İRAN İSTİHBARATI DOSYASI /// İran İstihbarat Bakanı : Ukrayna süreci ABD’nin bozgunu


İran İstihbarat Bakanı : Ukrayna süreci ABD’nin bozgunu

İslami İran İstihbarat Bakanı Hüccetülislam Seyyid İsmail Hatip, Rusya’nın NATO yayılmacılığına karşı Ukrayna’da gerçekleştirdiği harekata ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hatip, Ukrayna’da gelinen süreci Amerika’nın süper güç konumunu koruma yönündeki bozguna uğrayan çabalarının bir örneği olduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti İstihbarat Bakanı Hatip, ABD’nin dünya genelinde süper güç olma konumunu koruma çabaları sürekli bozguna uğradığını belirterek, Ukrayna krizi de Amerika’nın süper güç konumunu koruma yönündeki bozguna uğrayan çabalarının bir örneği olduğunu vurguladı.

ABD BEDEL ÖDEDİ AMA ÇIKMAK ZORUNDA KALDI

Bakan Hatip, "Amerika ve Batılı devletler NATO ekseninde yeni ittifaklar kurma çabasında buna karşın Amerika’nın onca bedel ödemeye rağmen zillet içinde Irak, Afganistan ve Suriye’den çıkmak zorunda kaldı." dedi.

NATO SÜREKLİ GÜÇ KAYBEDİYOR

NATO paktının Ukrayna’yı üye olarak kabul etme amacı Rusya ve Çin’i askeri kuşatma altına almak olduğunu kaydeden Hüccetülislam Hatip şöyle devam etti, "Eğer NATO gerekli güce sahip olsaydı Afganistan ve Yemen’de etkili olabilirdi, oysa pratikte bu paktın Batı Asya bölgesindeki müttefiklerinin sürekli güç kaybettiğine şahit oluyoruz."

Bakan Hatip ayrıca, NATO’nun doğuya doğru yayılması ABD’nin sultasına karşı çıkan bağımsız devletlerin istikrarı ve güvenliğine yönelik ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s