UKRAYNA DOSYASI /// Fikret Akfırat : Ukrayna karargâhındaki Amerikalı askeri istihbaratçı


Fikret Akfırat : Ukrayna karargâhındaki Amerikalı askeri istihbaratçı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Rusya’nın güvenlik garantileri konusundaki haklı taleplerini itibarsızlaştırmak için Moskova’ya karşı koordineli enformasyon saldırısı gerçekleştiriliyor” denilen bir açıklama yayınladı. Açıklamada, bu kampanyada, çok sayıda sahte yayınların kullanıldığı vurgulanıyor ve “Batı’nın jeopolitik emelleri ve Ukrayna topraklarındaki askeri yapılanmasını haklı çıkarmak hedefleniyor” deniyor.

UKRAYNA’DA İPLER KİMİN ELİNDE

ABD, Ukrayna eksenli krizi son birkaç aydır tırmandırıyor. Bu kriz, çok yönlü bir psikolojik harekat kampanyası ile adım adım yükseltildi. İddia, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği”… Bu iddia, Rusya’nın sınırdaki tatbikatlarına dayandırılıyor. Peki Ukrayna yönetimi ne diyor? Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky, işgal iddiasının dayanağını çürütecek ifadeler kullandı ve “Bu tür iddialar vasıtasıyla panik yaratıldığını” söyledi. ABD’nin kuklası olarak işbaşına getirilen Zelensky böyle diyordu ama Ukrayna yönetiminin ABD’nin Rusya’ya karşı dayattığı krizi tırmandırma yönündeki eylemleri devam ediyor. Çünkü Ukrayna’da ipler, Ukraynalıların değil, ABD’nin elinde.

UKRAYNA GENELKURMAYI’NDAKİ ASKERİ DANIŞMANLAR

Ukrayna, ABD ile Eylül 2021’de Savunma Sanayii alanında anlaşma imzaladı. 10 Kasım 2021’de ise Ukrayna ile ABD arasında Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandı. Bunlar, 2014’ten bu yana devam eden ABD-Ukrayna işbirliğinin doruğunu temsil eden anlaşmalar. 2014’ten bu yana ABD, Ukrayna’ya hem silah hem de danışman adı altında doğrudan ABD’nin üst düzey askeri ve istihbarat görevlilerini yığıyor.
Bu görevlilerden en önemlisi, bir psikolojik savaş uzmanı olan David P. Benton. Benton, ABD’nin hibrit savaş merkezi Stratejik Komutanlığı’nın (US Strategic Command) üst düzey bir görevlisi. ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Güvenlik ve İşbirliği Ajansı (Defense Security Cooperation Agency, DSCA) bünyesinde, yabancı ülkelerle işbirliğinden sorumlu Güvenlik Yönetimi Enstitüsü (Institute for Security Governance, ISG) çalışanı. ISG’nin web sayfasında Benton’un Ukrayna’daki görevi şöyle tarif ediliyor:

“Benton şu anda Ukrayna’da Stratejik İletişimden sorumlu Savunma Bakanlığı Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Ulusal Savunma Üniversitesi, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Ukrayna’daki güvenlik ve savunma sektörünü destekleyen stratejik iletişim için politika, doktrin ve süreçler geliştirmelerine yardımcı olan çeşitli uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmaktadır.” Benton’un sahadaki geniş tecrübe geçmişinde, Afganistan ve Irak’ta psikolojik operasyonlarında birlik komutanlıkları da bulunuyor.

KARTLAR AÇIK OYNANIYOR

Ukrayna’da Benton’un yanısıra çok sayıdaki ABD’li “askeri danışman” bulunduğu biliniyor. Hatta, Donetsk ve Lugansk bölgesinde silahlı çatışmaları kışkırtmak için sahada faaliyet gösteren ABD’lilerin yönlendirdiği paralı askerlerin bulunduğu da sır değil.


ABD ve NATO, diyalog tekerlemelerinin eşliğinde tüm diplomatik teamülleri bir kenara bırakarak Ukrayna’ya yığınak yapıyor. Rusya ve Çin’i hedef alan büyük psikolojik operasyonlarla birlikte askeri kışkırtmalara girişiyor.
ABD krizi tırmandırıyor, ancak Rusya geri adım atmadığı gibi Atlantik saldırganlığına karşı Çin ile birlikte gelişen dünya ülkeleri arasında stratejik ortaklığı savunan bir politikayı izleyeceğini ilan ediyor.


Kartlar açık oynanıyor.


ABD’nin bu atağı, sadece Rusya’ya değil, tüm Avrasya’ya açılan bir savaşın uygulamasıdır ve Türkiye’yi de hedeflemektedir. Türkiye’nin politikalarını, bu gerçeğe göre düzenlemesi zorunludur.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s