GRU (RUS ASKERİ İSTİHBARAT SERVİSİ) DOSYASI /// ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ : Putin – Patrushev ç atışmasında Rusya ve Ukrayna’da hain ilan edilen İstihbaratçı Generaller !!!


ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ : Putin – Patrushev çatışmasında Rusya ve Ukrayna’da hain ilan edilen İstihbaratçı Generaller !!!

06-04-2022

Ukrayna istihbaratında deprem var. Adamlar deyim yerindeyse kalburla su taşıyor. Ruslar için de durum farklı sayılmaz. Kendilerine itaat etmeyen istihbaratçı generallerle çalışan Zelensky ve Putin’in durumundan söz ediyoruz.

Ukrayna, Doğu Avrupa’da yüzölçümüyle tamamı Avrupa’da olan bir ülke. Doğuda ve kuzey doğuda Rusya, kuzeybatıda Belarus, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güney batıda Romanya ve Moldova ile komşu. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunuyor.

Demek istediğim; bir şark ülkesi veya emirlikle yönetilen Ortadoğu ülkesi değil. Ama yaşanılanlara bakılırsa neredeyse buralarla birebir aynı. Tanrı, Ukrayna halkının yardımcısı olsun. Yöneticileri Rus ordusu ile değil Ukrayna halkı ile savaşıyor. Anlayacağınız sağ gösterip sol vuruyorlar.

Ukrayna Savaşı, Putin ve Patrushev’i karşı karşıya getirdi…

Kiev ve Moskova yönetimlerinin savaş kararı almasına her iki taraftan karşı çıkan sivil ve askeri bürokratlar oldu. Ancak bunların mevcudiyeti savaş lobisini durduramadı.

Savaş başladıktan sonra her iki taraftan karşı tarafa çalışanlar olmadı değil. Bununla birlikte, özellikle Rusya’da Putin ile Patrushev arasındaki politik rekabet ve görüş ayrılığı su yüzüne çıktı. Putin beklemeden Patrushev ekibine karşı bir dizi karalama ve gözaltı operasyonu başlattı.

Daha önceki ilgili bir değerlendirmemde Rusya Federasyonunda iki güçlü isim arasında rekabet eksenli eşgüdüme dayalı bir paydaşlık olduğunu, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin ile Güvenlik Konseyi Sekreteri General Nikolai Platonovich Patrushev ilişkisinin, yasaların belirlediği statü farklılığına rağmen, su yüzüne çıkmasa da uluslararası konularda beliren anlaşmazlığın yönetim işleyişine kısmen yansıdığını belirtmiştim.

Patrushev’in tarım bakanı olan oğlu Dimitri, babası gibi istihbarat ekolünden. FSB yetiştirmesi. Babası onu o kadar çok seviyor olmalı ki, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin’in yerine geçmesi için uğraşıyor.

Rus ordusu ile FSB, Ulusal Güvenlik Sekreteri Patrushev’in bu projesine destek veriyor. Ancak tek otorite onlar değil. Putin, bu kumpasın farkında ve Patrushev ailesi ile ilgili Rus medyasında yayınlanan yolsuzluk haberlerinin arkasında Kremlin bürokrasisi var, Peskov var, Putin var.

Putin, son olarak Ukrayna savaşında Patrushev’in ekibini hedef alan bazı girişimlerde bulundu. Ama önce Putin’e karşı harekete geçen Patrushev ve dostları oldu. Ukrayna savaşının başlamasından sonra Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’un ortalıkta görülmediğini, savaşın uzamasında paylarının olduğu Rus medyasına servis edilen haberlerde belirtildi. Bumerang geri döndü bu sefer Patrushev ekibini vurdu.

-Putin ve yakın dostu Rosgvardiya Komutanı General Victor Zolotov-

Putin’in hain ilan ettiği Rus general…

Birkaç örnekle yetinelim. Bu sayının bir elin parmağından daha fazla olduğu kesin. Rusya’daki iktidar mücadelesi, Slav milliyetçiliği, Rus ordusundaki ukrayintsi kökenli generaller, Rutence konuşanlar, maddi menfaat sağlayanlar vs. gibi nedenlerden dolayı Rus istihbaratı ve ordusunda üst düzeyde çatlaklık her geçen gün kırılmaya evriliyor. Bu nedenle, Rus ordusunun ön saflarında çarpışanlar Slav kökenli olmayan uluslardan müteşekkil, Çeçenler gibi.

Geçen ay Rusya’da Ukrayna askeri harekâtını tehlikeye atan bilgileri sızdırdığı iddia edilen üst düzey generallerinden biri görevden alındı.

St. Petersburg Belediye Başkanı reformist Anatoly Sobchak’ın yardımcılığı döneminde tanıdığı ve Rusya Federasyonu Ulusal Muhafızları Komutanı olan arkadaşı General Victor Zolotov’un sağ kolu Ukrayna savaşında ihanetle suçlandı. Ulusal Muhafızlar, Rusya ordusundan bağımsız olan ve ülkenin iç güvenliğini sağlamak, gerektiğinde toplumsal olayları bastırmak için kurulmuş olan 350 bin civarında asker barındırdığı tahmin edilen ve doğrudan Putin’e bağlı bulunan bir ordu.

Putin’in kızgınlığının nedeni tam da burada ortaya çıkıyor.

Kendisinin doğal başkomutanı olduğu ordusu, nasıl olur da başarı sağlayamaz?

Vladimir Putin’in Federal’naya sluzhba voysk natsional’noy gvardii Rossiyskoy Federatsii/ Rusya Federasyonu Ulusal Muhafızları/ Rosgvardiya Komutanı General Victor Zolotov’un yardımcısı olan 45 yaşındaki General Roman Gavrilov, savaş halindeki askeri birliklerin ihtiyaç duyduğu yakıtı "harcadığı" iddiaları üzerine gözaltına alındı.

General Roman Gavrilov, başkan yardımcılığına getirilmeden önce, Federal Muhafız Teşkilatında on yıl çalışmıştı. Askeri birlik, Rusya’nın, Doğu Avrupa komşusuna yönelik, Putin’in birkaç gün içinde biteceğini tahmin ettiği taarruzdan sorumluydu. Ancak, savaş şimdi beşinci haftasına girdi ve Putin’in güçleri fazla bir başarı elde edemedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden saldırısında, Roman Gavrilov’un komuta ettiği Rosgvardia kuvveti Ukrayna ordusu karşısında önemli can kayıpları verdi. Bu kayıplar arasında general düzeyinde askeri rütbeliler de bulunuyor. Bu yüksek kaybın faturası Gavrilov‘a çıkarıldı. Bazı batılı haber alma kaynakları General Roman Gavrilov’un Rus gizli servisi FSB tarafından infaz edildiği bilgisini paylaştılar.

Gavrilov’un yanı sıra Rus İstihbarat Teşkilatı’nın (FSB) Uluslararası İlişkiler Servisi Başkanı Sergey Orestovich ve yardımcısı Anatoly Bolyukh‘un tutuklanarak ev hapsine alındığı iddia edildi. Ukrayna savaşının başlamasından bugüne "yaklaşık sekiz" Rus komutanı görevden alındı. Ayrıca Putin’in, Rusya Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Alexander Bortnikov’u, zayıf istihbarat nedeniyle savaşta ağır kayıplar verilmesine neden olduğunu gerekçe göstererek görevden almak istediği bazı istihbarat kaynaklarında gündeme getirilmişti.

Alexander Bortnikov, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev’in ekibinden. Patrushev’in Putin’in koltuğuna göz diktiği kendisi olmazsa bile Tarım Bakanı oğlunu Putin’in koltuğuna oturmak istediği istihbarat raporlarında yer almıştı. Leningrad KGB’sinden bir başka eski yüz olan Bortnikov, 2008’de Nikolay Patruşev’in yerine FSB’nin liderliğini devraldı. Her iki ikisinin yakınlığı malum. FSB’nin diğer kolluk kuvvetleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu gibi kendi özel kuvvet ekipleri de var.

Zelensky’i satan generaller…

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, iki üst düzey ordu yetkilisini görevden almaya karar verdi ve onları "hainler" olarak nitelendirdi.

Volodymyr Zelensky, iki Ukraynalı generalin hain oldukları ortaya çıktığı için rütbelerinin geri alındığını, subayların "devletin korunmasına ilişkin Ukrayna halkına askeri bağlılık yeminini ihlal ettiğini" söyledi.

Ukrayna basınına göre Zelensky, Rusya’ya bağlılıkları kanıtlanan kendi generallerini görevden aldı.

Denizde kum Ukrayna da hain…

Zelensky’nin bu çıkışı ile 5 Mart’ta başından kurşunla infaz edilen Ukrayna heyetinin barış görüşmelerine katılan üyesi Denis Kireyev‘in kaderine atıfta bulunuluyor olabilir mi?

Hatırlarsanız, Ukrayna ile Rusya arasında Belarus’un Gomel bölgesinde yürütülen ilk tur görüşmelerine katılan Denis Kireev, Kiev’de sokak ortasında başından vurularak infaz edilmiş, bu gelişme üzerine ‘Rus ajanı’ olduğu iddiası dünya gündemine bomba gibi düşmüştü!

Volodymyr Zelensky’nin görevden aldığı isimler kendisine yakın ekipten. Bunlar Zelensky’e çok yakın ortamların adamı. Mesela Zelensky’nin görevden aldığı Andriy Naumov, gümrüklerde kaçakçılık ve yolsuzlukla ilgili bir dizi suçlamaların ortasında yer alıyor.

Andriy Naumov; Ukrayna Güvenlik Servisi / Sluzhba bezpeky Ukrayiny SBU‘ya 29 Ağustos 2019 tarihinden sonra bölüm başkanlığına atanan Ivan Bakanov‘un sadık arkadaşı olarak geldi. Ivan Bakanov kim mi? Ukrayna gizli servis departmanı SBU eski başkanı. Ivan Bakanov, Ekim 2020’ye kadar bölüm başkanı olarak kaldı.

Ivan Bakanov, Kryvyi Rih’de 2 Mayıs 1975’te doğdu. 22 Mayıs’ta Başkan Volodymyr Zelensky, Halkın Hizmetkârı partisinin lideri, çocukluk arkadaşı ve Kvartal 95 stüdyosunun eski avukatı Ivan Bakanov’u SBU’nun ilk başkan yardımcısı olarak atamıştı. Kvartal 95 Stüdyosu, 2003’ten beri Ukrayna’da faaliyet gösteren halka açık bir prodüksiyon şirketidir.

Şirket, Rusça ve Ukraynaca film ve dizi gibi görsel ve işitsel içerikler üretir ve konserler düzenler.

Daha sonra SBU Başkanı Vasyl Grytsak/Hrytsak’ın izinli olacağı ve Bakanov’un görevlerini yerine getireceği söylendi. Daha sonra Zelensky, Güvenlik Servisi’nin iki başkan yardımcısının yanı sıra SBU’nun ana soruşturma bölümünün başkanını atadı. Oleksandr Karpenko ve Anatoliy Dublyk, Ukrayna Güvenlik Servisi başkan yardımcıları oldular. Bohdan Tyvodar, Güvenlik Servisi Ana Soruşturma Dairesi başkanlığına atandı.

Ivan Bakanov evli. Karısı Rus asıllı Oksana Lazarenko’, oğlu Artur., Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nden mezun. Bakanov, karısı Oksana Lazarenko’nun Haziran 2019’da Ukrayna vatandaşlığı almak için sıraya girdiğini belirtti. 1998’den beri sürekli oturma izniyle Ukrayna’da yaşıyor ve çalışıyor.

Bakanov’un 2019 e-beyannamelerine göre Oksana, 2019’dan beri Ukrayna vatandaşı. Bakanov, eşinin Kiev’in yaklaşık 420 kilometre güneydoğusunda 614 bin nüfuslu Kryvyi Rih‘te büyüyen Ukraynalı olduğunu ifade etmiş. Sovyetler Birliği’nin çöküşü sırasında Rus vatandaşlığı aldığı Rusya’da daha yüksek bir eğitim kurumunda okuduğunu, 1998’den beri Ukrayna’da yaşadığını, 2013’ten beri Rusya’yı ziyaret etmediğini, Ukrayna yanlısı bir tavrı olduğunu belirtiyor.

Naumov’un SBU’ya gelişi için kesin bir tarih yok: "Güvenlik Servisi, çalışanları hakkında bilgi vermiyor". Cumhurbaşkanı Zelensky’nin 14 Ekim 2020 tarih ve 443/2020 sayılı kararnamesi sayesinde, Ukrayna Güvenlik Servisi ana iç güvenlik departmanı başkanı Naumov Andriy Olehovych, tuğgeneral rütbesine sahip. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için önde gelen NATO üyelerinin standartlarına uygun yeni bir rütbe.

Ekim 2021 tarihli "Pandora Belgeleri", Bakanov, Zelensky ve baş asistanı Serhiy Shefir’in Britanya Virjin Adaları, Kıbrıs ve Belize’de bir offshore şirketler ağı işlettiklerini ortaya çıkardı. Görevden alınan Ukraynalı General Andriy Naumov o tarihte Bakanov’un yardımcısı olarak ortaya çıktı.

Bu şirketler arasında Londra’da pahalı mülklere sahip olan ve on milyonlarca dolarlık finansman sağlayan şirketler vardı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi’ne göre, SBU rutin olarak işkence, yasadışı gözaltı, gazeteciler, blogcular, muhalifler, muhalifler hakkında cezai soruşturmalar, gizli hapishane yönetimi, suistimal ve itirafları gasp ediyor.

Cumhurbaşkanı Zelensky, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Ana Departmanı başkanı Naumov Andriy Olehovych’i Devlet Soruşturma Bürosunun başlattığı operasyon kapsamında Ceza Kanunu’nun (“İhanet”) başlıklı 111. Maddesi uyarınca suçu sabit görüldüğünden görevden aldığını duyurdu. Andriy Naumov, birkaç kişiyle birlikte, Rus ordusunun geniş çaplı işgali başlamadan önce 23 Şubat’ta Ukrayna’dan ayrıldı. Ailesi daha önce Ukrayna’yı terk etmişti.

Mart ayının ikinci yarısında Andriy Naumov’un çeşitli adreslerinde araştırmalara yapıldı. Ama kendisine rastlanılmadı. Sırra kadem basmıştı. Nerede olduğunu bilen varsa insaniyet namına Zelenskye haber versin. Ama ben size söyleyeyim, onu arayan Londra’da bulur. Zelenksy, birlikte götürdükleri paraları garantiye almak için onu kayyum atamış.

-Ukraynalı General Serhiy Oleksandrovych Shaptala-

Kiev’in kukla Cumhurbaşkanı Zelensky, Andriy Naumov’dan başka Kherson’daki Ukrayna Güvenlik Servisi Ofisi eski başkanı SBU Başkanı Kryvoruchko Serhiy Oleksandrovych’i de görevden aldı. Ukrayna Güvenlik Servisi İç Güvenlik Ana Dairesi eski başkanı Naumov Andriy Olehovych ve Kherson bölgesindeki Ukrayna Güvenlik Servisi Dairesi eski başkanı Kryvoruchko Serhiy Oleksandrovych artık general değil.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Disiplin Tüzüğü’nün 48. maddesine göre, üst düzey subaylar arasında vatanının neresi olduğuna karar vermemiş olan, devletimizin korunması, özgürlüğü konusunda Ukrayna halkına askeri bağlılık yeminini ihlal eden askerler ve bağımsızlık, kaçınılmaz olarak üst düzey askeri rütbelerden yoksun bırakılması belirtiliyor.

Ukrayna kamuoyunda Naumov’un, Rusya’nın işgali 24 Şubat’ta başlamadan hemen önce Ukrayna’dan kaçtığına inanılırken, Kryvoruchko’nun Kherson bölgesi Rus kuvvetlerine düşen ilk bölgeler arasındaydı ve çok az direniş gösterdiği sanılıyor.

Aslı kurttur, kurt yavrusu kurt olur, aslı çakaldır çakal yavrusu çakal olur.

***

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Seçilmiş Kaynakça

LİNK : https://www.pravda.com.ua/news/2019/07/5/7220133/

LİNK : https://dailynewscatcher.com/roman-gavrilov/

LİNK : https://24happenings.com/top-world/158478.html

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s