İŞKENCE & KÖTÜ MUAMELE DOSYASI /// CIA’in ‘gizli’ hapishanesindeki ‘eğitim’ ifşa oldu : Sertifika için bir tutukluya işkence etmişler


CIA’in ‘gizli’ hapishanesindeki ‘eğitim’ ifşa oldu : Sertifika için bir tutukluya işkence etmişler

Rapor, eğitime katılanların sertifika alabilmesi için "gizli hapishanedeki" tutuklunun "duvara vurulduğunu" ortaya çıkardı

ABD yönetiminin gizliliği yeni kalkan raporunda, sorgu görevlilerine işkence teknikleri öğretilirken Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na (CIA) ait "gizli hapishane"deki tutuklularından birinin eğitim malzemesi olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Şoke edici rapora göre eğitime katılanlar sertifika alabilsin diye CIA’in Afganistan’daki tutuklularından Ammar Baluçi defalarca duvara vurulmuş.

Çok sayıda belge içeren raporun tarihi 2008’e kadar gidiyor. Raporda, defalarca canlı malzeme niyetine kullanılarak kontrplak duvara çarptırılan Baluçi’nin başından yaralandığı, bunun da beyin hasarına yol açtığı belirtiliyor.

44 yaşındaki tutuklunun maruz kaldığı işkencenin ayrıntılarını açığa çıkaran belgelerin gizliliği, Baluçi’nin bağımsız tıbbi muayeneden geçirilmesini talep eden avukatlarının açtığı dava kapsamında yakın zamanda, 10 Mart’ta kaldırıldı.

Guantanamo Kampı’ndaki askeri mahkemede yargılanan 5 sanıktan biri olan Kuveyt vatandaşı Baluçi, 11 Eylül saldırılarının planlamasına katılmakla suçlanıyor.

Rapora göre CIA, "duvara vurma" denen bir teknik kullanmış.

Raporda, "Sorgu görevlileri, havlunun tutuklunun yüzünün önündeki ve altındaki uçlarından tutup [Baluçi’yi] arkadaki duvara doğru iter, hiçbir zaman da havluyu bırakmazdı" yazıyor.

Amaç, Baluçi’yi duvardan "sektirmekti". Raporda Baluçi’nin "bu işlemler için çıplak olduğu" da yer alıyor.

"Bir seansın tek seferde genelde iki saatten fazla sürmediği" de ortaya çıkanlar arasında.

Önceden bu eğitimi vermiş olanlardan biri, müfettişlere, sorgu öğrencilerinin Baluçi’yi "duvara vurmak" için sıraya girdiğini, "böylece [eğitmenin] de tekniği kullanma becerileri için öğrencilere sertifika verebildiğini" söylüyor.

Raporda, "[Başmüfettişlik Dairesi] özellikle de ‘duvara vurma’ vakasında oturumların amacının Ammar’dan bilgi almak mı yoksa sorgu eğitimine katılanların tamamının sertifikasını almasını sağlamak mı olduğunu tespit ederken zorlanıyordu" yazıyor.

Raporda, sorgu görevlilerinin Baluçi’yi "duvara vurmak" için sıraya girdiği göz önünde bulundurulduğunda, "[eğitime katılanlara] sertifika vermenin esas amaç" olduğu sonucuna varılıyor.

LİNK : https://www.independent.co.uk/news/world

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s