SİYASİ CİNAYETLER DOSYASI /// Hablemitoğlu cinayetinde iki kilit isim : Enver Altaylı ile Nuri Gökhan Bozkır ayrıntısı


Hablemitoğlu cinayetinde iki kilit isim : Enver Altaylı ile Nuri Gökhan Bozkır ayrıntısı

18 Şubat Cuma 2022

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada tutuklanan Aydın Köstem, Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen şüpheli Nuri Gökhan Bozkır ile FETÖ’den ceza alan eski istihbaratçı Enver Altaylı’yı kendisinin tanıştırdığını söyledi.

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada tutuklanan Aydın Köstem, Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen şüpheli Nuri Gökhan Bozkır ile FETÖ’den ceza alan eski istihbaratçı Enver Altaylı’yı kendisinin tanıştırdığını söyledi. Odatv’nin ulaştığı bilgilere göre; Aydın Köstem ifadesinde, “Nuri Gökhan’a kendisini Enver ile tanıştırmamı isteyip istemediğini sordum. Nuri Gökhan tanışmak isteyince Enver’i aradım” dedi.

Necip Hablemitoğlu

FETÖ’ye ilişkin çalışmalarıyla tanınan ve örgütün hedefi haline gelen tarihçi-yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de Ankara’daki evinin önünde silahlı saldırıda katledildi.

Necip Hablemitoğlu suikastının ardından 20 yıl geçti.

Cinayet şüphelisi olarak aranan Nuri Gökhan Bozkır, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nın operasyonuyla Ukrayna’da yakalanarak 27 Ocak’ta Ankara’ya getirildi. Nuri Gökhan Bozkır, emniyette 8 günlük sorgusunun ardından çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Nuri Gökhan Bozkır

Nuri Gökhan Bozkır ile irtibatlı olduğu iddia edilen 6 kişi hakkında daha gözaltı kararı verildi. Şüpheliler, 3 Şubat’ta polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Emniyette ifade veren şüphelilerden 1’i, sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 2 kişi tutuklandı.

ÖZEL KUVVETLER KOMUTANLIĞI’NDA GÖREVLİ ASTSUBAY

Odatv’nin edindiği bilgilere göre; tutuklanan şüpheliler, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Mehmet Narin ve Aydın Köstem.

Mehmet Narin, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda 1995-2005 yılları arasında görev yaptı.

2002 yılında, Özel Kuvvetler Komutanlığı MAK Alay Komutanlığı’nda Harekat Eğitim kısmında astsubay olarak görevliydi.

Mehmet Narin

Mehmet Narin’in, cinayet günü olay yerinde olduğunu öne sürüldü. Ancak, Mehmet Narin ifadesinde, olay günü Antalya’da olduğunu ileri sürdü.

“NURİ GÖKHAN TANIŞMAK İSTEYİNCE ENVER’İ ARADIM”

Tutuklanan bir diğer isim ise Aydın Köstem.

Aydın Köstem ifadesinde, Gökhan Nuri Bozkır’la 2010 yılında çalıştığı müteahhidin yanında tanıştığını belirtti.

Aydın Köstem

“Ben araştırma inceleme konularına düşkünüm. Yazılar konusunda da araştırmalarım vardır. Herhangi bir çıkar karşılığında bunu yapmadım. O dönem ekonomik durumum çok kötüydü” diyen Aydın Köstem, Enver Altaylı için “hoca aleyhine yapılan konuşmalar konusunda mektup” aldığını söyledi.

Aydın Köstem, mektup karşılığında ise Enver Altaylı’nın şoförü aracılığı kendisine 30 bin dolar verildiğini ifade etti.

Enver Altaylı

Enver Altaylı ile Fetullah Gülen arasında bir bağlantı olduğunu sonradan anladığını öne süren Aydın Köstem, Enver Altaylı ile Nuri Gökhan Bozkır’ı kendisinin tanıştırdığını söyledi.

Aydın Köstem, şunları anlattı:

“Nuri Gökhan Bozkır ve Enver Altaylı’yı ben tanıştırdım. Nuri Gökhan’a kendisini Enver ile tanıştırmamı isteyip istemediğini sordum. Nuri Gökhan tanışmak isteyince Enver’i aradım. Zaten Enver bu tip tanışma olaylarına meraklıdır. Enver de tanışmayı kabul edince, ikisini bir araya getirdim.”

Caner Taşpınar

Odatv.com

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s