YUNAN ORDUSU DOSYASI /// ÜMİT YALIM : MAVİ VATAN TATBİKATI’NDA, YUNAN SAVAŞ GEMİSİNİN NE İŞİ VAR ?..


ÜMİT YALIM : MAVİ VATAN TATBİKATI’NDA, YUNAN SAVAŞ GEMİSİNİN NE İŞİ VAR ?..

*MAVİ VATAN-2022 Tatbikatı, 11-21 Nisan 2022 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de başarı ile icra edildi.

*Tatbikata katılan 72 Türk savaş gemisi tarafından liman ziyaretleri yapıldı. Tatbikat sırasında liman ziyareti yapan gemiler arasında Yunan savaş gemisinin de olması dikkat çekti.

*Yunan savaş gemisi Nikiforos, 12 Nisan 2022’de, Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası ve Aydın Hurşit Adası’na liman ziyareti yaptı. Liman ziyareti haberleri Yunan Savunma Bakanlığı ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitelerinde yayınlandı.

*MAVİ VATAN-2022 Tatbikatına katılan onlarca Türk savaş gemisi arasından ve hiçbir engelle karşılaşmadan Türk karasularına giren P 268 Borda numaralı Yunan Nikiforos savaş gemisi önce Aydın Eşek Adası’na daha sonra da Aydın Hurşit Adası’na geldi.

*Savunma Bakanı Hulusi Akar, denizi ve gemisi olmayan Zambiya ile gemilerle karşılıklı liman ziyaretlerini kapsayan anlaşma imzaladı. Ancak, Yunanistan ile Türkiye arasında gemilerle karşılıklı liman ziyaretlerini içeren bir anlaşma yok.

*Yunan Genelkurmay Başkanı Floros’un emir ve komutasındaki Yunan savaş gemisi Nikiforos, Türk karasularını ihlal edip Türk limanlarına, liman ziyareti yaparken, MAVİ VATAN-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemcileri Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal olanı biteni turist gibi izledi.

*Şimdi biz de seçkin gözlemcilere soralım; MAVİ VATAN TATBİKATI’nda Yunan Savaş Gemisinin ne işi var? Yunan Nikiforos Savaş Gemisi, MAVİ VATAN TATBİKATI’na hangi sıfatla katıldı?

Konu ile ilgili açıklamalarım ve belgeler ek dosyalarda gönderilmiştir.

Saygılarımla,

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

DOKUMANLARI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s