EGE ADALARI SORUNU DOSYASI /// E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : YUNAN CUMHURBAŞKANI TÜRK ADASI’NDA, AKP HÜKÜM ETİ NEREDE ?


11 Ocak 2022

E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : YUNAN CUMHURBAŞKANI TÜRK ADASI’NDA, AKP HÜKÜMETİ NEREDE ?

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Yunan işgali altındaki Türk adalarında egemenlik gösterisi yapmaya devam ediyor. 29 Haziran 2020’de Aydın Eşek Adası’nda, 23 Aralık 2020’de Muğla Ardıççık Adası’nda gösteri yapan Katerina, 06 Ocak 2022’de de Yunan işgali altındaki Gavdos Adası’na gelerek egemenlik ve sancak gösterisi yaptı.

Katerina’nın Gavdos Adası’ndaki faaliyetleri Yunan Cumhurbaşkanlığı Resmi İnternet Sitesi ile Yunan basınında haber olarak verildi. Girit Adası’nın 20 mil güneyinde bulunan Gavdos Adası, 2004’ten beri Yunan işgali altında. Gavdos Adası, İstanbul’daki Büyükada’nın veya Antalya Kaş bölgesi’ndeki Meis Adası’nın 7 misli büyüklüktedir. Yunanistan’ın işgal ettiği 20 Türk Adası arasında bulunan Gavdos Adası stratejik öneme sahip olup Doğu Akdeniz bölgesini kontrol eden adalardan birisidir.

Gavdos Limanı’nda askeri törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Katerina, adada görevli işgalci Yunan askerlerinin taşıdığı Yunan Sancağı’nı selamladı. Tören sırasında limanda bulunan Yunan Askeri Çıkarma Gemisi de dikkat çekti.

Tören Mangası’ndaki Yunan Askerlerini denetleyen Cumhurbaşkanı Katerina’ya, Yunan Deniz Kuvvetleri’nde görevli bir Yunan Amirali de refakat etti.

Yunan vatandaşları ile birlikte iskeledeki suya haç atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Katerina’ya İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’nin Gavdos’a atadığı iki papaz da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Katerina, haç töreninden sonra Gavdos Adası’na yerleştirilen Yunan vatandaşları ile görüştü.

Katerina’ya Belediye Binası’nın önünde, Gavdos Adası Fahri Hemşerilik Beratı verildi. Katerina adada ikamet eden Yunan vatandaşları ile birlikte öğle yemeği yedikten sonra Gavdos Adası’ndan ayrıldı.

KATERİNA’NIN EGEMENLİK VE SANCAK GÖSTERİSİNE AKP HÜKÜMETİ SEYİRCİ KALDI !…

Türk vatandaşları, kendi adamız olan Gavdos’a pasaportla girerken Yunan Cumhurbaşkanı Katerina, hiçbir engelle karşılaşmadan, elini kolunu sallayarak ve pasaportsuz girdi. Katerina’nın Gavdos Adası’nda yaptığı egemenlik ve sancak gösterisine AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, CB Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal seyirci kaldı. Yunanistan’a nota bile verilmedi.

GAVDOS ADASI’NA SAHİP ÇIKAN AMİRAL HÜSEYİN ÇİFTÇİ, MONTRÖ’YE DE SAHİP ÇIKTIĞI İÇİN YARGILANACAK !…

Montrö açıklamasına imza atan amirallerden Hüseyin Çiftçi, Albay rütbesindeyken 1996’da sahip çıktığı Gavdos Adası’nda Yunanistan ve NATO birliklerinin tatbikat yapmasını engellemişti. Çiftçi’nin 1996’da sahip çıktığı Gavdos Adası AKP Hükümetleri döneminde 2004’te işgal edildi. Emekli Amiral Hüseyin Çiftçi, Montrö’deki egemenlik haklarımıza da sahip çıktığı için yargılanacak. Daha önce de Kardak Kahramanı Deniz Subayları kumpas davalarında yargılanmıştı. Şimdi biz de soralım, Yargı, bağımsız ve tarafsız mı?

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s