departmanı tarafından gerçekleştirilecek 49.7 milyon dolar tutarındaki sözleşme ile 15 adet F-16 savaş uçağı, insansız QF-16 tam ölçekli hava hedeflerine dönüştürülecektir.

ABD Hava Kuvvetleri emekliye ayırdığı uçakları hava hedeflerine dönüştürmeye 1960’lı yıllarda başlamıştır, geçmişte emekliye ayrılan bazı hedef savaş uçakları atış testleri esnasında imha edilseler de, test edilen sistemin etkinliğini değerlendirmek maksadıyla genellikle hedef dronlar üzerine yerleştirilen sensörler kullanılmaktadır.

Emektar F-16 savaş uçaklarının hedef dronlara dönüştüren QF-16’lar, 1980’li yıllarda aktif hizmetten aşamalı olarak kaldırılan McDonnell Douglas F-4 Phantom savaş jetlerinden dönüştürülen QF-4 hedef dronlarının yerini alacaktır.

F-16 jetleri dördüncü nesil bir savaş uçağı olduğundan, test edilmesi planlanan sofistike silah ve elektronik harp sistemleri için çok daha uygun bir platform olacaktır. Boeing şirketi F-16 savaş uçaklarını QF-16 hedef dronlarına dönüştürmeye 2010 yılında başlamıştır. Savaş uçağı üzerinde bulunan 20 milimetrelik top ve APG-66/68 radarı gibi gereksiz sistemler sökülmekte ve jetler insansız veya insanlı hedef dronlarına dönüştürülmektedir.

Proje kapsamında Boeing şirketi QF-16 hedef dronları üzerine; kontrolden çıktığında uçuşu sonlandırma sistemi, uzaktan kumanda sistemi ve hava-hava füzelerinin etkinlik ve hassasiyetinin doğruluğunu ölçen bir skor sistemi de yerleştirmektedir.

ABD Hava Kuvvetleri’nin 2022’ye kadar toplam 210 adet QF-16 modeli hedef dronu satın alması beklenmektedir. Boeing şirketi tarafından modifiye edilerek QF-16 hedef dronlarına dönüştürülen emektar F-16 savaş uçaklarının ilk insanlı uçuşu Mayıs 2012, ilk insansız uçuşu ise Eylül 2013’te gerçekleştirilmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s