DERİN DEVLET DOSYASI : Arşiv unutmaz. Dün “Gladyo” bugün “Kuva-i Milliye”


Arşiv unutmaz… Dün “Gladyo” bugün “Kuva-i Milliye”

11 Şubat Cuma 2022

Televizyoncu Ayşenur Arslan’ın Türk Mukavemet Teşkilatı’na (TMT) ilişkin sözlerine tepkiler, 13 yıl önce atılan manşetleri hatırlattı. O gazete manşetleri ile hem KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş hem de TMT hedefe oturtuldu. Öyle ki TMT için Gladyo yapılanmasının kolu dahi denildi…

Deneyimli televizyoncu Ayşenur Arslan’ın TV programında Türk Mukavemet Teşkilatı ile ilgili sözleri, tartışma yarattı.

Kısa adı TMT olan teşkilat, 1958 yılında Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasına karşı adadaki Türkleri örgütlemek ve Türklere yönelik saldırıları püskürtmek için kuruldu.

Ayşenur Arslan’ın sözlerine iktidar kanadından da çok ağır eleştiriler geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, TMT’nin Kuva-i Milliye olduğu ifade etti. Öyle ki AKP, Ayşenur Arslan hakkında suç duyurusun da dahi bulundu.

Bu durum akıllara FETÖ’nün kumpas davaları sürecinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni hedef alan isimleri ve manşetleri akıllara getirdi.

Kim mi onlar?

GAZETE MANŞETLERİ İLE NELER SÖYLEDİLER

19 Nisan 2009 tarihinde KKTC’de seçimler yapılacaktı.

Ancak o dönem ne AKP ne de FETÖ, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın partisi Ulusal Birlik Partisi’nin iktidara gelmesini istemedi.

Rauf Denktaş, AKP’nin 2004 yılında destek verdiği Annan Planı’na karşı çıktı.

O tarihten sonra da hedef haline geldi.

Seçimlerden hemen önce FETÖ’nün Ergenekon kumpasının Kıbrıs’a sıçradığı şeklinde arka arkaya manşetler atıldı. Rauf Dentaş’ın “darbeci” olduğu hatta tutuklanacağı dahi söylendi.

Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ın kuruları arasında olduğu Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) da kumpaslarla hedef alındı.

O dönem FETÖ yayın organları ile birlikte aynı manşetleri atanlara göre, “TMT Gladyo’nun kurduğu” bir örgüttü. KKTC’de mafya-kumar ve uyuşturucunun merkezinde de yine TMT vardı.

Örneğin, Yeni Şafak’ın 9 Nisan 2009 tarihinde “Ergenekon ‘yavru’lamaya Kıbrıs’ta devam edecek” başlığı ile yayımlanan sayfasında TMT’yi “Ergenekon’ın bir kolu” olarak yazdı ve şöyle dedi:

“Türk Gladyo’sunun 1950’li yıllarda Kıbrıs’ı üs haline getirmesi, Kıbrıs’taki Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) Ankara’da doğrudan Özel Harp Dairesi’ne bağlı olarak kurulması…”

“Kıbrıs’ta hâlâ mayfanın cirit atması, adanın kumar, uyuşturucu ve kara para aklama cennetti gibi kullanılması gibi…”

İşte Rauf Dentaş’ı ve onun üzerinden TMT’yi hedef alan 9 Nisan 2009 ile 12 Nisan 2009 tarihleri arasındaki gazete manşetleri:

Odatv.com

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s