CASUSLAR DOSYASI /// Efsane ve gerçeklik iç içe : Şov dünyasının casusları


Efsane ve gerçeklik iç içe : Şov dünyasının casusları

04/01/2022

Casusluk ve şov dünyası denince ilk akla gelen isim Mata Hari. Birinci Dünya Savaşı’nda önce Almanya için casusluk yapan Endenozya asıllı Mata Hari daha sonra Fransızlar için de çalışmış. Ancak her iki tarafa da gerçek bilgiler değil hayali bilgileri vermiş. Çünkü ulaşabildiği önemli enformasyonlar bulunmuyordu.

KARAR HABER MERKEZİ

Birçok ünlü istihbaratçı filmlere ve romanlara konu oldu. Bu kişiler hakkında efsaneler ve gerçekler birbirinden ayırt edilemeyecek kadar iç içe geçmiş durumda. Fransız Askeri Mahkemesi’nin kendisi hakkında idam kararı vermesi yaptığı istihbarat faaliyetlerinin önemli olmasından değil, Fransa’da o dönemlerde savaşa karşı azalan ilgiyi önlemek amacıyla Mata Hari’nin rolünün abartılmasından kaynaklanıyor.

CASUSULUK ROLÜNE KENDİNİ ÇOK KAPTIRMIŞ

Ancak Mata Hari bu casusluk rolüne kendini o kadar kaptırmıştı ki, kendisini ölüme getiren süreci bile kavrayamamış. İnfazı esnasında gözüne bant taktırmadığı sadece bir manto giydiği ve kurşunlanmadan önce bu mantosunu da çıkarttığı arkasından uydurulan efsanelerin başında geliyor. Bir diğer efsane ise kurşuna dizilmediği ve sevgilisi olan bir subayla Nepal’e kaçtığı yönünde İngiliz edebiyatında 17. Yüzyılda kendisine yer edinmiş Apha Behn’in aynı zamanda kraliyetin ilk casuslarından. Ajan 160 olarak kayıtlara geçen ve kod adı Astrea olan Behn’in görevi Antwerpen’de bulunan ve Hollandalılara çalışan eski sevgilisini iki taraflı çalışmaya ikna etmekti.

EDEBİ KABİLİYETİYLE HİKAYELER UYDURUP MERKEZE RAPOR ETTİ

Ancak Behn gerçek istihbarat yerine edebi kabiliyeti ile uydurduğu hikayeleri merkeze rapor etti. Bir müddet sonra bunu fark eden İngiliz hükümeti Behn’e yaptığı ödemeleri kesti. Dünyanın ilk resmi casuslarından olan Behn geçimini tekrar yazdığı edebi eserlerle kazanmaya başladı. Behn beceriksiz bir casus olmasına rağmen hakkında yazılan romanlarda gözü pek zeki bir casustan romantik ve tutkulu bir kadına kadar geniş bir yelpazede tasvir edildi.

GÜZELLİĞİ İLE DİKKAT ÇEKEN CASUS

Şov magazin dünyasına konu olan diğer casus ise Rus Anna Chapman. ABD’de de 10 kişi ile birlikte tutuklanan Chapman casus değişimi programı ile Rusya’ya iade edildi. Güzelliği ile dikkat çeken Chapman magazin dünyasında Ajan 90-60-90 olarak anıldı.

KÜBA İSTİLASI GİBİ KİRLİ OPERASYONLARININ AJANI

Howard Hunt isimli CIA casusu 1961 Küba istilası gibi kirli operasyonlara katılmış bir ajan. Ayrıca Richard Nixon başkanlığı döneminde muhalif Daniel Ellsberg’i izlemek ve Watergate skandalına yol açan Demokrat Parti merkezinde bilgi hırsızlığı yapmak gibi görevleri de üstlendi.

50 CASUSLUK ROMANI YAZDI

Hund bunun haricinde hem kendi ismiyle hem de takma isimlerle 50 casusluk romanı yazdı. Ayrıca CIA’nın Hollywood’da anti komunist filmeleri teşvik etmek için görevlendirdiği ajanlardan biriydi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s