KOMPLO TEORİLERİ : Derin Dünya devletinin büyük Diyarbakır sırrı


Derin Dünya devletinin büyük Diyarbakır sırrı

Derin dünyayı yöneten ailelerden biri olan Rothschildler Diyarbakır’daki Zerzevan Kalesi’ne ayrı bir önem veriyor. İddiaya göre, tarihi kalenin altındaki Mithras Tapınağı dünyanın en gizli örgütlerinden Illuminati’nin doğduğu yer. Mithras’ın sıırını Bülent Erandaç yazdı

16.12.2021

Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi bambaşka hareketlere sahne oluyor. BM yetkilileri, büyükelçiler ve dünyanın önde gelen belgeselcilerinin Zerzevan Kalesi’nin altındaki gizli Mithras Tapınağı’nı görmek için kente gelişleri dikkat çekiyor. Özellikle de ILLUMINATI/DERİN DÜNYA DEVLETİ’nin dünyayı yöneten Rothschild ve Rockefeller ailelerinin 3. kuşak temsilcilerinin özel uçaklarıyla Mithras tapınağına akın etmeleri dünyanın dikkatini çekiyor. Mithras Tapınağı’nın keşfedilmesi, ezoterik dünyanın dikkatinin buraya yönelmesine sebep olurken, "İlluminati’nin büyük sırrı Anadolu’da mı?" sorusu da gündeme girmiş görünüyor.

Peki, Diyarbakır’daki Zerzevan Kalesi altındaki Mithras Tapınağı’nın büyük sırrı nedir? İlluminati gibi tarikatların, Tapınak Şövalyeleri gibi yapıların atası kabul edilen Mithras’ın gizemi üzerinde durursak, günümüzde dünyanın ekonomik kılcal damarlarını ellerinde tutan, nihayetinde DERİN DÜNYA DEVLETİ kurmaya karar vermiş Rothschild ve Rockefeller ailelerinin İlluminati gibi gizli örgütlerin Diyarbakır’dan doğmuş olacakları düşüncelerine ulaşmamız söz konusudur.

ZERZEVAN KALESİ’NİN ÖNEMİ
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı, Türkiye’nin ikinci Göbeklitepe’si olmaya aday. Tarihi belgeler, 1800 yıl önce inşa edilen kale ve altındaki tapınağın yeri rastgele seçilmemiş. Mithrasçıların tümü, astronom uzay bilimci. Duvarlarda Mithras’ın 7 aşamasının simgesi var, her biri Merkür’den Satürn’e bir gezegeni sembolize ediyor. Mithras, Roma’nın gizem dini. Bu dine ait tapınakların en batıda olanı Londra’da bulundu. Diyarbakır’daki tapınak ise en doğuda olanı… Ancak Diyarbakır’daki tapınak, Mithras’ın gizeminin çözülmesini sağlayacak çok daha özellikli bilgileri barındırıyor. Zerzevan Kalesi ve kalenin içerisinde yer alan Mithraeum (Mithras Tapınağı); Diyarbakır ili, Çınar ilçesi, Demirölçek mahallesinde. Bu bölgede, Asur Dönemi’nde (M.Ö. 882- 611) Kinabu olarak adlandırılan bir kalenin var olduğu ileri sürülüyor.

ÇOK SAYIDA BİLİNMEYEN YAPI
Pers Dönemi’nde de (M.Ö. 550-331) Kral Yolu üzerinde bulunan yerleşim alanının yol güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanıldığı düşünülüyor. Mevcut çalışmalara göre, kalenin M.S. 3 YY’da kullanıldığı söylenebilir. Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (M.S. 491-518) ve Justinianos I (M.S. 527-565) dönemlerinde onarılarak, bazı yapılar ise yeniden inşa edilerek mevcut son haline getirilmiştir. 639 yılında İslam orduları tarafından bölgenin fethine kadar yerleşim kullanılmış olmalıdır. Surlarla çevrelenmiş yerleşimdeki kamu yapılarının bulunduğu güney alanda, gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, cephanelik (arsenal), kaya sunağı gibi mimari kalıntılar yer almaktadır. Kuzeyinde ise cadde-sokaklar ve konutlar takip edilebilmektedir. Konutların bulunduğu alanda aynı zamanda su sarnıçları, yeraltı kilisesi, yeraltı sığınağı, Mithraeum, henüz işlevi belirlenemeyen birçok yapı da tespit edilmiştir. Surların dışında ise yerleşime su sağlayan kanallar, sunu çanakları ve taş ocakları vardır. Nekropol alanında ise kaya mezarları ve tonozlu mezarlar bulunmaktadır. Zerzevan Kalesi askeri yerleşimi, yer altı ve yerüstü yapıları ile dünyanın en iyi korunmuş Roma garnizonlarındandır ve insanlığın kültürel gelişimini oluşturan farklı kültürelinanç evrelerine ait izleri bir arada taşımaktadır. Pagan ve Hıristiyan Roma’ya ait mimari yapılar döneminin bütün özelliklerini ve teknolojik gelişmelerini yansıtmaktadır.

MITRHAS DİNİNİN GENİŞLİĞİ
TARİHİ belgeler, Mithra’nın Anadolu’da görülen en gizemli inanç olduğuna işaret etmektedir. Mithra dini; Anadolu, İran, Hindistan ve Mezopotamya’yı kapsayan çok geniş bir alana yayılır. M.Ö. 14. yüzyılda var olan bir dindir. Özünde İran kaynaklı olabileceği düşünülen Mithra dininde, ışık-tanrı Mithra, bir kayadan doğar ve boğayı kurban ederek dünyayı yaratır. Bütün canlılar boğanın kanından meydana gelir. Mithra, ışık-tanrı olarak kötülüklerle mücadele edecek ve onları yendikten sonra güneş-tanrıyla birleşip göğe çıkacaktır. Mithra dini, yedi derecelidir: 1) Karya: Ölümü ifade eder. Su ile arınarak yeniden dirilmeyi temsil eder. 2) Gelin: Mithras’ın gelini olarak adlandırılan adaya bir duvak takılır ve eline bir lamba verilir. Görevi, Mithras heykeline su sunmaktır. Kap onun kalbi, su ise aşkıdır. 3) Mars: Bu üçüncü aşamada aday, eski yaşamından arınmak üzeredir. Düğümlenmiş bir ipi çözer. Sonra kendisine bir taç verilir. Bu, maddeden arındığının ifadesidir. 4) Asker: Adayın kendine önder olarak Mithras’ı seçmesidir. Aslan aşaması da denilen bu aşamada aday ellerini su yerine balla yıkar. Bu, sağlık ve bereketi sembolize eder. Bu aşamadaki aday, kendisinden daha aşağı durumda bulunan arkadaşlarının yaptığı yemeği kutsal tören yerine götüren kişidir. Bu yemek, Mithras’ın güneşin arabasıyla göğe çıkmadan önce, son kez arkadaşlarıyla ekmek ve şarap yemesini canlandıran bir olaydır. Bu bize Hz. İsa’nın "son akşam yemeği"ni hatırlatıyor. 5) Pers aşaması: Adayın bilgeliğinin üst derecesini tanımlar. Tasavvuftaki marifet kapısını karşılar. 6) Güneşin hükümdarlığı: Bu aşamadaki aday dinsel kabul töreninde Mithras’nın yanında kırmızılar giyerek oturur. 7) Pater: En üst aşamadır. Mithras’ın yeryüzündeki temsilcisidir. Mithra dininde, ölüm ve yeniden diriliş düşüncesi vardır.dine kabul edilen için o gün, yeni doğum günüdür.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s