TEKNİK TAKİP DOSYASI : ABD istihbaratı cebimize girdi !!!!! Namaz Vakti ve Kıble Pusulası’na gizlendiler


ABD istihbaratı cebimize girdi !!!!! Namaz Vakti ve Kıble Pusulası’na gizlendiler

Akıllı telefonlara uygulamalarına gizlenen kodlar istihbarat servislerine hizmet ediyor. asıl dikkat çeken nota ise tespit edilen bu uygulamaların arasında özellikle Namaz Vakti, Kıble Pusulası ve Kur’an’ın yer alması…

Diriliş Postası yazarı Melih Bayram Dede, bugünkü yazısında son dönemde istihbarat servislerinin verileri toplamak için akıllı telefon uygulamalarını kullandığına dikkat çekti. Gizli kod eklenen uygulamaların İslâm coğrafyasında yaygın olarak kullanılan uygulamalardan seçildiğine dikkat çeken Dede, asıl hedefi gözler önüne serdi.

İşte Melih Bayram Dede’nin o yazısı;

Telefonumuzda kullandığımız mobil uygulamaların nelere mâl olabileceğinin farkında değiliz genelde. Bir ihtiyaç nedeniyle yüklediğimiz uygulama, başka bir kişi ya da kurumun istihbarat toplama amacına hizmet ediyor olabilir.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olay, bu vakalardan biriydi sadece. ABD istihbarat servisleri adına çalışan Panama merkezli Measurement Systems S. de R.L. adlı şirketin, birçok Android uygulamasına takip kodu eklettiği ortaya çıktı.

En az 60 milyon mobil cihaza indirilen bu uygulamaların, genellikle Orta Doğu, Orta ve Doğu Avrupa ile Asya’dan veri toplamayı amaçladığı tespit edildi. Bu tuzak uygulamaların içerisinde Namaz Vakti, Kıble Pusulası ve Kur’an’ın da yer aldığı görüldü. Bu da hedefte kimin olduğunu gösteriyor aslında.

İslâm coğrafyasında yaygın kullanılan bir hava durumu uygulaması, otoyol radar uygulaması ve QR tarayıcıların da yer aldığı casus uygulamaların, kullanıcıların GPS konumunu, e-postasını, telefon numaralarını, panolarını ve daha fazlasını toplayabilecek şekilde kurgulandığı ortaya çıktı.

Konumunuzun tespit edilmesi, nokta atışı hedef olmanızı sağlayabileceği gibi, telefonunuzdaki panonuz, üye olduğunuz servislerin kullanıcı adı ve parolalarını ya da kullandığınız şifre yöneticisindeki verileri içerebilir.

Bu zararlı kodun, hedef telefonların WhatsApp klasörlerindeki verileri görüntüleyebileceği, yakındaki bilgisayarlar ve mobil cihazlar hakkında veri çekerek, potansiyel hedeflerin kimlerle buluştuğunu haritalayabileceğini bilmek ürpertici.

Devletler, kullanıcı bilgilerini ya satın alıyor ya da yasal gerekçelerle bu bilgilere erişim izni elde ediyor. ABD ulusal güvenlik teşkilatları ve Savunma Bakanlığı, tehdit analizi yapmak için benzer verileri satın aldıklarını kabul ediyor. Ancak bilemediğimiz şey, bu verilerin nereden, nasıl elde edildiği ve hangi amaçlarla, nasıl kullanıldığı.

Wall Street Journal tarafından duyurulan casusluk faaliyeti, Serge Egelman ve Joel Reardon tarafından keşfedildi ve AppCensus şirketinin bloğunda yayınlandı. Bu skandalda, aracı şirketin veri paylaşan yazılım geliştiricilere ayda 100 ila 10.000 ABD doları arasında ödeme yaptığı ileri sürülüyor.

Bilgilerimizi satanların sadece uygulama geliştiricileri olmadığının farkına varmak gerekiyor. Mobil operatörden internet servis sağlayıcısına, kullandığımız bir yazılımın geliştiricisinden satın aldığımız telefonun üreticisine kadar herkesten kuşku duymalıyız.

Tespit edilen casus uygulamalar, Google tarafından Android uygulama mağazası Play Store’dan kaldırıldı. Sabıkalı yazılımlar zararlı kodu temizlediklerini bildirdikten sonra yeniden kullanıma sunuldu. Ancak veri satanlar hiçbir şekilde cezai yaptırıma maruz kalmadı.

Veri tüccarlığı yaparak bilgilerimizi istihbarat şirketlerine satan şirketler bugün farklı uygulamalarla, bugüne kadar tespit edilmemiş metotlarla yine bildiklerini yapmaya devam ediyor. O nedenle bize düşen, indireceğimiz uygulamaların geliştiricileri hakkında daha iyi araştırma yapmak.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s